Co warto wiedzieć na temat umowy zlecenia?

Co warto wiedzieć na temat umowy zlecenia?

W dzisiejszych czasach zdobywanie zatrudnienia wymaga ogromnej cierpliwości i kreatywności w poszukiwaniach (atrakcyjne CV, przekonujący list motywacyjny, dobre portfolio). Problemy ekonomiczne oraz gospodarcze spowodowały, że na rynku pracy brakuje ciekawych ofert (pełny etat, umowa o pracę, satysfakcjonujące wynagrodzenie) i propozycji dobranych do wykształcenia i kwalifikacji zawodowych. Młodzi ludzie są skazani na bezrobocie lub umowę zlecenie. To wciąż najpopularniejsza forma zawierania współpracy i budząca największe kontrowersje.

Już na wstępie należy powiedzieć, że umowa zlecenie zawierana jest na podstawie Kodeksu cywilnego, a nie (jak większość osób twierdzi) Kodeksu pracy. To bardzo duża różnica, szczególnie jeśli trzeba ubiegać się o swoje prawa i walczyć z nieuczciwym pracodawcą. Powinna zostać zawarta pisemnie i określać szczegóły zatrudnienia, tzn. rodzaj etatu (1/2 etatu, cały etat), wykonywane obowiązki, wysokość pensji oraz pozostałe informacje (zasady składania wypowiedzenia, kary umowne, klauzule lojalnościowe i inne).

Od dłuższego czasu społeczeństwo jest zbulwersowane postawą nierzetelnych przedsiębiorców, którzy nadużywają władzy i proponują tylko umowę zlecenie. Dzięki temu nie ponoszą dużych kosztów utrzymania pracowników, nie są związani na dłużej z podwładnym, nie płacą za długotrwałe i przewlekłe choroby (zwolnienie lekarskie) lub niebezpieczne wypadki. Innymi słowy ograniczają się tylko do zlecenia czynności oraz ich egzekwowania.

Dla zatrudnianych dużo korzystniejsza i bezpieczniejsza jest umowa o pracę. Gwarantuje posadę przez umowny czas (lub bez limitu czasowego), stałe i systematyczne wynagrodzenie oraz opłacanie wszystkich składek ubezpieczeniowych, niezmienne godziny pracy oraz dłuższy okres wypowiedzenia. Pozwala zachować stabilizacje finansową obecnie oraz zapewnić emeryturę w przyszłości.

Często niedoświadczeni pracownicy (szczególnie studenci lub podejmujący pierwszą pracę) nie zdają sobie sprawy, jak powinna wyglądać profesjonalna i wiążąca umowa zlecenie. Priorytetem jest określenie stron (dane personalne, adres zamieszkania, PESEL, NIP, nazwa i siedziba firmy, NIP oraz REGON) oraz obowiązków do wykonania (dokładne omówienie przydzielonych zadań oraz wysokość kar za niedotrzymanie terminów) i wynagrodzenia (sposób naliczania pensji, np. 10 zł brutto za godzinę lub 1600 brutto za cały etat, sposób oraz termin przekazania środków). Warto określić zasady rozwiązywania umowy lub konsekwencje niedopełnienia zobowiązań zawodowych. Sporadycznie przełożony dodaje własne klauzule, umowy lojalnościowe lub inne paragrafy dotyczące specyfiki stanowiska lub wewnętrznego regulaminu.

W przypadku umowy zlecenia najważniejszy jest sam fakt wykonywania określonego zadania. Oznacza to, że pracodawca wypłaca wynagrodzenie za pracę, a nie jej efekty. Oczywiście nie oznacza to, że podwładny nie musi się starać i podchodzić do obowiązków nieodpowiedzialnie. Z tego rodzaju współpracy najczęściej korzysta się w przypadku roznoszenia ulotek, pracy w roli konsultanta telefonicznego, opiekunki do dziecka, osoby starszej lub niepełnosprawnej oraz sprzątania i branży IT.

Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne i rentowe od wynagrodzenia (wyrażonego w kwocie brutto). Od czasu do czasu jest to również ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe. Ulga ubezpieczeniowa należy się przełożonemu, który zatrudnia studentów i potrafi to udokumentować. Ale to nie koniec opłat. Pensja wynikająca z umowy zlecenia posiada podatek dochodowy (18%), który również powinien zostać uregulowany.

