Działalność koncesjonowana – wady i zalety
Obecnie, szczególnie w branży handlowo-usługowej, do prowadzenia działalności trzeba uzyskać koncesję. Zazwyczaj wystarczy złożyć wniosek do wybranej instytucji państwowej z prośbą o przyznanie zgody, na przykład na sprzedaż napojów wysokoprocentowych. Jak prowadzi się działalność koncesjonowana?
Ponad 9 lat temu wprowadzono ustawę, która w sposób jednoznaczny opisuje przedsiębiorstwa, które mogą funkcjonować tylko dzięki otrzymanej koncesji lub licencji. Prawo opisuje głównie wydobywców kopalin, producentów materiałów wybuchowych, broni i amunicji, importerów i eksporterów} paliw, gazów i energii, pośredników w przekazywaniu sygnału radiowego i telewizyjnego oraz transportu lotniczego.
Oznacza to, że do prowadzenia działalności o wyżej opisanym charakterze trzeba mieć pozwolenie. Przeważnie wystarczy złożyć} wniosek wraz z dodatkowymi dokumentami (głównie dane firmy, np. nazwa, lokalizacja, skład zarządu, NIP oraz branża).
Decyzję wydaje organ administracyjny Ministerstwa i na wynik trzeba poczekać do 14 dni roboczych. Należy jednak wiedzieć, że wszelkie licencje i pozwolenia są przydzielane na czas określony (zazwyczaj na 5 lat) i mogą być cyklicznie przedłużane z wykorzystaniem standardowych procedur.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Inkubator przedsiębiorczości – propozycja dla studentów
Z jednej strony rynek potrzebuje nowych produktów, potencjału wykształconych ludzi i rozwiązań, które proponuje nauka, z drugiej zaś, przedsiębiorczy studenci chcący wdrażać w życie swoje idee i osiągać sukces w
Pięć kroków do optymalizacji procedur i pracy w magazynie
Magazyn do przechowywania zapasów stanowi nieodłączny element logistyki przedsiębiorstwa. Muszą panować w nim odpowiednie warunki do przechowywania towarów, a jego zagospodarowanie powinno umożliwiać szybkie wykonywanie zadań i to w bezpieczny
Dług w wyniku nieściągalnych należności – jak nie wpaść w błędne koło zadłużenia?
Prowadząc własną działalność gospodarczą bardzo łatwo stać się ogniwem w łańcuchu zadłużenia. Czasem słyszy się tłumaczenia dłużników, że nie są w stanie uregulować własnych zobowiązań, gdyż nie mogą ściągnąć należności
Publicysta jako przedsiębiorca
Częstą praktyką stosowaną przez publicystów jest tworzenie treści na podstawie umów zlecenie, czy też umów o dzieło. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i korzystne pod względem finansowym.
Wymiana kas fiskalnych po 1 października 2013 roku
Od początku kwietnia 2013 roku weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Jedna z najważniejszych zmian odnosi się do paragonów. Do 30 września 2013 roku podatnicy mają czas
E-faktury muszą spełniać określone wymagania
Coraz powszechniejsze staje się dokumentowanie transakcji za pomocą e-faktur. Wystawianie faktur elektronicznych ma szereg zalet. Stosowne oprogramowanie komputerowe umożliwia korzystanie z baz zbierających dane kontrahentów i sprzedawanych towarów oraz usług.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post