Wypłata odszkodowania z OC sprawcy – co warto wiedzieć
Po upływie miesiąca możesz ubiegać się o odszkodowanie z OC poszkodowanego w wypadku drogowym. Aby to zrobić, należy przekazać ubezpieczycielowi niezbędne informacje i skontaktować się z rzeczoznawcą. Bezpośrednia likwidacja szkód może być dostępna w przypadku kolizji w celu uzyskania odszkodowania.
Jeśli wiesz, jak postępować, uzyskanie odszkodowania za kolizję może być szybkie i łatwe. O ile logika podpowiadałaby, że należy skontaktować się z własnym towarzystwem ubezpieczeniowym (w przypadku szkody), o tyle faktyczny ciężar załatwienia formalności związanych z wypłatą odszkodowania spada na barki towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym związany jest sprawca. Powinniśmy zatem skontaktować się z jego przedstawicielami.
- Dane do wniosku o likwidację szkody
Aby uzyskać odszkodowanie, ubezpieczyciel musi posiadać dane o wszystkich uczestnikach kolizji lub wypadku, ich pojazdach oraz numer polisy OC sprawcy. Okoliczności zdarzenia muszą być znane ubezpieczycielowi. Można to zrobić w formie oświadczenia, które podpisują uczestnicy. Jeśli nie są oni w stanie się porozumieć, konieczne jest, aby ubezpieczyciel wezwał policję. Przeprowadzi ona dochodzenie w sprawie zdarzenia i ustali sprawcę. Warto poszukać świadków wypadku, którzy mogą uwiarygodnić zeznania pozostałych stron. Jeśli ktoś ucierpiał w wypadku, warto zadzwonić na policję.
- Skontaktuj się z rzeczoznawcą
Ubezpieczyciel musi wypłacić nam odszkodowanie za szkodę od momentu, w którym powiadomimy ubezpieczyciela sprawcy. W pierwszej kolejności należy wysłać do poszkodowanego rzeczoznawcę. Udokumentuje on skutki kolizji, a następnie przygotuje kosztorys. AXA umożliwia przeprowadzenie oględzin online bez konieczności udziału rzeczoznawcy.
Rzeczoznawcy powinni uwzględnić w kosztorysie koszt części oryginalnych, zwłaszcza jeśli samochód jest jeszcze objęty gwarancją. Jeśli właściciel samochodu wyrazi na to zgodę lub uszkodzone części nie były oryginalne w momencie wypadku, koszt części zamiennych nie może być uwzględniony w wycenie OC.
Dowiedz się: Jak ustalana jest wysokość odszkodowania z OC sprawcy wypadku?
- Odszkodowanie
W ciągu 30 dni od daty zgłoszenia szkody, poszkodowany powinien otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy. W razie wątpliwości termin ten może zostać wydłużony do 90 dni. W rzadkich przypadkach, gdy odszkodowanie zostanie zasądzone w sprawie cywilnej lub karnej, o terminie wypłaty zadecyduje sąd.
Poszkodowany może wybrać pomiędzy rozliczeniem gotówkowym i bezgotówkowym. W pierwszej kolejności poszkodowanemu wypłacane jest odszkodowanie. Rozliczenie bezgotówkowe polega na wskazaniu warsztatu, w którym samochód zostanie naprawiony. Ubezpieczyciel rozlicza się z tym warsztatem.
- Odszkodowanie i uszczerbek na zdrowiu
Przepisy te mają zastosowanie również w sytuacji, gdy w wyniku wypadku poszkodowana zostanie każda osoba uczestnicząca w zdarzeniu. Nie dotyczy to tylko kierowcy pojazdu. Dotyczy to również pasażerów. W takim przypadku poszkodowanemu również przysługuje odszkodowanie z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Może ono obejmować całkowite koszty leczenia (hospitalizacja, rehabilitacja, leki), a także koszty życia w gorszym miejscu. Przykładem może być konieczność wynajęcia opiekunki do dziecka podczas hospitalizacji.
- Odszkodowanie za szkodę bezpośrednią
Likwidacja szkód bezpośrednich (BLS) może być opcją, jeśli mamy do czynienia tylko z kolizją. W takich przypadkach możemy zgłosić się do naszego ubezpieczyciela, który załatwi sprawę bez naszego udziału. Jest to możliwe w przypadku drobnych kolizji, w wyniku których nie ma osób poszkodowanych. Formalności są o wiele prostsze. Dzięki temu możemy uzyskać odszkodowanie szybciej niż w przypadku standardowego okresu oczekiwania.
Najlepszym sposobem na uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia sprawcy jest posiadanie dokładnej dokumentacji szkody i znajomość przepisów. Można również odwołać się od decyzji ubezpieczyciela.
Może to Ci się spodoba
Nowy Dyrektor Zarządzający TransferGo
Do Zespołu TransferGo, lidera wśród firm oferujących międzynarodowe przelewy online, dołączył Orkun Eti, który objął stanowisko Dyrektora Zarządzającego TransferGo w Niemczech. Orkun Eti będzie odpowiedzialny za prowadzenie biura TransferGo w
Codziennie podejmowane są próby wyłudzenia nawet 1 mln zł
Od stycznia do marca 2017 roku każdego dnia próbowano wyłudzać blisko 1 mln zł, głównie przy pomocy skradzionych dowodów osobistych – wynika z danych Związku Banków Polskich. Dzięki bazie zastrzeżonych dokumentów
Handel online może wzrosnąć w tym roku do 35 mld zł
Internetowa sprzedaż nadal rozwija się szybko. W tym roku handel w sieci może wzrosnąć do 35 mld zł, czyli o około 15 proc. w ujęciu rocznym. Konkurencja na tym rynku jest coraz większa,
Czym jest Krajowy Rejestr Długów i jak uniknąć trafienia do niego?
Czym zajmuje się Krajowy Rejestr Długów? Rynek kredytów i pożyczek konsumenckich jest mocno rozwinięty w Polsce. Praktycznie każda pełnoletnia osoba może mieć dostęp do gotówki, której pożyczanie oferują banki i
Jak połączyć pracę z inwestowaniem na giełdzie?
Niezależnie czy jest to praca na etacie, czy prowadzimy swój własny biznes, wspinanie się na coraz wyższe szczeble kariery lub poszerzanie zakresu własnej działalności zabiera niezwykle duże pokłady czasu. Motywacją,
Cyfryzacja państwa nabiera rozpędu
Program Operacyjny Polska Cyfrowa to główne źródło unijnych dotacji na budowę sieci szerokopasmowego internetu w Polsce. Zakończony w lutym konkurs przyniósł rekordowe efekty: operatorzy telekomunikacyjni zobowiązali się podłączyć do szybkiej sieci 1,3 mln
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post