Rejestrujesz pierwszą firmę? Nie popełniaj popularnych błędów

Rejestrujesz pierwszą firmę? Nie popełniaj popularnych błędów

Stoisz przed decyzją o rejestracji swojej pierwszej działalności gospodarczej w życiu? Uważaj na popularne błędy, które mogą kosztować cię dużo czasu i pieniędzy. Szczególnie w relacjach z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Typowe błędy, które popełniają początkujący przedsiębiorcy

Błąd 1: Wszystkie sprawy formalne załatwię w jednym okienku

Tzw. jedno okienko, o którym coraz częściej słyszysz w mediach to mit. Co prawa, REGON i NIP zostanie ci nadany po złożeniu wniosku CEIDG-1 w urzędzie gminy lub miasta, to wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych będzie też obowiązkowa.

  • Co więcej, jeśli chcesz być płatnikiem podatku VAT, poza tymi dwoma okienkami będziesz musiał odwiedzić także właściwy dla ciebie urząd skarbowy, w którym złożysz VAT-R – czytamy w artykule „Formularz VAT-R. Jak poprawnie go wypełnić? [Część 1]” na www.superksiegowa.pl.

Błąd 2: Muszę mieć konto firmowe w banku

Nie, nie musisz. Pamiętaj, że jeśli zakładasz niewielką, jednoosobową działalność gospodarczą, a twoje pojedyncze transakcje nie są większe niż równowartość 15 tys. euro (w złotówce), nie masz takiego obowiązku.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w formularzu CEIDG-1 podał tylko tymczasowy numer konta, a następnie założył rachunek biznesowy w banku (zmianę rachunku podasz we wniosku aktualizacyjnym CEIDG), to za taką przyjemność będziesz musiał płacić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Konta firmowe są bowiem nieporównywalnie droższe w obsłudze od zwykłych ROR dla os. fizycznych.

Jeśli jesteś zdecydowany na tradycyjny ROR, upewnij się tylko, że za jego pośrednictwem będziesz mógł zlecać przelewy na rzecz ZUS i US.

Błąd 3: Biznesplan wypada mieć, ale tylko z myślą o dofinansowaniu i kredycie w banku

Zanim założysz firmę sporządź przynajmniej podstawowy biznesplan. Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz wiedział w jakim tempie powinna rozwijać się twoja firma, jakich przychodów i rozchodów spodziewać się w perspektywie pierwszych 6 i 12 miesięcy.

Pamiętaj, że w treści biznesplanu warto określić potencjalne zagrożenia rynkowe i zawrzeć krótki audyt konkurencji. Nawet jeśli do tych materiałów nie będziesz zaglądał zbyt często, to samo ich sporządzenie na pewno będzie powodem, dla którego twoja DG będzie mniej podatna na kryzys.

– –

Źródło: materiał przy współpracy z zespołem Super Księgowa.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.


* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Postrzeganie Coca-Coli na świecie
Next Grunt to dobra inwestycja

Może to Ci się spodoba

Zeszyty z nadrukiem firmowym, ale nie tylko. Gadżety reklamowe, na które warto postawić

Każda firma, niezależnie od branży, w której funkcjonuje, nie istniałby, gdyby nie odpowiednia promocja i reklama. Taką funkcją idealnie spełniają szeroko pojęte gadżety reklamowe. Pozwoli to na kształtowanie wizerunku firmy

Koncerny chcą wspierać polskie firmy. Szukają innowacyjnych rozwiązań

Start-upy wykorzystują nasze technologie informatyczne do stworzenia czegoś nowego, a my pomagamy im w osiągnięciu dojrzałej postaci ich produktu czy usługi i wyjściu do klientów na rynek – mówi Michał Jaworski, członek

Trwa hossa na rynku magazynów. W niektórych regionach Polski brakuje wolnych powierzchni do wynajęcia

Pierwsze półrocze tego roku było rekordowe dla rynku powierzchni magazynowych. Aktywni byli zarówno deweloperzy, którzy oddali do użytku ponad 740 tys. mkw. nowych magazynów, jak i najemcy – tradycyjnie z sektora logistycznego oraz e-commerce.

