Czy ciężarna pracownica ma jakieś przywileje?

Czy ciężarna pracownica ma jakieś przywileje?

Według obowiązujących przepisów nie istnieją ograniczenia zawodowe dla kobiet w ciąży. Z pewnością obowiązki muszą} zostać dobrane do predyspozycji fizycznych oraz zaleceń lekarza. Czy ciężarna pracownica może oczekiwać na ewentualne przywileje? Jak pracodawca powinien postąpić?

Jeśli zatrudniona udokumentuje fakt, że spodziewa się dziecka może dostać wiele udogodnień. Po pierwsze całkowicie zabroniona jest praca w warunkach szkodliwych dla zdrowia, w okresie nocnym, w nadgodzinach oraz w nienormowanym okresie pracy.

Oprócz tego pracodawca musi wyrazić zgodę na wizytę u lekarza w godzinach pracy, dojechanie do przychodni, zakupienie leków w aptece. Absencja musi zostać usprawiedliwiona i płatna jak w pozostałe dni robocze.

Trzeba jednak wiedzieć, że regulacje są ważne tylko wtedy, gdy ciężarna kobieta pracuje na podstawie umowy o pracę. Wówczas może pobierać przywileje ze strony pracodawcy, ewentualne dodatki, zasiłki oraz urlopy.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Jak uzyskać premię?
Next Kiedy trzeba złożyć pozew zbiorowy?

Może to Ci się spodoba

Kodeks pracy 0 Comments

Kiedy nie możemy wykorzystywać doświadczenia z poprzedniej pracy?

Każdy podwładny jest zobowiązany do nieujawniania informacji uzyskanych podczas pracy oraz niewykorzystywania ich dla własnych korzyści. Co grozi za niestosowanie takiego prawa? Owa konieczność do utrzymywania w tajemnicy informacji biznesowych

Kodeks pracy 0 Comments

Kary dla firm za substancje nieoznakowane

Podstawowym zadaniem przełożonego jak organizacja miejsca pracy tak, aby było bezpieczne, nie zagrażało życiu lub zdrowiu pracowników oraz umożliwiało wykonywanie powierzonych obowiązków. Jak zatrudniający powinien zabezpieczać substancje chemiczne w zakładzie

Kodeks pracy 0 Comments

Czym jest zasada uprzywilejowania w prawie pracy?

Kodeks pracy jest aktem regulującym prawa i obowiązki pracownika, zatem standardy w nim zawarte są normami bezwzględnie obowiązującymi. Oznacza to, że nie dopuszczają one żadnych odstępstw na niekorzyść osoby uprzywilejowanej.

Kodeks pracy 0 Comments

Warunki zatrudnienia młodocianych

Według polskiego prawa młodociani mogą pracować tylko wtedy, gdy stanowisko jest częścią praktyki zawodowej lub w ramach drobnych obowiązków (praca dorywcza). Jakie warunki musi spełnić pracodawca, aby zatrudnić takiego pracownika?

Kodeks pracy 3 komentarze

Pracownik nie ma obowiązku odbierania służbowych SMS-ów i e-maili podczas urlopu

Pracodawca nie powinien wymagać, aby jego podwładny był dostępny podczas urlopu wypoczynkowego. W praktyce wielu pracodawców oczekuje jednak, że pracownik pozostanie w kontakcie telefonicznym czy e-mailowym, a pracownicy z różnych powodów akceptują ten

Kodeks pracy 0 Comments

Co jest naruszeniem zasad dobrego traktowania przy zatrudnieniu?

Kilka lat temu w nowelizacji Kodeksu pracy ustawodawca rozszerzył przepisy dotyczące dyskryminacji oraz wprowadził regulacje, które przewidują sankcje za ich naruszenie. Zachowania pracodawcy, które kwalifikują się, jako naruszenie równego traktowania

4 komentarze

  1. Paweł
    29 sierpnia, 21:14 Reply
    Niestety nie każdy pracodawca jest tak wyrozumiały, że pozwoli pracownicy w ciąży pracować. Taka prawda.
  2. Deto
    03 września, 21:02 Reply
    Myślę, że wiekszość pracodawców zezwoliłaby kobiecie na pracę w ciąży dopóki by czuła sie na siłach
  3. Makro
    11 września, 19:45 Reply
    Ciekawe tylko czy ta praca będzie na nią czekała już po zakończonym macierzyńskim bo prawo to jedno a realnie często jest inaczej
  4. mionion
    04 sierpnia, 17:55 Reply
    Znam przypadek, gdzie pracodawca zwolnił pracownice zaraz po wejściu w związek małżeński, z obaw, że pracownica może być w ciąży. To jest chore, co tutaj się dzieje.

Zostaw odpowiedź