Monitoring cen w sklepach internetowych. Czy jest potrzebny?

Monitoring cen w sklepach internetowych. Czy jest potrzebny?

Monitoring cen to nic innego jak porównywanie cen danego produktu w wielu miejscach w sieci. Sprzedaż w internecie zwiększyła popularność i możliwość globalnego monitorowania cen w e-sklepach.

Kontrolę i śledzenie cen dokonuje praktycznie każda grupa zainteresowana kupnem i sprzedażą w sieci. Ceny sprawdzają:

  • Kupujący.
  • Sprzedawcy.
  • Producenci i dystrybutorzy.

Monitoring cen w sklepach internetowych jest niezwykle potrzebny, gdyż pozwala zachować transparentność rynku e-commerce. Dzięki śledzeniu cen każda z wyżej wymienionych grup wie, jaka obowiązuje stawka za dany produkt. Kupujący mogą porównać ofertę danego towaru, używając – Ceneo, Allegro lub wyszukiwarki Google. Sprzedawcy mogą dowiedzieć się, jak ich oferta prezentuje się na tle konkurencji. Natomiast dzięki monitoringowi cen w sklepach internetowych, producenci i dystrybutorzy w wygodny sposób mogą „trzymać rękę na pulsie” i kontrolować swoje źródła zbytu.

Monitoring manualny czy automatyczny?

Monitoring cen w sklepach internetowych możemy podzielić na dwa rodzaje – manualny i automatyczny. Czy obie formy śledzenia cen w e-commerce są porównywalne? Niestety nie, gdyż nie da się wykonać (bezbłędnie i szybko) ręcznego monitoringu produktów na dużej grupie towarów.

Manualny monitoring cen polega na systematycznym odwiedzaniu wybranych e-sklepów, porównywarek cenowych lub portali aukcyjnych celem sprawdzenia cen, jakie konkurencja oferuje dla danego towaru. Należy pamiętać, że w dobie omnichannel każdy sklep może wystawiać swoją ofertę na wielu marketpalce’ach w zupełnie innych cenach.

Dla przykładu ten sam sklep może oferować inne kwoty na Ceneo, Allegro a inne w Google Shopping. W takim przypadku ilość danych i wartości, cen i nazw… mnoży się. Przy dużej ilości produktów, manualny monitoring sklepów internetowych jest nie tylko czasochłonny i narażony na ryzyko błędu ludzkiego, ale z punktu widzenia biznesowego zwyczajnie mało opłacalny.

Automatyczny monitoring cen w sklepach internetowych pozwala na otrzymanie gotowych, dedykowanych raportów, które zwierają te informacje, które są niezbędne dla przedsiębiorcy. Monitoring cen w sklepach internetowych jest niezbędny, aby rzetelnie analizować trendy i tendencje swojej branży.

Monitoring konkurencji, jakie przynosi korzyści?

Automatyczne śledzenie cen produktu u konkurencji jest zabiegiem koniecznym, ale również niezwykle prostym. Nie można zapominać, że cena towaru jest jednym z kluczowych aspektów w procesie zakupowym. Podczas zakupów w sieci, konsument może porównać ofertę nawet w 20 e-sklepach. Automatyczny monitoring cen konkurencji opłaca się, gdyż bezpośrednio przekłada się na zwiększenie zysków.

Jakie korzyści przynosi monitoring cen w sklepach internetowych?

  • Pozwala „trzymać rękę na pulsie” – dzięki automatycznemu śledzeniu cen wiesz, jakie wartości ustala konkurencja lub dystrybutorzy w grupie interesujących Cię produktów.
  • Oszczędza czas – automatyzacja wszelkich procesów pozwala zaoszczędzić cenny dla każdego przedsiębiorcy czas. Monitoring cen również może być procesem, który w szybki i wygodny sposób, dostarcza Ci esencję interesujących Cię danych. Bez konieczności mozolnego przeglądania wielu portali i ręcznego zestawiania cen.
  • Pomaga reagować błyskawicznie na wszelkie zmiany cenowe – e-commerce rządzi się swoimi prawami. Jeżeli prowadzisz handel w sieci, musisz działać błyskawicznie.
  • Monitoring cen w sklepach internetowych prowadzony przez profesjonalne narzędzie, jakim jest LivePrice, może być połączony z automatyką cenową. Nie tylko dowiesz się, jak kształtują się stawki produktów w Twojej branży, narzędzie może samoczynnie ustawić cenę Twojego produktu na wybranym kanale!
  • Umożliwia poznanie konkurencji – monitoring cen w wybranych e-sklepach pozwoli Ci poznać strategię cenową i asortymentową danego konkurenta. LivePrice umożliwia zestawienie Twojej oferty z konkurencyjnymi sprzedawcami. Dzięki tej wiedzy wiesz, jaki asortyment pokrywa się u konkurencji z Twoim, ile produktów sprzedajesz drożej, a ile w niższej cenie. Takie informacje mogą być przydatne, jeżeli będziesz chciał przeanalizować swój asortyment i strategie cenowe.
  • Pozwala unikać błędu  – automatyka w przypadku monitoringu cen w sklepach internetowych pozwala Ci unikać błędnej interpretacji danych. Nie przeoczysz konkurencji i będziesz miał dostęp do pełnego raportu.

