Księga identyfikacji wizualnej a księga znaku – podstawowe różnice
Księga identyfikacji wizualnej i księga znaku to dokumenty, które w długim okresie wspierają agencję brandingową i innych podwykonawców w realizowaniu projektów związanych z komunikacją firmy z otoczeniem zewnętrznym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że te dwie nazwy nie są tożsame. Czym różnią się księgi identyfikacji wizualnej i znaku?
Księga znaku – podstawowa forma ustalenia kształtu logo
Księga znaku to jeden z najbardziej podstawowych dokumentów, który definiuje instrukcje związane z obowiązującym w firmie logo, standardami jego użytkowania i potencjalnymi sposobami na modyfikację go w zależności od formy prezentacji materiałów.
Księga znaku daje firmie pewność, że projekt logo będzie wykorzystany prawidłowo i zgodnie z przeznaczeniem. Często możemy być świadkami sytuacji, w której logo na różnych materiałach odchodzi nieco od standardu – jego rozdzielczość jest nieodpowiednia, zastosowano nieodpowiednią paletę barw, czy zastosowano go w nieprawidłowym miejscu. Księga znaku wyznacza wszelkie standardy i procedury, które muszą zostać zachowane podczas wykorzystywania tego znaku – w praktyce jednego z najważniejszych pod kątem identyfikacji brandingu.
Czym jest księga identyfikacji wizualnej?
Księga identyfikacji wizualnej mylnie porównywana jest do księgi znaku jako dokument zawierający dokładnie te same informacje. Tymczasem księga identyfikacji to dokument definiujący znacznie więcej elementów związanych z brandingiem i identyfikacją wizualną firmy.
Jak dobrze, wiemy, wiele organizacji zleca takim podmiotom jak agencja seo czy agencja brandingowa pracę, jaką jest projekt logo, projekt strony www i wiele więcej. W takiej sytuacji sposób prezentacji pewnych firmowych elementów wychodzi daleko poza obręb logo. Dlatego też coraz więcej firm decyduje się na przygotowanie księgi identyfikacji wizualnej.
To dokument, który zawiera kompletny zbiór zaleceń związanych z wykorzystaniem każdego elementu identyfikacji wizualnej – nie tylko logo, ale też barw, sposobu przygotowywania dokumentacji, projekty gadżetów reklamowych, stoisk handlowych i tak dalej. Księga identyfikacji wizualnej stanowi kompletną pomoc w przygotowywaniu spójnej, konsekwentnej w każdym obszarze strategii komunikacji z klientem.
Księga identyfikacji wizualnej czy księga znaku – co wybrać?
To największy dylemat organizacji, która zdaje sobie sprawę z potrzeby ustanowienia pewnych standardów, jednak ciężko jej stwierdzić, który dokument będzie odpowiedni.
Z jednej strony księga znaku będzie inwestycją mniej kosztowną, ale ograniczającą standardy jedynie do loga. Coraz więcej firm działających w modelu omnichannel komunikuje się z klientem na różnych polach – social media, strona internetowa, e-mail marketing, targi branżowe, sklep stacjonarny. Logo to w takim wypadku tylko jeden element, który istotny, nie wpływa tak bardzo na wyobraźnie klientów, jak kompletna i spójna strategia stosowania barw i konkretnych motywów w każdym elemencie.
Jeśli więc zależy nam na rozwoju obszaru marketingu i w dłuższym okresie chcemy osiągnąć większą rozpoznawalność na rynku, stworzenie księgi identyfikacji wizualnej z pewnością pomoże nam w realizacji celu.
Może to Ci się spodoba
Ponad połowie Polaków pieniędzy wystarcza tylko na podstawowe potrzeby
56 proc. Polaków deklaruje, że pieniędzy w miesiącu wystarcza im tylko na podstawowe potrzeby i nie stać ich na większe wydatki. Co piąty przyznaje, że musi sobie odmawiać wielu rzeczy, żeby starczyło
Jak napisać dobry list motywacyjny – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć
Czy ktokolwiek w ogóle czyta listy motywacyjne? Okazuje się, że tak! Jak zapewnia Michał Środa, specjalista ds. rekrutacji GoWork.pl, dla wielu rekruterów są one najważniejszą częścią aplikacji, ponieważ bardzo wiele
Rozliczanie PIT z małżonkiem sposobem na obniżenie podatku
Istnieje możliwość, że mąż i żona mogą dokonać wspólnego rozliczenia. To rozwiązanie może być bardzo korzystne, ponieważ mogą zapłacić niższe podatki. Jak wygląda rozliczenie PIT z małżonkiem? Jakie warunki muszą
Zmieniają się potrzeby gości hotelowych
Cena przestaje odgrywać decydującą rolę przy wyborze hotelu. Równie dużą wagę Polacy przywiązują do jakości obsługi, zindywidualizowanego podejścia do klienta, pomocy w poruszaniu się po mieście oraz organizacji czasu wolnego. Coraz więcej
Polacy wciąż rzadko inwestują swoje oszczędności
Inwestujących w funduszach inwestycyjnych jest około 2 milionów. Ich liczba dość dynamicznie się zmienia, co wskazuje na spekulacyjny, krótkoterminowy charakter inwestycji. Mimo niskich stóp procentowych i jeszcze niżej oprocentowanych lokat Polacy większość
Linie lotnicze przywiązują coraz większą wagę do jakości obsługi pasażera
Zarówno nisko kosztowe, jak i tradycyjne linie lotnicze przywiązują coraz większą wagę do standardu obsługi pasażera na lotnisku oraz w samolocie. Także porty lotnicze, które dysponują największym katalogiem usług tego rodzaju, wykazują się
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post