Jakie kwoty wliczamy do limitu dochodowego?
Nie każda aktywność gospodarcza wiąże się z koniecznością uiszczania podatku dochodowego. Gdy wykonywane transakcje przez firmę nie przewyższą wartości 150 tysięcy złotych, nie ma obowiązku rozliczać podatku VAT.
Do limitu dochodowego biznesmen nie sumuje:
– płatnej dostawy towarów zwolnionych prawnie z przedmiotowego opodatkowania,
– usług określonych w prawie, jako niepodlegające podatkowi VAT,
– użytkowania z dóbr odrębnego przedsiębiorcy, który zaznaczył dane towary w środkach trwałych bądź wartościach rzeczowych i legalnych.
Dla aktywności maklerskiej, bazującej na funduszach powierniczych i bazującej na umowie zleceniu, agencyjnej lub komisu dochód określa się na podstawie prowizji. Najczęściej owa wartość to iloczyn stawki prowizji i jej trzydziestokrotności.
Chcąc odprowadzać podatek w wyżej scharakteryzowany sposób należy zgłosić ten fakt do zamiejscowego Urzędu Skarbowego. Po uzyskaniu statusu podatnika przedmiotowo zwolnionego z podatku VAT, nie mamy konieczności składania formularzu VAR – R, odrębnych deklaracji przychodowych oraz płacić od wykonanych transakcji podatku. Jednakże musimy prowadzić prostą ewidencję rachunkową, by na bieżąco monitorować nieprzekraczanie limitu pozwalającego na owe ulgi.
Niektórzy biznesmeni nie mogą być zwolnieni z płacenia podatku VAT nawet na początku działalności. Należą do nich między innymi: kontrahenci ( metali, nowych pojazdów, dóbr określonych podatkiem akcyzowym, działek budowlanych), prawnicy, jubilerzy oraz instytucje działające poza Polską.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Zmiana prawa ukróciła wyłudzenia VAT w handlu smartfonami i tabletami
Odwrócony VAT sprawdził się w walce z procederem wyłudzeń podatku na smartfonach, tabletach czy konsolach. Budżet mógł zyskać na tym w ciągu roku ok. 500 mln zł – szacują eksperci ZIPSEE „Cyfrowa Polska”
Odliczenie VAT – odpowiedzialność podatnika za nieuczciwych kontrahentów
Odliczenie podatku VAT od faktur zakupowych to standardowa, wynikająca z przepisów prawa procedura, z której korzystają przedsiębiorcy będący podatnikami VAT. Wydawałoby się, że to czynność całkowicie „bezpieczna” i niepodważalna przez
Jak mali podatnicy będą rozliczali VAT po nowym roku?
Od 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące metody rozliczania podatku VAT przez małych przedsiębiorców. Do końca poprzedniego roku za małych przedsiębiorców uważało się wszystkie firmy, dla których dochód
Jak uniknąć podatku VAT?
Każdy podatnik, który nie musi obawiać się o opodatkowanie ma sposobność do prezentowania wszystkich transakcji na podstawie faktur. Procedura działa tak dlatego, ponieważ zapisano konkretne ustalenia w tej sprawie oraz
Nowa matryca VAT ułatwi życie przedsiębiorcom
W kwietniu 2020 roku ma wejść w życie nowa matryca stawek VAT. Celem zmian jest uporządkowanie obecnej sytuacji, która powoduje wśród przedsiębiorców kłopoty interpretacyjne. Nowym i korzystnym dla nich rozwiązaniem ma być tzw.
Kiedy możemy uzyskać zwrot podatku VAT od materiałów budowlanych?
Nabywając towary budowlane, przed uzyskaniem zgody na rozpoczęcie procesów budowlanych, możemy uzyskać zwrot części ich wartości. Ważne, by w dniu wysyłania takiej prośby, mieć już takowe zezwolenie. Zwrot nie dotyczy
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post