W jaki sposób LivePrice monitoruje wybrane e-sklepy?

LivePrice to unikalne narzędzie, które jest dostosowane do Twoich potrzeb. System może zapewnić Ci monitoring wybranych e-sklepów lub połączyć śledzenie cen konkurencji z automatyką cenową.

Automatyczny monitoring cen w sklepach internetowych zapewnia samoczynny monitoring wybranych sklepów internetowych. Narzędzie działa bez udziału człowieka. Aplikacja zestawia dane karty produktu, EANy lub nazwy, aby jak najdokładniej dopasować monitorowane towary.

Automatyka działa niezawodnie, dodatkowo ilość odświeżeń zależy od Twoich potrzeb. Można monitorować produkty w interwałach tygodniowych, miesięcznych, dobowych lub godzinnych. Elastyczność rozwiązania umożliwia dostosowanie narzędzia do wymaganych efektów. Możesz otrzymywać dedykowane raporty lub za pomocą aplikacji nie tylko monitorować konkurencję, ale automatyzować nadawanie cen na poszczególnych kanałach sprzedaży.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach systemu, koniecznie odwiedź stronę Liveprice.pl

Previous Jak najszybciej i najłatwiej rozliczyć podatek z Niemiec?
Next Co czwarta osoba odczuwa presję odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Jak przywrócić ratę kredytu w CHF do poziomu z grudnia

Po gwałtownym wzroście kursu franka raty kredytów w tej walucie są obecnie o ponad 20% wyższe niż przed miesiącem. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu obniżymy je do poziomu z grudnia.

Wiadomości 0 Comments

Cyfrowa rewolucja w bankowości

Tradycyjne formy kontaktu z bankiem tracą na rzecz mobilnych. Klienci chcą przez smartfony sprawdzać stan konta, robić przelew i kupować produkty. Eksperci oceniają, że płatności mobilne, które są dziś popularne wśród klientów indywidualnych,

Wiadomości 0 Comments

Etui pancerne. Pancerne etui na telefon

Smartfony nie należą do najtańszych urządzeń. Kiedy więc kupujemy nowy, chcemy jak najlepiej chronić go przed zarysowaniami czy uszkodzeniami, gdy przypadkiem wypadnie nam z ręki. Najlepszą ochroną jest oczywiście etui.

Wiadomości 0 Comments

Tylko jedna trzecia sprzętu elektrycznego podlega w Polsce recyklingowi

Mimo 10 lat działania systemu zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektrycznego Polska nadal nie spełnia warunków ustalonych przez Unię Europejską. Według danych Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów Elektro-Odzysk, rocznie w Polsce wyrzuca się ok. 850

Wiadomości 0 Comments

Organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne mają problem z pozyskaniem finansowania z banków komercyjnych

Blisko 900 beneficjentów, 1,1 tys. pożyczek o wartości ok. 100 mln zł, prawie tysiąc nowych i 1,5 tys. utrzymanych istniejących miejsc pracy – to dotychczasowy bilans realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego programu wsparcia Ekonomii

Wiadomości 0 Comments

Kontener jako tymczasowe mieszkanie

Słowo „kontener” nie kojarzy się raczej z lokum, w którym można mieszkać, nie wyzbywając się podstawowych wygód. Tymczasem nowoczesne kontenery pozwalają na stworzenie budynku mieszkalnego lub lokalu handlowo-usługowego o nienagannym

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź