Sterowniki maszyn CNC – jakie rodzaje możemy wyróżnić?

Sterowniki maszyn CNC – jakie rodzaje możemy wyróżnić?

Maszyny sterowane numerycznie, inaczej CNC, wykorzystywane są do obrabiania różnego rodzaju materiałów – od drewna, gumy po aluminium i blachę. W tym celu każda maszyna musi zostać wyposażona w odpowiedni sterownik, który będzie odpowiadał za wykonywanie danego procesu.

Sterownik CNC to typ sterownika mikroprocesorowego – do jego programowania wykorzystuje się specjalny kod odpowiedni dla danego urządzenia. Zastosowanie sterowników w maszynach jest dość rozległe, monitorują one prace frezarek czy tokarek lub wykonują bardziej skomplikowane zadania np. przeprowadzają specjalistyczną kontrolę robotów fabrycznych. Rozróżnienie sterowników następuje ze względu na ich układy osiowe – do najpopularniejszych można zaliczyć te 3- i 4-osiowe. Można je znaleźć w maszynach przemysłowych, ale również w ploterach frezujących.

Interpolacja osi XYZ pozwala na obróbkę idealnie prostych detali, natomiast dodatkowa oś obrotowa umożliwia układ obróbki obrotowej.

Sterownik wycinarki cnc Platino 2.0 Fiber

Zasady działania sterowników w różnych układach

Sterowania CNC w układach blokowych nie odbiegają znacznie od układu 2-osiowego – różnica polega na większej liczbie sterowników silników, indexery są bardziej rozbudowane, wyposażone o dodatkowe funkcje pomocnicze np. włączanie i wyłączanie wrzeciona.

Na rynku dostępny jest jeszcze jeden rodzaj sterowników maszyn  – modułowe napięciowe. Charakteryzują się dość prostą budową – w jednej płycie znajdują się zarówno sterowniki silników, jak i indexer, układ zbiorczy czy zasilacz, które wystarczy scalić z płytą komputera za pomocą np. kabla USB. To nieskomplikowane rozwiązanie, które nie wymaga dużego wkładu finansowego. W przypadku tego sterownika pomimo jego prostoty i stosunkowo niskiej ceny, ma dużą wadę – niewielka awaria jednego ze sterowników przekłada się na przymus wymiany całego zespołu. Dlatego ten typ polecany jest zwłaszcza osobom początkującym. Najlepiej zatem inwestować w maszynę interpolującą narzędzie wyłącznie w układzie XYZ – w ten sposób bez dodatkowych narzędzi otrzymuje się gotowy produkt.

W praktyce sterowanie musi spełniać szereg skomplikowanych funkcji, zależy to jednak od możliwości danego programu, który steruje maszyną. Przykładem może być ploter frezujący, który miał być uproszczoną wersją obrabiarki. Poza interpolacją XYZ czy układem 4-osiowym miał wykorzystywać dodatkowe funkcje pomocnicze oraz regulację wrzeciona.

Warto mieć na uwadze, że sam sterownik musi posiadać w ustawieniach komputera odpowiedni adres bramki za pomocą protokołu TCPIP i osobny plugin w programie sterującym. To rozwiązanie nie jest jeszcze dostępne – przechodzi specjalne fazy testów, aby osiągnąć maksymalne możliwości.

Źródło zdjęć: laserfiber.tech/maszyny-laserowe-3d/

Previous Rolnicy coraz chętniej ubezpieczają swoje mienie
Next Deklaracje podatkowe przez internet

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Poczta Polska przeznaczy na inwestycje ponad miliard złotych do 2021 roku

Do 2021 roku Poczta Polska przeznaczy ponad miliard złotych na inwestycje. Najważniejsze projekty to budowa Centralnego Hubu Logistycznego oraz rozwój infrastruktury logistycznej w całym kraju. Ich celem jest poprawa jakości i szybkości usług.

Wiadomości 0 Comments

Tablety do nauki, czyli nowoczesna szkoła już dziś!

Jak tablety do nauki mogą pomóc w szeroko rozumianym szkolnictwie? Dlatego warto wprowadzać takie rozwiązania do naszych szkół? Tablety do nauki Tablety zagościły w powszechnej świadomości już dawno – urządzenia

Wiadomości 0 Comments

Na zakup wyprawki szkolnej rodzice przeznaczą średnio 580 zł

580 zł to średni wydatek, jaki rodzice planują przeznaczyć na szkolną wyprawkę w tym roku. Kwota ta stanowi ok. 43 proc. płacy minimalnej w Polsce. W ubiegłym roku deklarowane wydatki były o ponad

Wiadomości 0 Comments

Content Marketing to nie to samo co reklama

Content Marketing staje się modny. I nie jest to przypadek. Okazuje się, że budowanie wartościowych treści może przełożyć się na sprzedaż oraz budować zaufanie do marki. Jest to inwestycja, która

Wiadomości 0 Comments

Śledzenie kontenerów i naczep – jak wykorzystać monitoring eTOLL?

Systemy monitoringu GPS dają firmom transportowym nieosiągalne dotąd możliwości śledzenia pojazdów wykorzystywanych w codziennej pracy. Kontrolowanie położenia i parametrów kontenerów i naczep pozwala na znacznie sprawniejsze planowanie przebiegu transportu i

Wiadomości 5 komentarzy

Nieterminowe płatności wciąż dużym problemem dla przedsiębiorców

Rynek faktoringowy nadal dynamicznie rośnie, choć w I połowie roku tempo wzrostu było niższe niż w poprzednich latach. Przedsiębiorcy chętnie sięgają po ten sposób radzenia sobie z nieterminowymi płatnościami, bo w tym modelu to

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź