Biura rachunkowe – komu powierzyć obsługę finansów Twojej firmy?
W dzisiejszych czasach coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na obsługę księgowości poprzez zewnętrzną firmę. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, jednak niesie ze sobą również pewne ryzyko. Sprawdź, o czym należy pamiętać!
Dla kogo biuro rachunkowe?
Zewnętrzna obsługa rachunkowości stała się w dzisiejszych czasach normalnym, sprawdzonym rozwiązaniem. Biura rachunkowe we Wrocławiu, Warszawie i innych dużych miastach są jednocześnie branżą na tyle prężną, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie da się ukryć, że zwłaszcza w dobie mikroprzedsiębiorstw i samozatrudnienia takie rozwiązanie wydaje się szczególnie korzystnym. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić przede wszystkim dużo czasu, który w innym przypadku należałoby poświęcić nie tylko na rozliczanie ksiąg, lecz także na zgłębianie zawiłości prawa podatkowego i zapoznawanie się z przepisami.
Czym kierować się podczas wyboru biura rachunkowego?
Z drugiej strony, decydując się na księgowy outsourcing, ponosimy nie tylko jego koszty finansowe. Do nich należy doliczyć również ewentualną odpowiedzialność przed urzędem skarbowym, którą w przypadku niejasności i niedopatrzeń ponosić będzie w pierwszej kolejności przedsiębiorca. Podpowiadamy, że im większe biuro, mające „pod sobą” więcej klientów, tym mniej usług dodatkowych będzie mogło ci zaoferować. Na co zatem zwrócić uwagę podczas dobierania odpowiedniej firmy zajmującej się księgowością?
Po pierwsze: certyfikat Ministerstwa Finansów
Podczas dobierania odpowiedniego biura powinniśmy zwrócić uwagę na stopień zabezpieczeń, w jakie wyposaża ono swoje usługi. Najbardziej obiektywnym wyznacznikiem jakości jest w tym przypadku certyfikat księgowości wystawiany przez Ministerstwo Finansów, jednak od roku 2014 posiadanie go nie jest konieczne. Dobrze jednak, by nasz księgowy był w jego posiadaniu – stanowi to rękojmię ukończenia studiów kierunkowych, co za tym idzie, posiadania odpowiednich kompetencji.
Po drugie: polisa OC
Niezbędne do prowadzenia biura jest natomiast posiadanie polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, którą każde rzetelne biuro musi zabezpieczać swoje usługi. Tego typu ubezpieczenie stanowi ochronę klienta przed ewentualnymi błędami ze strony biura. Warto przy tym sprawdzić, czy OC obejmuje również czynności nieobowiązkowe, takie jak np. rozliczenia ZUS. W takim wypadku będzie można ubiegać się o ewentualne odszkodowanie również w przypadku błędów na tych polach.
Po trzecie: szybkie wsparcie
Chociaż wydaje się to oczywiste, podczas poszukiwań biura często o tym punkcie można zapomnieć. Przed podjęciem współpracy warto zatem sprawdzić nie tylko zakres świadczonych usług i opinie innych klientów, ale także tak prozaiczne fakty, jak godziny obsługi interesantów i gotowość do pracy po godzinach. Do tego polecanym jest, by skorzystać z usług biura, które większość prac prowadzi z wykorzystaniem internetu. Księgowość online prowadzi interaktywne biuro rachunkowe Podatkomat. Dokładny zakres świadczonych usług można znaleźć tutaj: Podatkomat – biuro rachunkowe Wrocław. Dzięki temu oszczędzamy zarówno na kosztach transportu ksiąg, jak również na czasie potrzebnym do przykładowego wysłania faktur: droga elektroniczna jest w tym przypadku drogą najszybszą.
Po czwarte: cena a jakość
Gdy poszukujemy dobrego biura, kryterium ceny powinno być tylko jednym z nich. Zanim więc podejmiemy decyzję, dobrze jest dopytać, jakie konkretnie usługi wchodzą w zakres oferowanej przez biuro ceny. I tak, sporo biur nie prowadzi rozliczenia na podstawie ewidencji przychodów w ramach „pakietu podstawowego”. Do tego warto też skorzystać z usług firmy księgowej, która będzie w stanie reprezentować twoje przedsiębiorstwie przed fiskusem czy ZUS-em w razie kontroli.
Może to Ci się spodoba
JSW coraz mocniej stawia na węgiel koksowy
Jastrzębska Spółka Węglowa zakłada, że globalne ceny węgla koksowego utrzymają się w najbliższym czasie na stabilnym poziomie. Przyczynią się do tego m.in. polityka surowcowa Chin oraz wzrost zapotrzebowania na węgiel w krajach takich
Polskie firmy przodują w delegowaniu pracowników do Niemiec i Austrii
Już co piąty delegowany w Europie jest Polakiem. Większość wysyłanych pracowników to doświadczone osoby, informatycy i inżynierowie. Przekłada się to na zarobki – w Austrii i Niemczech są znacznie wyższe niż w innych krajach wybieranych
Startupy chętnie przejmowane przez fundusze inwestycyjne
Fundusze inwestycyjne typu venture capital poszukują startupów. Mimo że są one obarczone wysokim ryzykiem, dają nadzieję na duży zysk, często wielokrotnie przekraczający wartość zaangażowania. Dla krajowych przedsięwzięć tego rodzaju problemem
Firmy szukają sposobów na ograniczenie wydatków i zwiększenie mobilności swoich pracowników
Tylko około 30 proc. pracowników w firmach ma do dyspozycji samochód służbowy. Pozostali muszą używać aut prywatnych lub transportu publicznego. Dlatego firma może zdecydować się na car-sharing, czyli usługę współdzielenia samochodu.
Ochrona firmowego logo. Wszystko, co powinieneś wiedzieć
Codziennie w obrocie gospodarczym pojawiają się nowe znaki towarowe, tworząc wartościowy element promocji oraz majątku każdego przedsiębiorstwa. Fantazyjne logo jest wizytówką każdej firmy, która staje się magnesem dla nowych klientów.
Jakie korzyści oferuje spółka z o.o. spółka komandytowa i jak ją założyć – szkolenie.
W ostatnim czasie bardzo popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka z o.o. spółka komandytowa. Dzięki połączeniu tych dwóch struktur prawnych można znacząco obniżyć wysokość należnych podatków. Jeśli chcesz poznać
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post