Czy opłaca się brać auto w leasing?
Prowadzisz działalność gospodarczą i chciałbyś kupić auto na firmę, ale nie masz wolnej gotówki? Korzystnym rozwiązaniem dla Ciebie może być wzięcie auta w leasing. Co to oznacza i z czym się wiąże? Przeczytaj poradnik i zdobądź podstawową wiedzę na temat brania samochodu w leasing.
Czym jest leasing samochodowy?
Leasing to kusząca alternatywa wobec brania kredytu gotówkowego w przypadku chęci zakupu auta, a także płacenia za pojazd całej stawki od razu. W praktyce łączy elementy kredytu i dzierżawy. Decydując się na leasing, nie musisz naruszać budżetu Twojej firmy. Wiąże się to jednak z pewną niedogodnością – auto, które otrzymasz, nie będzie tak naprawdę Twoje. Ty wyłącznie zyskasz prawo do użytkowania go przez czas i na warunkach określonych w umowie z leasingodawcą.
Leasing w pewien sposób odpowiada wypożyczeniu czy wynajmowaniu czegoś, np. mieszkania. Będziesz zobowiązany do płacenia regularnych rat (miesięcznych lub kwartalnych), w innym wypadku zostaniesz poproszony o zwrot samochodu. Przez cały ten czas w świetle prawa właścicielem pojazdu będzie leasingodawca.
Dla starych czy nowych przedsiębiorców?
Samochód w leasing możesz wziąć bez względu na to, czy prowadzisz firmę od wielu lat, czy jest to mała i świeża działalność. Jako „nowy gracz” musisz się jednak liczyć z wyższą opłatą wstępną. Różnica wynika z odmiennego ryzyka, jakie musi ponieść firma leasingowa, dobijając z Tobą targu.
Uwaga: nie każda firma leasingowa dopuszcza transakcje z nowymi przedsiębiorcami. Poszukaj takiej, dla której Twój krótki staż nie będzie stanowił problemu.
Leasing a VAT
Korzystanie z leasingu jest korzystne dla właścicieli działalności gospodarczych, ponieważ mogą oni odliczyć sobie płacone raty od podatku. Najpierw rozliczysz czynsz inicjalny, a pod koniec zakup auta (po upływie okresu leasingu możesz wykupić samochód w cenie niższej niż początkowa). Obowiązuje Cię jednak limit – możesz odliczyć maksymalnie 60% kwoty i wartość musi być niższa nić 6000 zł.
W kwestii opłat warto jeszcze dodać, że jeśli postanowisz dokonać cesji umowy leasingowej na inną osobę lub zmienić zapis w umowie (np. dotyczący terminu spłaty), leasingodawca ma prawo zażądać od Ciebie dodatkowej opłaty.
Leasing – wady i zalety
Nie ma rozwiązań idealnych. Leasing samochodowy to dla Ciebie szansa, ponieważ możesz korzystać z samochodu bez angażowania własnych środków pieniężnych, Twoja prywatna zdolność kredytowa nie zostaje zmniejszona, a proces brania pojazdu w leasing jest prostszy od brania kredytu.
Jednocześnie leasing wiąże się z wysokimi opłatami, ryzykiem utraty pieniędzy, gdyby firma leasingowa zbankrutowała, wyższą ceną pojazdu w stosunku do tego, gdybyś kupił je od razu, sankcjami związanymi z niewywiązaniem się z umowy oraz koniecznością spłacenia całej kwoty nawet w przypadku utraty samochodu.
Nie zapomnij też, że choć w świetle prawa nie jesteś właścicielem pojazdu, musisz wykupić ubezpieczenie samochodu w leasingu. Na szczęście jest ono korzystniejsze cenowo od ubezpieczenia prywatnego. Skorzystaj z porównywarki polis komunikacyjnych, by znaleźć najtańsze.
Może to Ci się spodoba
Jak poprawić akustykę pomieszczenia?
Na co dzień korzystając z różnych obiektów, typu kina, sale wykładowe, biura, restauracje, hotele czy centra handlowe, jako zwykli użytkownicy, nie zastanawiamy się nad projektem oraz wykonaniem danej nieruchomości. Wchodząc
Inwestorzy zagraniczni pobudzają gospodarkę i eksport
Inwestorzy zagraniczni w ciągu ostatnich 25 lat ulokowali w Polsce projekty warte ponad 700 mld zł. To przyczynia się do wzrostu gospodarczego i poprawy sytuacji na rodzimym rynku pracy. Grupa VELUX, odpowiedzialna za
Firmy inwestują w systemy analityczne
Na świecie pracuje kilka miliardów urządzeń połączonych, które przekazują do sieci zebrane informacje. W najbliższych latach ich liczba, a co za tym idzie – również ilość wytwarzanych danych będą dynamicznie
Dla branży logistycznej pracownicy ze Wschodu oznaczają być albo nie być
Do 2050 roku na rynku pracy zabraknie około 10,6 mln osób w wieku 18–44 lat. Może to wyrównać migracja 4,5 mln pracowników ze Wschodu – wynika z danych Deloitte. W 2017 roku
Handel internetowy będzie rósł w najbliższych latach w tempie kilkunastoprocentowym
Pandemia i lockdowny przyspieszyły rozwój e-commerce, skłaniając wiele sklepów do rozbudowy działalności w internecie. Chociaż tempo wzrostu nieco osłabło, to rynek w dalszym ciągu ma przed sobą optymistyczne perspektywy. Strategy& Polska ocenia, że
Dobry program kadrowo-płacowy
Właściciele małych firm czy biur rachunkowych coraz częściej korzystają z gotowych programów komputerowych do obsługi kadrowo-płacowej. Wybór odpowiedniej aplikacji jest dosyć trudny, bowiem na rynku jest ich wiele, a wszystkie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post