Instrukcja BHP – własność zatrudnionego czy przełożonego?
Często pracownicy wśród obowiązków mają przygotowywanie raportów, sprawozdań, analiz, schematów, nawet programów i aplikacji. Wiele z nich trzeba uważać za utwory mimo, że powstają tylko dla przełożonego lub managera. Kto zatem posiada prawa autorskie do innowacyjnego pomysłu lub dzieła, które powstało w godzinach pracy? Jak traktować instrukcję BHP?
Na początek trzeba powiedzieć, że utworem jest dzieło, które wykazuje wkład intelektualny i twórczy autora oraz posiada niepowtarzalny i oryginalny charakter. Oznacza to, że pracownik, który wykonał zleconą pracę może mówić o prawie autorskim do swoich wytworów. Aczkolwiek prawo trochę bardziej skomplikowane, ponieważ utwory sporządzone w godzinach pracy oraz z wykorzystaniem urządzeń służbowych muszą być traktowane jako własność całej firmy.
Powyższe przepisy zdają się być bardzo logiczne i zgodne z wcześniej przyjętymi normami. Jak zatem traktować rozkłady jazdy, schematy, książki telefoniczne czy instrukcje BHP? Przecież odwzorowują jeden szablon i tylko nieznacznie różnią się od siebie.
Aby powiedzieć o prawie autorskim np. do instrukcji BHP należy oszukać w niej właśnie ten osobliwy charakter, który przeważa nad utartymi i popularnymi frazami oraz odbiega całościowo od normy.
Wedle ustaleń sądu instrukcja BHP powinna być uważana za utwór, do którego prawa autorskie ma pracownik (będący autorem). Poza tym konieczne jest przyznanie nadprogramowego wynagrodzenia z tytuły podjęcia zagadania wykraczającego poza ustalone umownie powinności zawodowe.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Czy prawo autorskie jest egzekwowane zawsze?
Każdy wytwór intelektualny, który posiada indywidualne cechy i autora powinien pozostawać pod ochroną prawa autorskiego. Daje to pewność, że pomysł, oryginalne rozwiązanie i twórcza praca nie zostaną powielone. Są jednak
Utwór anonimowy a prawo autorskie
Fragment ustawy o prawach autorskich mówi o tym, że prawem autorskim osobistym autora jest podpisanie się pod utworem nazwiskiem, pseudonimem, bądź nie podpisywanie się wcale, pozostawiając tenże utwór anonimowym. Kwestia
O czym mówi umowa prawno-autorska?
Każdy twórca, który planuje oddać, udostępniać lub tworzyć nowe dzieła musi zabezpieczyć się i zawrzeć umowę prawno-autorską. O czym wspomnieć, aby nie zadziałać na swoją niekorzyść? Jakie informacje są obowiązkowe?
Prawa autorskie – kary za łamanie praw twórców zbyt surowe
Żądanie trzykrotności stosownego wynagrodzenia za zawinione naruszenie praw autorskich jest niezgodne z Konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Prawo musi działać w obronie poszkodowanego, ale też nie może być przyczynkiem do
Umowa z wydawcą – jak zabezpieczyć swoje finanse?
Coraz więcej osób zachęconych spektakularnymi sukcesami autorów, którzy pojawiali się na rynku księgarskim „znikąd”, próbuje swoich sił pisząc własne książki. Kiedy książka już powstanie kolejnym krokiem jest zawarcie umowy z
Jakie znaki towarowe nie mogą być chronione przez prawo ochronne?
Według regulacji prawnych odnoszących się do własności przemysłowej, znak ochronny może być chroniony prawem ochronnym, jeżeli nie ma rejestracyjnych przeszkód. Prawo ochronne nie może zostać udzielone dla oznaczeń, które: 1.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post