Ochrona firmowego logo. Wszystko, co powinieneś wiedzieć
Codziennie w obrocie gospodarczym pojawiają się nowe znaki towarowe, tworząc wartościowy element promocji oraz majątku każdego przedsiębiorstwa. Fantazyjne logo jest wizytówką każdej firmy, która staje się magnesem dla nowych klientów. Poprzez promocje i inwestycje w swoje przedsiębiorstwo, rozpoznawalność Twojej marki każdego dnia rośnie. Warto więc posiadać podstawową wiedzę jak od strony prawnej wygląda ochrona firmowego logo.
Ochrona firmowego logo przez zastrzeżenie znaku towarowego.
Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które nadaje się do odróżniania towarów i usług danego przedsiębiorcy na rynku. Dlatego do kategorii znaków towarowych oprócz logo, można zaliczyć m.in. słowo jako samą nazwę, slogan, znaki graficzne, kolory itp.
Najsilniejszą prawną formą ochrony firmowego logo jest jego zastrzeżenie w Urzędzie Patentowym. Widać to dość wyraźnie w konfrontacji z minimalną ochroną, którą prawo zapewnia znakom niezarejestrowanym.
Zobacz również:
Czy mogą istnieć dwie firmy o identycznych nazwach: https://znakitowarowe-blog.pl/dwie-firmy-o-podobnych-identycznych-nazwach/
Dokonując zgłoszenia swojego znaku towarowego, musisz określić jakie terytorium Cię interesuje. Większość przedsiębiorców kieruje się tutaj zasięgiem obecnej lub planowanej działalności. W oparciu o to kryterium wyróżniamy następujące procedury rejestracji znaków towarowych:
- krajowa (zgłoszenia dokonuje się do Urzędu Patentowego RP w Warszawie);
- regionalna (zgłoszenia dokonuje się do Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej);
- międzynarodowa (zgłoszenia dokonuje się do Biura Światowej Organizacji Własności Intelektualnej).
Formalnościami przy rejestracji znaku towarowego można spróbować zająć się samodzielnie lub zlecić wszystko rzecznikowi patentowemu. Prawo ochronne przyznawane jest na 10 lat z możliwością jego przedłużenia. W zgłoszeniu należy wyznaczyć klasy, a w nich wymienić towary albo usługi, do oznaczania których ma służyć dane logo. Ponadto należy również pamiętać o obowiązku uiszczenia stosownych opłat urzędowych.
<
Korzyści wynikające z rejestracji firmowego logo.
Zastrzeżenie znaku towarowego daje jego właścicielowi prawo do wyłącznego posługiwania się nim w swojej branży, tzn. w odniesieniu do skazanych w zgłoszeniu towarów i usług. Rejestracja znaku towarowego daje silne narzędzie prawne do walki z nieuczciwą konkurencją. Nie od dziś wiadomo, że lider rynku często jest naśladowany. Jeżeli więc ktoś zbytnio przybliży się do Twojego logo, łatwo będziesz mógł zmusić go do zaprzestania naruszania prawa.
W tym celu będziesz mógł wykazać przysługujące Ci prawa poprzez przedłożenie świadectwa rejestracji.
Dokument ten stanowi potwierdzenie:
- jaki dokładnie znak jest objęty prawem ochronnym;
- kto jest właścicielem znaku;
- do kiedy obowiązuje ochrona;
- do oznaczania jakich towarów i usług ma służyć zarejestrowane oznaczenie.
Uzyskanie prawa ochronnego daje Ci uprawnienie do umieszczania ® przy swoim logo. Dla odbiorców i konkurentów będzie to sygnał, że chronisz swoją markę w najsilniejszej formie.
<
Ochrona logo firmy przez rejestrację wzoru przemysłowego.
Innym sposobem na zabezpieczenie praw do Twojego logo jest uzyskanie prawa z rejestracji na wzór przemysłowy. Musisz jednak pamiętać, aby logo kwalifikowało się do takiej ochrony, musi spełniać dwa warunki: być nowe oraz posiadać indywidualny charakter.
Wymóg nowości oznacza, że przed datą zgłoszenia, identyczny wzór nie został publicznie udostępniony. Wzór będzie uznany za identyczny z tym już udostępnionym, jeżeli różni się od niego jedynie nieistotnymi szczegółami. Natomiast wzór zostałby uznany za posiadający indywidualny charakter, jeżeli całościowe wrażenie, jakie wywołuje na poinformowanym użytkowniku, różniłoby się od wrażenia, jakie wywiera na nim wzór udostępniony wcześniej.
Co ciekawe wielu przedsiębiorców wykorzystuje tę formę ochrony jako dodatek do zarejestrowanego znaku towarowego. Taki zabieg ma na celu rozszerzenie ochrony np. dla samego sygnetu lub innej wersji kolorystycznej logo. Rejestracja wzoru jest bowiem tańsza niż znaku towarowego.
