Czym jest wynajem długoterminowy samochodu? Sprawdź warunki
Rośnie zainteresowanie wynajmem długoterminowym pojazdów. Elastyczne warunki umowy oraz brak problemów z odsprzedażą auta sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców rozważa tę formę finansowania jako alternatywę leasingu. Dowiedz się, co to jest wynajem długoterminowy i poznaj korzyści z takiego rozwiązania.
Istota wynajmu długoterminowego zbliżona jest do leasingu, ale pojawia się między nimi wiele różnic decydujących o przewadze jednego rozwiązania nad drugim. W obu przypadkach przedsiębiorstwo jest tylko użytkownikiem, zaś właścicielem formalnym pozostaje firma oferująca wynajem (często jest to firma leasingowa).
Wynajem długoterminowy – najważniejsze zasady
Jeśli zastanawiasz się, co to jest wynajem długoterminowy, powinieneś poznać najważniejsze warunki tej formy finansowania. Pozwoli Ci to ocenić, czy taka opcja faktycznie jest korzystna w Twoim przypadku.
- Przedsiębiorca nie może zwrócić użytkowany pojazd
Firma korzystająca z wynajmu długoterminowego jest tylko użytkownikiem samochodu. Jego właścicielem pozostaje firma leasingowa, a użytkownik może zwrócić samochód po wygaśnięciu umowy. Przedsiębiorstwo ma jednak możliwość wykupu pojazdu – jeżeli tak stanowi umowa (jak np. w przypadku oferty PKO Leasing).
- Wynajem długoterminowy związany jest z umową na czas określony
Oznacza to, że przedsiębiorstwo może użytkować konkretny pojazd w okresie przewidzianym w umowie.
- Miesięczna opłata uwzględnia nie tylko koszt wynajmu
Przedsiębiorca, który użytkuje samochód, uiszcza miesięczną opłatę z tego tytułu. Warto jednak mieć świadomość, że taki „abonament” uwzględnia nie tylko koszty użytkowania pojazdu, ale również kompleksowej obsługi. Pozwala to firmie dobrze zaplanować budżet – bez obaw o nieprzewidziane wydatki z tytułu użytkowania auta.
- Zwrot pojazdu w odpowiednim stanie
To, że właścicielem pojazdu pozostaje firma wynajmująca nie oznacza, że przedsiębiorca nie musi dbać o stan auta. Wręcz przeciwnie, zwrot auta odbywa się w oparciu o ustalone warunki, tj. pojazd musi spełniać określone wymagania. Nie może posiadać np. żadnych uszkodzeń czy wgnieceń. Dopuszczalne są jedynie ślady użytkowania związane z eksploatacją samochodu. Przy podpisaniu umowy firma wynajmująca powinna przekazać instrukcję i wytłumaczyć, jak ocenić stan uszkodzenia pojazdu. Warto zapytać o przewodnik lub instrukcję, który pomoże w ocenie stanu.
Kto może skorzystać z wynajmu długoterminowego?
Wiedząc już, co to jest wynajem długoterminowy i jakie są ogólne zasady jego funkcjonowania, warto poznać grupy odbiorców tej usługi.
Wynajem długoterminowy dedykowany jest każdej firmie, która:
- dostrzega przewagę wynajmu nad leasingiem
- chce mieć możliwość systematycznej wymiany pojazdu
- zapewnić sobie pełną mobilność – także w przypadku szkód komunikacyjnych
- chce mieć pewność stałych opłat miesięcznych związanych z użytkowaniem auta.
Warto przy tym podkreślić, że wynajem długoterminowy samochodów dostępny jest dla każdej firmy – niezależnie od liczby wynajmowanych pojazdów, branży czy okresu prowadzenia działalności. Dodatkowo, niektóre firmy oferują wynajem długoterminowy również dla osób fizycznych – konsumentów. Wtedy założenia oferty powinny być podobne (jedna cena za komplet usług), różniące się tylko sposobem płatności i rozliczenia.
Może to Ci się spodoba
E-sklepy śledzą swoich klientów podczas zakupów. Analiza zebranych danych pozwala im zwiększyć sprzedaż
Ponad 90 proc. e-sklepów stara się lepiej poznać swoich klientów, śledząc ich zachowanie podczas zakupów. Dostępne narzędzia analityczne pozwalają im w ten sposób pozyskać dane, które wykorzystują do zmiany wyglądu strony
Mikroprzedsiębiorcy chętnie wynajmują wspólną przestrzeń biurową. W Polsce jest 145 takich miejsc
W Polsce działa 145 biur coworkingowych. Ze wspólnych nowoczesnych przestrzeni biurowych, które oferują nie tylko dostęp do biurek, lecz także m.in. do sal konferencyjnych czy internetu, coraz chętniej korzystają start-upy i freelancerzy.
Ustawa o biegłych rewidentach
Nowe sposoby nadzoru nad wykonywaniem funkcji biegłego rewidenta i ograniczenia dla firm audytorskich, które ma wprowadzić ustawa o biegłych rewidentach, mogą doprowadzić do podniesienia kosztów prowadzenia audytu – ocenia Piotr Kamiński, wiceprezydent Pracodawców
Transport wewnętrzny w przedsiębiorstwie
Wiele przedsiębiorstw wykorzystuje w codziennej działalności urządzenia transportu wewnętrznego. Przenośniki transportują materiały o różnych parametrach i właściwościach. Dlatego różnią się one miedzy sobą. Podobnie różnią się poszczególne podzespoły napędowe i
We wrześniu ruszą preferencyjne pożyczki na rozwój szybkiego internetu
Pierwszym partnerem Banku Gospodarstwa Krajowego w programie finansowania rozwoju sieci szerokopasmowych został Alior Bank. Bank rozdysponuje kwotę co najmniej 40 mln zł na preferencyjne pożyczki dla firm telekomunikacyjnych, które chcą inwestować w infrastrukturę
Jak zadbać o stronę firmową? Lista rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy pozycjonowaniu firmowej strony
Posiadanie firmowej strony jest już podstawowym elementem prowadzenia biznesu. Należy jednak pamiętać, że firmowa strona www nie jest tylko dodatkiem i czymś co trzeba mieć, żeby nie zostać w tyle
1 Comment
Adam
27 lutego, 17:23