Buty i ubrania robocze dla pracownika – postaw na jakość!
Odzież robocza i ochronna jest powszechnie wykorzystywana na większości stanowisk pracy. Jej noszenie wynika nie tylko z potrzeby pracownika, ale też z obowiązku, jaki nakładają przepisy technologiczne, sanitarne oraz te z zakresu BHP. Nie są one jednakowe w przypadku każdego zawodu, a także nie wszędzie ubrania robocze są wymagane. Kto powinien je nosić i jakie cechy powinny mieć takie ubiory?
Odzież robocza a Kodeks pracy
O konieczności noszenia odzieży roboczej mówią zarówno przepisy BHP, jak i Kodeks pracy. Artykuł 2377 §1 tego dokumentu nakłada obowiązek jej dostarczenia na pracodawcę w sytuacji, gdy odzież prywatna pracownika może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu. Przepisy dopuszczają też przeniesienie tego obowiązku na pracownika – pod warunkiem, że pracodawca poinformuje go o tym w chwili podpisywania umowy oraz wypłaci mu ekwiwalent za zniszczony ubiór. O wysokości tego ekwiwalentu decyduje aktualny cennik.
Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy pracownik ma kontakt z substancjami chemicznymi lub promieniotwórczymi. Wówczas niedopuszczalne jest przystąpienie do pracy w prywatnym ubraniu. Pracodawca nie tylko musi zadbać o dostarczenie odpowiedniej odzieży ochronnej, ale też ma obowiązek zadbać o jej stan i konserwację. W praktyce oznacza to, że pracownik otrzymuje kompletne ubranie robocze po podpisaniu umowy i przeszkoleniu BHP, a przed podjęciem pracy.
Źródło: grapil.pl
Buty robocze i odpowiednie ubranie powinni też otrzymać pracownicy obsługujący maszyny. Dopuszczalne jest powierzenie prania ubioru podwładnemu oraz zwrot poniesionych kosztów konserwacji czy napraw. W przypadku braku takiego wyposażenia pracownik może odmówić przystąpienia do pracy.
Na jaki czas przysługuje odzież robocza?
Przepisy nie określają precyzyjnie okresu, na jaki przysługuje pracownikowi odzież robocza. Zależy to od wielu czynników, wśród których są między innymi:
- charakter wykonywanej pracy,
- rodzaj i intensywność oddziaływania czynników szkodliwych,
- rodzaj i jakość ubrania i obuwia roboczego,
- indywidualne ustalenia pracodawcy.
Przykładowo praca na stanowisku spawalniczym czy przy obrabiarce, która generuje iskry, może prowadzić do szybkiego zniszczenia ubioru. Jeśli pracodawca nie umieścił w umowie zapisu o tym, że w przypadku poważnego zniszczenia ubranie robocze zostanie wymienione przed upływem wskazanego terminu, pracownik może kupić je na własny koszt. Warto jednak pamiętać, że praca we własnym ubraniu roboczym jest możliwa tylko wtedy, gdy umowa dopuszcza taką opcję.
Pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji wydawanych ubrań roboczych i obuwia roboczego lub ewidencji wypłacanych ekwiwalentów. Ubrania BHP i obuwie robocze muszą też być odpowiednio dobrane do wymaganego poziomu ochrony odzieży i ciała pracownika.
Najczęściej wybierane ubrania robocze
Aby wskazać najczęściej wybierane ubrania robocze, należy poznać różnice pomiędzy odzieżą ochronną a roboczą. Zgodnie z przepisami BHP ta pierwsza ma służyć jedynie zabezpieczeniu osobistego ubrania pracownika przed jego ubrudzeniem czy zniszczeniem. Przykładem może być drukowanie ulotek – założenie fartucha ochronnego ogranicza ryzyko zaplamienia prywatnego stroju niespieralnymi farbami drukarskimi.
Źródło: grapil.pl
Ubranie robocze czy obuwie robocze pełnią znacznie więcej funkcji. Chronią bowiem nie tylko prywatny strój pracownika, ale też jego ciało, a często są również wizytówką firmy i elementem marketingowym. Stąd też – zależnie od rodzaju wykonywanej pracy – strojem roboczym mogą być: kombinezon, koszulka polo i ogrodniczki, fartuch kelnerski lub garnitur. Ponadto stroje robocze mają zapewnić komfort pracownikowi w różnych warunkach. Dlatego w okresie zimy są to kurtki czy buty ocieplane, a latem – cienkie t-shirty. Asortyment, który najczęściej sprzedaje sklep z odzieżą roboczą, to:
- koszulki t-shirt i polo,
- buty robocze,
- spodnie robocze i ogrodniczki z bawełny i poliestru o wysokiej gramaturze,
- fartuchy,
- spodenki robocze,
- bluzy polarowe i z dzianiny,
- kurtki i kamizelki.
