Koszty uzyskania przychodu – co to jest?
Koszty uzyskania przychodu to nic innego jak wydatki, które musisz ponieść aby móc zarobić więcej. Jednak nie każdy koszt uzyskania przychodu można odpisać od przychodu. Wykonując to samodzielnie warto robić to na podstawie właściwych przepisów, gdyż nie każdy koszt uzyskania przychodów, nawet taki, który na pozór wydaje się oczywisty, może zostać odliczony.
Jeżeli chodzi o generowanie wysokich kosztów przychodu, to nie zawsze się to opłaca. Wszystko zależy od specyfiki danej działalności i jej możliwości finansowych. Warto skorzystać z takiej możliwości w przypadku kiedy inwestując nie pozbywasz się dużej ilości kapitału, jak np. w przypadku leasingu czy wynajmu długoterminowego. Jeżeli przedsiębiorca ma w planach zakup samochodu w takim przypadku lepiej skorzystać z tej formy i dodatkowo zachować gotówkę, która umożliwi dalsze inwestycje w firmie. W przypadku działalności gospodarczej leasing czy wynajem długoterminowy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Koszty uzyskania przychodów – co można wliczyć?
Przedsiębiorcy, szczególnie Ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, nie zawsze wiedzą w jaki sposób odróżnić wydatek prywatny od tego służbowego. Istnieje jednak grupa wydatków, która jest kosztami uzyskania przychodów:
- utrzymanie biura oraz jego doposażenie
- zakup sprzętu elektronicznego
- abonamenty związane ze sprzętem
- wydatki ponoszone na prowadzenie księgowości
- wydatki poniesione na reklamę
- wydatki związane z doszkalaniem, kursami
- amortyzowanie środków trwałych
Można także odliczyć wspomniany wcześniej leasing samochodu osobowego, jednak jego wartość nie powinna przekraczać 150 tys. zł lub 225 tys. zł, jeśli jest to auto elektryczne.
Koszty uzyskania przychodu dotyczą także osób, które wynikają ze stosunku pracy opartego o umowę o pracę. Od przychodu, czyli wynagrodzenia, premii czy innych świadczeń w naturze odlicza się składki oraz koszty, które pracownik poniósł, aby móc go uzyskać. Nie można zapomnieć także o podatku dochodowym. To co zostaje, to wynagrodzenie netto, czyli suma przychodu pomniejszonego o poniesione koszty. W programach możliwe jest składanie deklaracji online e-pity.
Koszty, które nie mogą zostać zaliczone pomimo, że zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów
Istnieje także grupa kosztów, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Co prawda koszty uzyskania przychodów nie zostały jasno skatalogowane, jednak katalog wydatków, który nie jest uznawany za koszt uzyskania przychodów istnieje.
Nie można odliczać:
- wydatków związanych z reprezentacją
- odsetek z tytułu nieterminowej spłaty zobowiązań podatkowych oraz budżetowych
- wydatków na spłatę rat oraz pożyczek
- odpisów amortyzacyjnych, które przekraczają wartość 150 tysięcy w przypadku samochodów osobowych
- wydatków na ubezpieczenie AC, jeżeli wartość pojazdu przekracza wartość 150 tysięcy
Warto jednak pamiętać o tym, że wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu powinny mieć bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Oczywiście nie zawsze tak jest i nie oznacza to, że nie można go uznać wtedy za koszt podatkowy. Wydatki, które wpływają na uzyskanie przychodu nie w sposób bezpośredni, ale pośredni także uznawane są za koszty uzyskania przychodów. Dotyczy to także wydatków, które nie mają bezpośredniego wpływu na zwiększenie przychodów, ale mają za to wpływ na utrzymanie istniejącego źródła przychodów i uzyskiwanie przychodów na niezmiennym poziomie. Klasyfikacja ta nie jest łatwa i nie zawsze jednoznaczna, jednak dużym ułatwieniem jest możliwość złożenia PIT online, gdzie istnieje wiele podpowiedzi.
Może to Ci się spodoba
Zaawansowana analityka napędza rozwój cyfrowej gospodarki
Firmy coraz powszechniej korzystają z analizy danych i rozwiązań klasy big data, aby prześcignąć konkurencję i tworzyć nowe modele biznesowe. Segment ten rozwija się w tempie sześciokrotnie szybszym niż cała branża IT, a biznes
Umowa o dzieło. To powinieneś o niej wiedzieć
Umowa o dzieło oraz umowa zlecenie nazywane są umowami śmieciowymi. Obecnie ustawodawcy zmierzają do ograniczania nadmiernego wykorzystywania tych umów w relacjach przedsiębiorca – osoba świadcząca pracę, zmieniając przepisy dotyczące „oskładkowania”
Jak wybrać biuro rachunkowe?
Co zrobić, by koszty obsługi księgowej zmienić w udaną inwestycję? Sprecyzuj swoje oczekiwania i wybierz tych, którzy oferują Ci jeszcze więcej. Gwarancja jakości i bezpieczeństwa Od 10 sierpnia 2014r. biura
Wynajem długoterminowy czy leasing? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań
Zakup auta to duży wydatek. Jeśli nie chcesz wydawać oszczędności ani brać kredytu, możesz zdecydować się na wynajem długoterminowy lub leasing. Które rozwiązanie jest korzystniejsze? Aby firma mogła się rozwijać
Paczki wielkanocne dla pracowników – gdzie znaleźć najlepsze prezenty na Wielkanoc?
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. To odpowiedni moment, aby na spokojnie zweryfikować budżet firmy i zastanowić się nad wyborem wielkanocnych prezentów dla pracowników. Jeśli jesteś zapracowanym szefem i nadal nie
Deficyt pracowników w IT szacuje się na ok. 50 tys. osób
Zapotrzebowanie na pracowników ze strony branży informatycznej wciąż rośnie. Jednym z powodów są kolejne inwestycje w centra badawczo-rozwojowe zarówno krajowych, jak i zagranicznych koncernów. Drugim – transformacja cyfrowa, przed którą stoją firmy w niemal
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post