Praca na podstawie umowy zlecenie to dla niektórych idealne rozwiązanie, ale dla innych uciążliwe i tymczasowe wyjście z sytuacji. Podobnie jest w przypadku umowy o pracę, która posiada wielu zwolenników i tyle samo przeciwników. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji życiowej, ambicji, planów zawodowych oraz wykształcenia i pasji. Należy wziąć pod uwagę tryb pracy (stacjonarna lub zdalna), zmianowość (zmiana dzienna lub nocna), limit nadgodzin oraz czas wywiązywania się ze zlecenia (trzy miesiące, tydzień, jeden dzień).

Reasumując, umowa zlecenie to możliwość dobrowolnego nawiązywania lub zrywania współpracy, negocjowania warunków oraz wybierania sposobu zapłaty. To zazwyczaj jedyna możliwość dla osób bez wykształcenia i potrzebnych kwalifikacji oraz szansa na wyższe wynagrodzenie (ze względu na brak składek ubezpieczeniowych. Poważnym problemem jest brak podstawowych przywilejów, np. urlop wypoczynkowy, urlop macierzyński, urlop wychowawczy, zwrot za dojazdy i podróże służbowe, płatne okresy chorobowe, premie uznaniowe, premie za staż, nagrody jubileuszowe i inne zależne od budżetu konkretnej korporacji (pakiety socjalne, wyjazdy integracyjne, bilety do kina i teatru, bony towarowe, vouchery). Oczywiście, jeśli jest to jedyna okazja na zatrudnienie i otrzymywanie stałego wynagrodzenia warto z niej skorzystać. Ma jednak mnóstwo minusów i nie wróży długotrwałej i satysfakcjonującej współpracy. Pracy na lepszych warunkach można szukać w międzyczasie i zmienić zatrudnienie, gdy okaże się korzystniejsze, przyszłościowe i bardziej rozwojowe (możliwość uzyskania awansu, wyższych przychodów oraz nawiązania nowych znajomości).

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Jakie możliwości dają reklamy na Facebooku?
Next Nowe dopłaty unijne – szansa na samochód hybrydowy dla każdego przedsiębiorcy

Może to Ci się spodoba

Marketing internetowy – to jest to, czego potrzebuje Twoja firma

Jeszcze niedawno mówiło się o tym, że coraz więcej czasu spędzamy w wirtualnym świecie, zaniedbując ten realny. Dziś wydaje się, że taki podział jest coraz mniej na miejscu – przestrzeń

Rośnie znaczenie firm rodzinnych na rynku pracy

Ponad 70 proc. polskich przedsiębiorstw to firmy rodzinne. Jak pokazują wyniki badań, młodzi pracownicy chętnie wybraliby pracę w takim przedsiębiorstwie. Mają one wizerunek pracodawców, którzy dbają o pracownika i u których można liczyć na

Prezentacje dla klientów – jaki sprzęt wybrać, by wypaść profesjonalnie

Przedstawiciele handlowi czy freelancerzy – wszyscy oni muszą czasem pokazać coś klientowi na urządzeniu elektronicznym, żeby wypaść profesjonalnie. Zastanów się, czy lepszy do tego będzie wysłużony laptop, nowy tablet Samsunga,

Szwajcarska luksusowa marka z polskim rodowodem wraca na rynek po 100 latach

Po 100 latach nieobecności na polski rynek wraca Czapek & Cie – szwajcarska manufaktura z polskim rodowodem, która wytwarza jedne z najbardziej cenionych na świecie czasomierzy. Wspólnie ze specjalizującą się w dobrach luksusowych

Agencja rekrutacyjna – dlaczego warto powierzyć jej rekrutację nowych pracowników?

W życiu każdej firmy przychodzi taki moment, kiedy konieczne jest powiększenie swojej kadry o nowych, wykwalifikowanych pracowników. Aby ich znaleźć firma musi przeprowadzić rekrutację. Co jednak w sytuacji, kiedy po

Praca biurowa. Jak sobie ją ułatwiać, jak rozwiązywać problem rozmów z klientami w biurze.

Współczesne biura, z uwagi na ich wielkość i sposób organizacji pracy (tzw. open space) nie są idealnym miejscem do twórczej pracy w ciszy i spokojnych rozmów zarówno ze współpracownikami, jak

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź