Czym są ETF-y?
Fundusze ETF (ang. Exchange Traded Fund) to produkt inwestycyjny, który jest otwartym funduszem inwestycyjnym.
ETF-y odwzorowują wskaźniki wybranych indeksów, natomiast tytuły uczestnictwa uprawniające do udziału w aktywach są notowane na giełdzie. Poniżej prezentujemy, czym są, jak działają i skąd wzięły się fundusze ETF.
Jak powstały ETF-y?
Geneza funduszy ETF kryje się w naśladowaniu wyników indeksu przy zachowaniu relatywnie niewielkich kosztów zarządzania. Fundusze zarządzane pasywne – bo tak nazywane są ETFy – powstały w odpowiedzi na drogie inwestycje, których założeniem było prześciganie indeksów giełdowych. Za prowadzenie takich aktywów naliczane były bardzo duże prowizje, a ich zakładana skuteczność nie sprawdzała się.
Jak działają ETF-y?
Inwestor lokujący kapitał w funduszach ETF, pośrednio inwestuje w zbiór zdywersyfikowanych aktywów w ramach całościowego portfela spółek gromadzonych w konkretnym indeksie – np. WIG30. Tytuły uczestnictwa w funduszach ETF są na bieżąco wyceniane na giełdzie, dlatego też ta forma inwestowania zapewnia dużą płynność oraz możliwość ciągłego śledzenia inwestycji.
Przykładowy fundusz ETF śledzący indeks WIG30 odznacza się jedną dziesiątą wartości indeksu – gdy WIG30 oscyluje na poziomie 2000 pkt, wówczas śledzący go ETF ma wartość 200 zł. Każda zmiana wartości WIG30 pociągnie za sobą zmianę wartości funduszu ETF. Handel ETF-ami wygląda analogicznie do obrotu akcjami. Na rynku istnieją również fundusze odwrócone, które umożliwiają czerpanie zysków przy spadku notowań instrumentów bazowych.
Za płynność handlu ETF-ami odpowiadają animatorzy rynku, którzy pilnują zasad realizowanych transakcji i stymulują obrót funduszami tak, by umożliwić inwestorom szybkie zamykanie i otwieranie nowych pozycji. Animatorzy pełnią również funkcję regulacyjną i ochronną.
Należy pamiętać, że wartość ETF-ów uzależniona jest nie tylko od wartości indeksów, ale również podaży i popytu konkretnych instrumentów i aktywów finansowych, a także z wyceny ofert animatorów.
>> Handel ETF – więcej informacji
Zalety funduszy ETF
Dzięki dużej elastyczności inwestycyjnej ETF-y pozwalają na zakup pojedynczego tytułu uczestnictwa, przez co stanowią one doskonałą okazję do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Poza tym fundusze ETF cechują się niskim progiem wejścia, przez co mogą okazać się świetnym sposobem na rozpoczęcie inwestowania przez mniej majętnych inwestorów.
Do niewątpliwych zalet należy zaliczyć także o wiele niższe koszty prowizyjne i zarządcze. ETFY zarządzane są pasywnie, więc płyną z nurtem prowadzonym przez dany indeks. W ten sposób inwestorzy mogą ograniczyć koszty operacyjne.
Fundusze ETF efektywnie rozkładają ryzyko inwestycyjne na cały indeks giełdowy, a dzięki regulacjom obrotu ETF-ami przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz brokerów pośredniczących w handlu funduszami, inwestorzy zyskują bezpieczeństwo systemowe oraz transparentne warunki inwestycyjne.
ETF-y umożliwiają niskim nakładem kosztów inwestowanie w dowolnym rejonie świata w najróżniejsze aktywa: surowce, paliwa, towary, waluty i wiele, wiele innych instrumentów finansowych.
Może to Ci się spodoba
Na jaką kwotę można liczyć z tytułu odszkodowania w UK?
Średnio pół roku czeka się na uzyskanie odszkodowania w UK. Jednak bezproblemowe procesy kończą się często otrzymaniem pieniędzy już po kilku tygodniach. Dużo zależy od sytuacji. Każda sytuacja jest inna,
Jak wybrać dobrego developera
Z pewnością każdy widział kiedyś jakiś reportaż lub czytał w gazetach na temat nieuczciwych developerów, którzy wzięli zaliczki i znikali w niewyjaśnionych okolicznościach, a ludzie tracili oszczędności całego swojego życia.
Podstawowe produkty bankowe – czego warto się dowiedzieć?
Podstawowe produkty bankowe służą do efektywnego zarządzania własnymi finansami. Z racji tego konsumenci powinni dowiedzieć się na ich temat wszystkich fundamentalnych informacji, m.in. celu istnienia oraz optymalnego sposobu wykorzystania kont,
Zastosowanie metalowych szaf w przemyśle i edukacji
Solidne i funkcjonalne meble metalowe od lat znajdują zastosowanie w wielu instytucjach publicznych i zakładach pracy. Jednymi z najpopularniejszych przykładów ich wykorzystania w tego typu miejscach są szafy socjalne BHP
Po połączeniu dwóch gigantów sektora naftowo-paliwowego na inwestycje trafi 2 mld zł
PERN, regionalny lider logistyki surowcowej, po połączeniu z OLPP, największym w kraju przedsiębiorstwem w obszarze magazynowania paliw płynnych, zapowiada duże inwestycje. W ciągu 4 lat na rozbudowę infrastruktury zbiornikowej, projekty z zakresu automatyzacji procesów
Coraz więcej nowych mieszkań
Według danych opublikowanych przez GUS, statystyki dotyczące pierwotnego rynku mieszkaniowego stale rosną. Jak się okazuje, w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku 2015 nastąpił regularny rozkwit w tym segmencie i póki
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post