W przypadku odzieży roboczej wiele wybieranych przez pracodawców modeli dodatkowo jest zdobionych logo czy napisem firmowym, metodą haftu lub nadruku. Do ubrań BHP zaliczają się też czapki i rękawiczki.
Czym się kierować przy wyborze odzieży i obuwia roboczego?
Odzież robocza, ochronna i obuwie robocze powinny być wybierane z uwzględnieniem dwóch kryteriów. Pierwszym jest ich przeznaczenie. Strój ma chronić pracownika przed szkodliwym działaniem czynników typowych dla stanowiska pracy. Przykładowo, obróbka metali wiąże się z generowaniem iskier, odprysków materiału i wiórów, dlatego bluza lub spodnie powinny mieć długie rękawy oraz nogawki i być odporne na przecięcie. Natomiast obuwie robocze musi mieć wzmocnione podeszwy i noski, które zabezpieczą palce przed uderzeniem spadających narzędzi.
Drugim kryterium jest jakość wykonania. Materiał musi spełniać odpowiednie normy, a ubiór – standardy wykonania. Do istotnych cech zaliczają się płaskie, podwójne szwy, nakolanniki i wzmocnienia łokci czy też funkcjonalne kieszenie na przybory.
Oferta odzieży i obuwia w sklepie Grapil.pl
Odzież robocza, ubrania ochronne i buty robocze stanowią asortyment sklepu Grapil.pl. Oferowane produkty nie tylko spełniają wszystkie wymagania stawiane przepisami BHP. Są też starannie wykonane, a zaprojektowane wzory przyciągają uwagę estetyką i atrakcyjnym krojem. Grapil to również wiodący producent odzieży ochronnej dla branży gastronomicznej, hotelarskiej i medycznej, a także ubrań roboczych dla pracowników w innych gałęziach przemysłu i usług.
Może to Ci się spodoba
Czy opłaca się brać auto w leasing?
Prowadzisz działalność gospodarczą i chciałbyś kupić auto na firmę, ale nie masz wolnej gotówki? Korzystnym rozwiązaniem dla Ciebie może być wzięcie auta w leasing. Co to oznacza i z czym
Małe i średnie firmy na celowniku hakerów
Od pięciu lat rośnie liczba ataków hakerskich na systemy małych i średnich firm. W 2015 roku próby kradzieży danych od przedsiębiorców z tego sektora stanowiły 42 proc. wszystkich ataków zablokowanych przez Symantec, podczas
Produkcja elementów plastikowych – jak wybrać najlepszą firmę?
Tworzywa sztuczne są wykorzystywane w wielu branżach. Możliwości ich zastosowania są praktycznie nieograniczone. Jeżeli szukasz profesjonalnej firmy, która zajmuje się produkcją elementów plastikowych, sprawdź, czym się kierować podczas jej wyboru!
GPW uczestniczy w pracach nad strategią dla rynku kapitałowego
Ubiegły rok był udany dla warszawskiej giełdy pod względem debiutów, wyników indeksów i wyników finansowych – podkreślają przedstawiciele GPW. Warszawski parkiet chce jednak trwale stać się źródłem finansowania pierwszego wyboru dla inwestorów. Stąd
Systemy zabezpieczeń dla firm – co wybrać, by zapewnić najlepszą ochronę?
Budynek przedsiębiorstwa to miejsce, w którym przechowuje się ważne dokumenty, pieniądze, sprzęty. W przypadku pożaru, włamania, czy innego niespodziewanego zdarzenia, poniesione straty mogą być ogromne, a niektóre wręcz nie do
Małe i średnie firmy będą mogły wytwarzać prąd w mikroinstalacjach. To pomoże im obniżyć koszty energii
Jak pokazują dane Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, w ubiegłym roku w Polsce powstało 28,36 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 173 MW. Ich liczba ma radykalnie wzrosnąć po uruchomieniu programu Energia Plus, dzięki któremu
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post