Jak sam zauważyłeś, firmowe logo można zastrzec jako znak towarowy oraz wzór przemysłowy. Z tym że pomiędzy tymi formami ochrony nie można stawiać znaku równości. Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego nagrania.
<<>
Czy posiadasz prawa autorskie do swojego logo?
Jeśli sam zaprojektowałeś swoje logo, to oczywiste jest, że jesteś twórcą i jedynym jego właścicielem. Jednak w większości przypadków przedsiębiorcy zlecają wykonanie firmowego logo agencji marketingowej.
I tutaj częstym błędem jest założenie, że w momencie zapłaty za fakturę, stajemy się właścicielami efektów prac grafika. Aby tak się stało, musisz podpisać z nim umowę o przeniesienie autorskich praw majątkowych. Jeżeli takiej umowy nie ma, wszelkie prawa pozostają u twórcy.
Niestety, ale brak takiej umowy może doprowadzić do tego, że skonfliktowany z Tobą grafik unieważni Twój znak towarowy.Dobra wiadomość jest taka, że taką umowę można podpisać w każdej chwili. O ile twórca oczywiście wyrazi na to zgodę (a wcale nie musi).
<
Czy niezarejestrowane logo jest jakoś chronione?
Okazuje się, że tak, choć poziom tej ochrony można uznać za minimalny. Prawa do znaków niezarejestrowanych można wywodzić z:
- prawa do komercyjnego oznaczenia towarów i usług (ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji);
- prawa autorskiego do logo (ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych).
W przypadku wystąpienia sporu będziesz musiał udowodnić przysługujących Ci prawa. Problem w tym, że nie istnieje rejestr znaków niezarejestrowanych. To wszystko będziesz musiał wykazać dowodami.
Co do zasady przyjmuje się, że prawo do znaku niezarejestrowanego przysługuje temu przedsiębiorcy, który pierwszy zaczął używać danego logo komercyjnie. Im dłużej Twoja firma jest na rynku, im większe ma obroty i szerszy zasięg terytorialny, tym silniejszą zyska ochronę.
Zakres ochrony znaku niezarejestrowanego za każdym razem będzie indywidualnie ustalany przez sąd. Prowadzenie więc sporu w oparciu o ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji jest o tyle nieprzewidywalne, że sąd może uznać, że zakres przysługującej Ci ochrony jest mniejszy, niż myślisz.
Dla przypomnienia, powołując się na prawa do znaku zarejestrowanego wykazanie przysługujących Ci praw, wymaga jedynie przedłożenia do akt świadectwa rejestracji.
Może to Ci się spodoba
Piaskarka – jak wybrać najlepszą?
Odpowiedni sprzęt jest kluczowy, jeśli chodzi o piaskowanie. W końcu to właśnie on pozwala na wykonanie pracy w najlepszy możliwy sposób. Dlatego tak ważne jest, aby urządzenia piaskujące zapewniały wysoką
Polska zagłębiem usług biznesowych. Zatrudnienie w branży do końca roku powinno przekroczyć 200 tys. osób
Sektor nowoczesnych usług dla biznesu jest jednym z największych pracodawców w Polsce, porównywalnym już do sektora motoryzacji. Dziś 852 centra zlokalizowane w całym kraju zatrudniają 193 tys. osób, ale już w tym roku ich liczba
Polska jednym z liderów branży call contact center
Rynek usług call i contact center w Polsce rośnie w tempie 30 proc. Działające na nim firmy świadczą coraz bardziej wyspecjalizowane usługi dla większości sektorów. To już nie są zwykłe infolinie czy akwizycja przez telefon. Coraz
Tylko 16 proc. małych firm oferuje swoim pracownikom prywatną opiekę medyczną
Nawet 60 proc. małych i średnich przedsiębiorstw ma problemy z rekrutacją. Przy dużej konkurencji na rynku czynnikami, które mogą przyciągnąć najlepszych kandydatów, są pozapłacowe benefity, przede wszystkim prywatna opieka medyczne. Obecnie zaledwie
Reklama – efektywnie i efektownie
Reklama to element, który towarzyszy nam na każdym kroku. Mijamy ją idąc do pracy, widzimy w telewizji, doświadczamy jej korzystając z Internetu. Specjaliści od marketingu wiedzą, że przekaz reklamowy powinien
Nowoczesna telefonia również dla mikrofirm
W dzisiejszym świecie w każdej firmie liczy się zaawansowana technologia i rozwiązania pozwalające zaoszczędzić firmowe pieniądze. Jest to związane z potrzebą wydajniejszej pracy osób na rozmaitych stanowiskach. Współczesna komunikacja umożliwia
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post