Konto firmowe – obowiązek przedsiębiorcy?

Konto firmowe – obowiązek przedsiębiorcy?

Rozpoczynając działalność gospodarczą, przedsiębiorca musi wskazać, w urzędzie gminy, dane konta bankowego, z którego będzie korzystał w celach prowadzenia firmy. Przyjęło się, że musi być to specjalnie dedykowane do tego celu „konto firmowe”. Przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej nie wskazują na konieczność otwierania rachunku bankowego innego niż prywatny. Dlaczego więc przedsiębiorcy otwierają konta firmowe?

Kiedy trzeba użyć konta bankowego?

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej precyzuje przypadki, w których transakcje muszą być opłacane za pośrednictwem konta bankowego. Są to transakcje, których:

  • drugą stroną jest przedsiębiorca lub
  • jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tysięcy euro według kursu na ostatni dzień poprzedniego miesiąca.

Zatem przedsiębiorca teoretycznie może korzystać z konta prywatnego regulując swoje zobowiązania lub ściągając należności.

Konta firmowe narzucone przez prawo bankowe

Chociaż z punktu widzenia ustawy o swobodzie  nie ma żadnego obowiązku posiadania firmowego konta, banki narzucają takie rozwiązanie w swoich regulaminach. Zawierają się w nich zapisy zabraniające dokonywania przelewów firmowych z kont prywatnych, czasem nawet pod rygorem zamknięcia konta.

Powodem jest obowiązujące prawo bankowe, zgodnie z którym „rachunki rozliczeniowe oraz rachunki lokat terminowych mogą być prowadzone wyłącznie dla:

  • osób prawnych,
  • jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, o ile posiadają zdolność prawną,
  • osób fizycznych prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek, w tym dla osób będących przedsiębiorcami.

Rachunki oszczędnościowe, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych mogą być prowadzone wyłącznie dla:

  • osób fizycznych,
  • szkolnych kas oszczędnościowych
  • pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.”

Zatem ustawa wyraźnie precyzuje, które rodzaje kont mogą być wykorzystywane przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Dobre strony konta firmowego

Propozycja banków ma swoje dobre strony. Kiedy? Jako przykład można podać dwie sytuacje, kontrola urzędu skarbowego oraz zajęcie komornicze.

Urząd skarbowy jest uprawniony do wglądu we wszystkie operacje finansowe podmiotu, które dotyczą prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W tej sytuacji, przedsiębiorca posiadający wyłącznie konto prywatne, musi udostępnić organom kontroli, również operacje dokonywane prywatnie. Można sobie wyobrazić, że to sytuacja dość krępująca, a na dodatek może sprowadzić na biznesmena dodatkowe kłopoty, w razie ujawnienia operacji „prywatnych” interesujących z punktu widzenia fiskusa.

Drugą trudną sytuacją, która przysparza wielu problemów jest egzekucja komornicza z konta bankowego. Jeśli przedsiębiorca posiada konto firmowe i prywatne to komornik może zająć w całości konto firmowe, ale konto prywatne jest chronione przed zajęciem do wysokości 11 827zł (kwota obowiązująca w 2015r) w odniesieniu do danej egzekucji.

Jeśli konto jest tylko jedno, rozróżnienie kwot firmowych i prywatnych może być kłopotliwe.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous ZUS – obowiązki pracodawcy w związku z zatrudnieniem
Next KRUS – kiedy można opłacać składki w rolniczej kasie?

Może to Ci się spodoba

Aniołowie biznesu coraz aktywniejsi. Z ich wsparcia skorzystała już co trzecia młoda, innowacyjna firma

33 proc. start-upów pozyskało kapitał na rozwój od anioła biznesu – krajowego lub zagranicznego – wynika z raportu fundacji Startup Poland. Ta forma finansowania staje się w Polsce coraz popularniejsza, bo w poprzedniej

Zakładam firmę 0 Comments

Konieczne uprawnienia do serwisowania kas fiskalnych

Zgodnie z przepisami osoby fizyczne, prowadzące przedsiębiorstwo i świadczące usługi osobom fizycznym są zobowiązane do stosowania kas fiskalnych, które umożliwiają rozliczanie się z fiskusem z podatku VAT od towarów i

Czym jest zrównoważony rozwój w biznesie?

Świat stojący u progu katastrofy klimatycznej musi działać na rzecz poprawy środowiska naturalnego. Wpływ organizacji na ten proces jest ogromny, ale tylko wspólne starania, które można określić mianem zrównoważonego rozwoju,

FIRMY WŁAŚCICIELSKIE – 5 NAJWIĘKSZYCH WYZWAŃ W OBSZARZE REKRUTACJI

Firmy właścicielskie z dużą dozą ostrożności podchodzą do współpracy z firmami executive search. Dlaczego tak się dzieje? W CTER od wielu lat zajmujemy się rekrutacją Executive Search i postaramy się

Kobiety mogą być przyszłością firm technologicznych

Rośnie liczba kobiet pracujących w branży technologicznej. Wciąż jednak jest ich zdecydowanie mniej niż mężczyzn, a to właśnie w paniach firmy widzą potencjał, który może być impulsem do rozwoju całej branży. Aby

Łódź jedną z najbardziej pożądanych lokalizacji inwestycyjnych w Polsce

Kapitał ludzki, dostępność wykwalifikowanych kadr, sprawna współpraca z władzami miasta i uniwersytetami, niskie koszty wynajmu biur – to wszystko powoduje, że Łódź jest w tej chwili jedną z najbardziej pożądanych lokalizacji inwestycyjnych w Polsce. W

7 komentarzy

  1. Misiekk
    09 sierpnia, 12:28 Reply
    Czyli jak wnioskuję z tego artykułu, nie warto nawet czekać, ale od razu stworzyć sobie konto firmowe. Szczególnie ostatni akapit jest przekonujący, komornik patrzący na moje prywatne transakcje? Nie dziękuję! Jeżeli ktokolwiek się waha, chyba wie co zrobić.
    • JanW
      11 sierpnia, 00:57 Reply
      Jest dokładnie tak jak piszesz. Jeśli nie chcesz, by spoglądali w twoje wyciągi, to lepiej załóż to konto i miej problem z głowy.
  2. Tomek
    10 sierpnia, 21:39 Reply
    Misiekk, jeżeli ktoś nie ma nic do ukrycia, to chyba nie przeszkadza mu, że odpowiednie urzędy będą lustrować jego przepływy. Nie mam racji?
    • Maciej90
      11 sierpnia, 00:54 Reply
      Jeśli ma się czyste sumienie, to jak najbardziej. Niektórzy jednak wolą, aby ich konta nie były podglądane, stąd też takie decyzje.
  3. Lukasz17
    11 sierpnia, 00:55 Reply
    Artykuł skłonił mnie do namysłu nad otworzeniem konta firmowego. Naprawdę kawał dobrej i solidnej lektury.
    • Marcel
      11 sierpnia, 00:56 Reply
      Zgadzam się z tobą. Osobiście mam konto firmowe już od paru ładnych lat, jednak artykuł mimo to całkiem solidny.
  4. mejk
    20 grudnia, 11:45 Reply
    Może i nie jest to obowiązek, ale nikt mi nie powie, że nie lepiej byłoby gdyby istniało jednak to oddzielne konto.

Zostaw odpowiedź