W tym roku upadło prawie 600 firm

W pierwszych trzech kwartałach tego roku upadło 589 firm. Najczęstszym problemem jest utrata płynności finansowej, dlatego priorytetem dla większości przedsiębiorstw, oprócz większego zysku, jest właśnie utrzymanie płynności finansowej, wynika z badania „Dojrzałość

Mała firma 0 Comments

ISO TS – czyli jakość w branży motoryzacyjnej

Branża motoryzacyjna dawniej była regulowana przez różne normy państwowe. Obecnie mamy do dyspozycji międzynarodową specyfikację techniczną ISO TS 16949. System ten ujednolica normy amerykańskie (QS-9000), niemieckie (VDA6.1), francuskie (EAQF) i

Polska firma rozpoczyna współpracę z amerykańskim gigantem z branży IT

Oktawave, polska chmura obliczeniowa, przystąpiła do programu certyfikowanych dostawców chmury i usług Red Hat. Red Hat to lider rozwiązań open source, z których korzysta większość globalnych korporacji. Współpraca obu firm zapewni klientom

8 komentarzy

  1. Dondi96
    31 lipca, 07:53 Reply
    Zakładanie działalności gospodarczej jest procesem skomplikowanym, trzeba przebrnąć przez masę formalności oraz "papierkowej roboty", mimo wszystko takie drobne rady są przydatne dla młodych przedsiębiorców.
  2. Maciej90
    31 lipca, 22:36 Reply
    Znajomy miał problem z otwarciem firmy przez to, że nie posiadał rachunku w banku na tę firmę. Ciekawe czy przepisy się zmienią i czy możliwe będzie podpięcie kiedyś startującej firmy pod prywatne konto.
  3. Małgorzata
    01 sierpnia, 16:20 Reply
    Ludzie powiadają, że najlepszy pomysł na dobry start firmy to nie zakładanie jej w Polsce. Może i śmiesznie, może i prawdziwe, ale nie każdego stać na to by wyjechać zagranicę. Należy sobie jakoś radzić. Oprócz tych rad polecam zajrzeć do księgarni. Ostatnio widziałam bardzo fajną książkę, na temat zakładania firmy. Ponadto internet jest niewyczerpalnym źródłem wiedzy. Moim zdaniem należy dobrze wykorzystać okres, w którym ma się początkowe ulgi. Jeśli ktoś przez ten czas będzie mieć problemy bo źle zaplanował biznes, to co dopiero potem jak przyjdzie płacić wszystkie składki? :)
  4. książę
    04 sierpnia, 17:53 Reply
    Jak chcesz zakładać firmę, to na pewno nie u nas. Jest tutaj tyle komplikacji, tyle papierków, że trzeba się bardzo natrudzić. Lepiej wystartować za granicą.
  5. Pep
    06 sierpnia, 12:23 Reply
    Biznesplan dopiero przy kredycie? Ten błąd powinien być na samym początku, bo w mojej skromnej opinii jest to pierwszy powód przez który firmy zaczynają upadać, bo nie mają koncepcji funkcjonowania. Dobra rada dla każdego młodego przedsiębiorcy, zanim cokolwiek stworzycie, to skupcie się na biznesplanie, to podstawa!
  6. Misiekk
    10 sierpnia, 21:34 Reply
    Chciałbym zapytać, jest jakaś możliwość nie wiem, założenia firmy poza granicami kraju, a utworzenie oddziału w Polsce? Mam tu na myśli oczywiście uniknięcie wszystkich opłat związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa tzn. obniżeniem tychże kosztów.
  7. mejk
    20 grudnia, 11:47 Reply
    Rejestracja pierwszej firmy nie jest trudna, jeżeli tylko wiemy, gdzie mamy się udać, jakie dokumenty mieć przy sobie.
  8. Tadeusz Korach
    14 marca, 11:42 Reply
    Często rejestrujący pierwszą "firmę", celowo w cudzysłowie, nie ma pojęcia jak taki biznes plan sporządzić. Poza tym na pewno zależy to od rozmachu. Kiedyś banki wymagały biznesplanu i ludzie jakoś to tworzyli, co i tak często było tylko po to by zaspokoić bankiera dokumentem. Czytam często, że trzeba zbadać rynek, konkurencję, przeprowadzić analizę. Oczywiście gdy mamy w planie większą firmę, ale jeśli jest to jednoosobowa działalność polegająca na świadczeniu usług krawieckich, to jest to za duża armata..

Zostaw odpowiedź