Jak określić wartość używanych środków?

Jak określić wartość używanych środków?

Przy posiadaniu działalności gospodarczej osoby mają obowiązek umieścić środki trwałe w ewidencji, która się do nich odnosi. Odpisy z tych środków są kosztami uzyskania przychodów. W takim przypadku obowiązkowe jest ustalenie wartości początkowej tych środków trwałych.

Ustalenie wartości elementu majątkowego jest zależne od sposobu jego nabycia. Jest kilka sposobów nabycia, które pozwalają stwierdzić sposób wyceny pierwotnej środka i jest to:

– odpłatny zakup, gdzie wartość początkową środka jest koszt zakupu,

– własnoręczne stworzenie, gdzie wartość stanowi wydatek poniesiony na wytworzenie,

– nabycie w nieodpłatny sposób lub z powodu dziedziczenia czy darowizny, gdzie wartością| jest cena zakupu z dnia nabycia.

Gdy wskazanie cen zakupu środków trwałych jest niemożliwe, ich wartość początkową przyjmuje się w wysokości, która jest rezultatem w wyniku z wyceny wykonanej przez przedsiębiorcę, z uwzględnieniem cen rynkowych środków tego samego pochodzenia z roku poprzedzającego założenie ewidencji.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Co decyduje o rodzaju umowy o pracę?
Next Czym różni się przychód od dochodu?

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Publicysta jako przedsiębiorca

Częstą praktyką stosowaną przez publicystów jest tworzenie treści na podstawie umów zlecenie, czy też umów o dzieło. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i korzystne pod względem finansowym.

Mała firma 1Comments

Jak wygląda dumping?

Każda firma ma własną strategię rozwoju i kreowania pozycji na rynku. Czasami stosuje się dość ryzykowne metody, które nie dają gwarancji sukcesu. Wśród nich jest dumping, który znajduje swoich zwolenników.

Mała firma 0 Comments

Obowiązki pracodawcy w zakresie zaspokajania socjalnych potrzeb zatrudnionego

W obrębie obowiązków pracodawcy zamieszczone jest zaspokajanie potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych pracownika w stopniu, na jaki udostępniają to jego możliwości i warunki finansowe. Zobowiązanie to jest zdefiniowane przepisem, jednak

Mała firma 0 Comments

Jaką umowę podpisać wysyłając pracownika na kurs?

Pracobiorcy biorący udział w szkoleniach mających na celu podwyższenie ich doświadczenia, mogą wystąpić o dodatkowe środki ze strony właściciela zakładu pracy. Usługodawca powinien bezwarunkowo ustosunkowywać się do takich wniosków, ponieważ

Mała firma 0 Comments

Czy wypada przyjaźnić się z przełożonym?

Według przeprowadzonych niedawno badań pracownicy najbardziej cenią w firmie dobrą i rodzinna atmosferę oraz poprawne relacje ze współpracownikami i pracodawcą. Dodatkowo za podstawę skutecznej pracy uważają koleżeńskie relacje z przełożonym.

Mała firma 0 Comments

Czy można uniknąć kontroli w firmie?

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pozwoliła przedsiębiorcom na kontratak wobec nadmiernej kontroli, także tej podatkowej. Korzystających z tego prawa jest niewielu. Kontratak wobec kontroli przejawia się w szczególnej dociekliwości

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź