Wypowiedzenie umowy o pracę, a okres wypowiedzenia
Jeżeli zawarłeś umowę na czas określony nie dłuższy niż 6 miesięcy, nie możesz jej jednostronnie wypowiedzieć przed upływem wyznaczonego terminu. Już wkrótce to ograniczenie ma zniknąć z polskiego prawa za sprawą kolejnej nowelizacji Kodeksu pracy. Umowę zawartą na czas określony, krótszy niż 6 miesięcy będzie można rozwiązać za 2-tygodniowym wypowiedzeniem.
Kiedy obowiązuje okres wypowiedzenia umowy?
Okres wypowiedzenia to czas, w którym strony umowy o pracę pozostają w stosunku pracy, od momentu złożenia wypowiedzenia, aż do chwili rozwiązania umowy. Zachowanie okresu wypowiedzenia, w przypadku rozwiązania umowy przez oświadczenie jednej ze stron, jest obowiązkiem zarówno pracodawcy, jak i pracownika (art. 30, §1, pkt 2 kp). Takiej konieczności nie ma, gdy rozwiązanie umowy o pracę następuje na mocy porozumienia stron (wówczas długość wypowiedzenia zależy od wspólnych ustaleń stron) oraz w przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia (prawo ogranicza możliwość rozwiązywania w ten sposób umów do przypadków określonych w art. 52-55 kp).
Okres wypowiedzenia jest przewidziany dla umów zawartych na okres próbny, na czas zastępstwa, umów na czas określony zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy (pod warunkiem, że w umowie zawarta jest klauzula o możliwości wcześniejszego jej rozwiązania) oraz umów na czas nieokreślony.
Nadchodzą zmiany w długości okresów wypowiedzenia
W obecnym stanie prawnym najlepsze warunki, pod względem długości okresu wypowiedzenia, przysługują pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony. Jeżeli pracodawca poinformuje ich o zamiarze rozwiązania umowy to czas, w którym pozostaną nadal w stosunku pracy wyniesie odpowiednio:
- 2 tygodnie – jeżeli pracownik zatrudniony był krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc – jeżeli pracownik zatrudniony był co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące – jeżeli pracownik zatrudniony był co najmniej 3 lata.
Na takie przywileje nie mogą liczyć osoby zatrudnione na podstawie umowy zawartej na zastępstwo (tu okres wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze). W gorszej sytuacji są też pracownicy, którzy podjęli pracę na podstawie umowy zawartej na czas określony. W tym przypadku, o ile umowa zawarta na jest na czas dłuższy niż pół roku, a przy tym w umowie zawarta jest klauzula o możliwości wcześniejszego wypowiedzenia umowy, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie.
Jeszcze w 2015 roku planowane jest wprowadzenie kolejnej zmiany Kodeksu pracy, dzięki której okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony będzie uzależniony od czasu przepracowanego u danego pracodawcy i zrównany z długością okresu wypowiedzenia obowiązującego w przypadku umowy na czas nieokreślony.
Od kiedy zaczyna się i kiedy ma koniec okres wypowiedzenia
W przypadku dwutygodniowych okresów wypowiedzenia, wypowiedzenie zaczyna się w niedzielę, a kończy w sobotę, po upływie 14 dni. Zatem, jeśli wypowiedzenie zostanie złożone np. w środę, to jego bieg zaczyna się od następującej po tym dniu niedzieli i kończy sobotę, po upływie dwóch tygodni.
Jedno- i trzymiesieczne okresy wypowiedzenia zawsze zaczynają się w pierwszym dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym wypowiedzenie zostało złożone i kończy po upływie jednego lub trzech miesięcy kalendarzowych. Nie ma znaczenia, w którym dniu miesiąca wypowiedzenie zostało złożone.
Okres wypowiedzenia umowy zawartej na zastępstwo liczy się od następnego dnia roboczego, po dniu złożenia wypowiedzenia. Wypowiedzenie trwa przez 3 dni robocze, czyli biegnie przez wszystkie dni poza niedzielami i świętami ustawowo uznanymi za dni wolne od pracy. Do dni roboczych zalicza się też soboty, nawet gdy dany pracownik w soboty nie pracuje.
Urlop na poszukiwanie pracy
Pracownikowi, któremu przysługuje co najmniej 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, należą się dni wolne na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 37, § 1 kp).
Jeżeli okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie lub miesiąc, wówczas pracodawca musi udzielić 2 dni roboczych takiego urlopu. W przypadku 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, pracownikowi należą się wolne 3 dni robocze.
Dni wolne na poszukiwanie pracy należą się pracownikowi tylko wtedy, gdy to on otrzymał wypowiedzenie. Jeśli pracownik sam złożył wypowiedzenie, dni wolne nie należą mu się.
Aby skorzystać z takiego urlopu pracownik musi złożyć wniosek o przyznanie dni wolnych i wskazać w nim, które dni przeznaczy na poszukiwanie pracy. Przepisy nie określają, czy dni te powinny następować po sobie. Możliwe jest więc wskazanie dowolnie wybranych terminów.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Menadżerów w Polsce łączy skuteczność i determinacja. Kobiety wykazują większą elastyczność i otwartość na zmiany
Menadżerowie w Polsce są odważni i ambitni, łączy ich skuteczność i determinacja. Nie wyróżniają się specjalnie na tle liderów w innych krajach, nawet jeżeli pracują w międzynarodowych organizacjach – wynika z raportu „Przedsiębiorcze przywództwo” SHL Polska. Prezes
Kiedy zawiera się umowę o dzieło?
Aktualnie w Polsce funkcjonuje co najmniej kilka sposobów zawierania współpracy. Wśród nich dużym zainteresowaniem wykazuje się umowa o dzieło, która niejednokrotnie wygrywa z zatrudnienie w ramach umowy o pracę. Czym
Faktury zaliczkowe – zasady wystawiania i rozliczania
Pewną trudność sprawia przedsiębiorcom rozliczanie wpłat zaliczkowych na poczet dostaw towarów lub usług, które odbędą się w przyszłości. W jaki sposób dokumentować wpłaty zaliczek, kiedy regulować zobowiązania z fiskusem i
Jak zorganizować sprawny obieg dokumentów w firmie?
Odpowiednia organizacja obiegu dokumentów usprawnia funkcjonowanie firmy i pozwala zaoszczędzić sporo cennego czasu. Wpływ na to ma wiele różnych czynników, dlatego też najważniejsze jest to, aby system dostosować do potrzeb
Obieg dokumentacji w firmach będzie szybszy i tańszy
Firmy mogą zaoszczędzić co najmniej 60 proc. czasu na obsługę danego procesu po wprowadzeniu elektronicznych dokumentów. W ten sposób oszczędzają również koszty i usprawniają obsługę klienta. Wprowadzenie w pełni cyfrowego obiegu dokumentów
Biznes na wyższym poziomie: Korzyści z wynajmu śmigłowców dla firm
W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie czas odgrywa kluczową rolę, rozwiązania transportowe muszą być nie tylko szybkie, ale i elastyczne. Wynajem helikoptera staje się coraz bardziej popularnym wyborem dla przedsiębiorców,
1 Comment
wiki
07 sierpnia, 16:32