Koszty wdrożenia cobota kontra perspektywy zwrotu

Koszty wdrożenia cobota kontra perspektywy zwrotu

O robotach współpracujących mówi się, że są tańsze i bardziej opłacalne niż tradycyjne roboty przemysłowe. To oczywiście prawda. Zastanawiając się nad zatrudnieniem cobota w firmie warto spojrzeć na konkretne kwoty związane z jego wdrożeniem, bo naprawdę pomoże to rozwiać wszelkie wątpliwości. A więc ile trzeba zainwestować, a ile można zyskać?

Koszt zatrudnienia cobota zależy w głównej mierze od jego modelu. Universal Robots proponuje w swojej ofercie 3 roboty o różnym udźwigu. To kolejno UR3, UR5 i UR10. Przykładowo przyjrzyjmy się sytuacji, w której wdrażamy model środkowy, UR5 ROBOT.

Stefan Stubgaard, dyrektor ds. wsparcia technicznego Universal Robots, wskazuje tu na kwotę 30 tysięcy euro. Jej połowa to koszt zakupu robota. Na pozostałą część składa się cena chwytaka i integracji maszyny. O takich kwotach można mówić w przypadku prostszej i standardowej aplikacji dla cobota, a więc po prostu w przypadku standardowego zastosowania.

Jak to wypada w porównaniu z klasycznymi robotami? Na tym etapie, przeważnie tylko delikatnie lepiej. Gdyby natomiast do kosztów standardowej robotyzacji dodać koszt wszystkich niezbędnych w ich przypadku zabezpieczeń, i budowę całego systemu specjalnie dla firmy, cobot staje się znacznie tańszym rozwiązaniem. Potwierdza się to też w innych aspektach cobotyzacji.

Stosunkowo małe koszty eksploatacji

Oprócz mniejszego kosztu instalacji cobotów w firmie, urządzenia te są tańsze w eksploatacji. Do ich obsługi nie jest potrzebny specjalistyczny personel ani organizowanie godzinnych szkoleń. Z posługiwaniem się robotem współpracującym poradzi sobie każdy, gdyż można nim sterować np. za pomocą tabletu z wizualizacjami.

Coboty są eleastyczne. Żeby zmienić przydzielone im zadanie nie trzeba zatrudniać programistów do przepisywania ich kodu. Wystarczy nauczyć cobota nowej sekwencji ruchów. Łatwiej go też przenieść w inne miejsce, co czasami, w przypadku dużych, standardowych robotów nie jest możliwe.

Czas zwrotu inwestycji to mniej niż 200 dni

Coboty zwiększają efektywność produkcji. W tym samym czasie co człowiek potrafią wyprodukować znacznie więcej. Mogą pracować, praktycznie, bez przerwy, czego o pracownikach nie można powiedzieć.

Po drugie, roboty współpracujące zapewniają powtarzalność jakości, szczególnie w przypadku wszelakiej produkcji masowej. Co to oznacza? Możliwość podboju większych rynków. Wystarczy dostosować pracę robotów i wykorzystywane surowce do panujących norm, żeby wszystkie wykonywane produkty je spełniały. Kiedy oferta firmy robi się jednorodna, łatwo ją wyceniać, dystrybuować i prezentować klientom. W połączeniu ze zwiększoną wydajnością to niemal gwarancja większych obrotów.

Powyższe cechy są szczególnie ważne dla małych i średniej wielkości firm chcących wyposażyć się w roboty. Sprawiają one, że w tego typu zakładach średni czas zwrotu inwestycji w cobota waha się między 190 a 200 dniami. To niezwykle szybko, prawda?

Ustawa o robotyzacji

Nie mówi się o niej zbyt wiele, ale poruszając temat kosztów ta ustawa jest kwestią nadrzędną, bowiem przekłada się w dużym stopniu na ogólny bilans kosztów związanych z wdrożeniem i eksploatacją robota współpracującego na przestrzeni pewnego czasu. Zakup cobota może przynieść przedsiębiorcy prawo do ulgi podatkowej. Taką opcję przewiduje znowelizowana ustawa  o podatkach  PIT i CIT, potocznie nazywana czasami „ustawą o robotyzacji”. Firmy, które zakupią w danym roku podatkowym roboty, komputery, drukarki 3D czy właśnie coboty, mogą liczyć na jednorazowy odpis amortyzacyjny na kwotę do 100 tysięcy złotych.

Skąd ten przywilej? Po pierwsze rząd dostrzega problem braku rąk do pracy i chce dać polskim firmom napędzającym gospodarkę szansę na jego zażegnanie. Po drugie, Polska chce wyglądać na arenie międzynarodowej nowocześniej i bardziej innowacyjnie.

Nawet jeśli coboty nie należą do najtańszych urządzeń przemysłowych, są pewną inwestycją. Koszta, jakie należy ponieść powinny się szybko zwrócić i zacząć przynosić zysk.

Previous Rekordowe wyniki na rynku gruntów inwestycyjnych. Transakcje przekroczyły 5 mld zł
Next Boom mieszkaniowy napędza rekordowe wyniki producentom materiałów budowlanych

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Czy warto kupić realme GT 5G Racing Yellow? Recenzja

Zastanawiasz się nad kupnem realme GT 5G Racing Yellow? To jedna z najciekawszych propozycji, które w ostatnim czasie pojawiły się na polskim rynku. Jest to telefon, który łączy dobre parametry,

Wiadomości 0 Comments

Jak pierwsze zwycięstwo pomogło osiągnąć sukces w biznesie – opowiada znany przedsiębiorca Ross Knap

Wcale nie jest łatwo zdobyć trofeum w dziedzinie biznesu. Konkurencja jest olbrzymia – co roku na rynku pojawiają się dziesiątki tysięcy młodych przedsiębiorców: są świetnie wykształceni, mają wizję biznesu i

Wiadomości 1Comments

Obligacje na akcje zamienię

Możliwość zamiany obligacji na akcje pokazuje, jak bliskie związki mogą łączyć te dwie z pozoru tak różne klasy papierów wartościowych. Opcja zamiany długu na kapitał bywa też bardzo korzystna i

Wiadomości 0 Comments

Magazyny energii do fotowoltaiki będą zyskiwać na znaczeniu

Zmiany w zasadach rozliczeń prosumenckich przeraziły wiele osób planujących inwestycje w fotowoltaikę. Nowy sposób rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej faktycznie jest mniej korzystny, ale nie musi to oznaczać spadku opłacalności

Wiadomości 0 Comments

Depilacja laserowa – skuteczna metoda usuwania owłosienia

Depilacja laserowa jest najlepszą metodą usuwania zbędnego owłosienia. Zapewnia trwałe efekty i komfort każdego dnia. Aby wykonać ten bezpieczny zabieg, skóra nie może być podrażniona, opalona, ani przesuszona. Jak wygląda

Wiadomości 0 Comments

Grupowe inwestycje w nieruchomości coraz popularniejsze

Duży może więcej – to główna zasada grupowych inwestycji w nieruchomości. Kupowanie mieszkań, całych budynków czy działek przez dużą grupę inwestorów umożliwia im negocjowanie najlepszej ceny nieruchomości, co oznacza również większe przyszłe

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź