Żywność i alkohol w kosztach uzyskania przychodu
Koszty, o które można umniejszyć przychód od zawsze są przedmiotem zainteresowania przedsiębiorców. Kwestia odliczania artykułów spożywczych, poczęstunków, napojów, wciąż jest dość niejasna dla wielu z nich. Którą żywność można wliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Przepisy podatkowe nie precyzują, które wydatki konkretnie mogą być wliczone do KUP. Zawierają jednak wytyczne, którymi należy się kierować przy kwalifikowaniu wydatków do grupy umniejszającej przychody. Zgodnie z wymogami fiskusa mogą to być wydatki, które:
- zostały faktycznie poniesione,
- wiążą się bezpośrednio z osiąganym przez firmę przychodem,
- są dopuszczalne przez ustawę,
- są w odpowiedni sposób udokumentowane.
Dla odpowiedzi na pytanie, które wydatki na artykuły spożywcze mogą stanowić KUP, kluczowa jest kwestia bezpośredniego powiązania z osiąganym przez firmę przychodem.
Problemu nie mają przedsiębiorcy, którzy prowadzą restauracje, czy kawiarnie. W ich przypadku kwalifikowanie wydatków na zakup żywności jest w oczywisty sposób powiązane z uzyskiwanymi przychodami.
Wątpliwości nie powinni mieć też biznesmeni, którzy kupują napoje dla pracowników. W upalne dni przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom wody pitnej, ale nawet bez wykorzystywania tego argumentu, pracodawca może wliczyć w koszty zakup napojów, a nawet posiłków dla zatrudnionego personelu.
Kolejnym przypadkiem, w którym bez obaw można dokonywać zakupu żywności i zaliczać ten zakup do kosztów uzyskania przychodów, są punkty usługowe, które w trosce o komfort klienta zapewniają drobny poczęstunek (cukierki, paluszki, itp.), czy zimne i gorące napoje. Z takimi „bonusami” spotykamy się w poczekalni do gabinetu lekarskiego, u kosmetyczki, u agenta ubezpieczeniowego itd.
Wszystkie wymienione sytuacje z pewnością upoważniają podatnika do uwzględnienia wydatków na artykuły spożywcze w KUP i urząd skarbowy nie ma podstaw do kwestionowania takich działań. Związek pomiędzy dokonanymi zakupami, a osiąganym przychodem jest nie do podważenia.
Wiele obaw, co do ujmowania żywności w KUP mają przedsiębiorcy, którzy wydatkują pieniądze na posiłki i napoje poza miejscem prowadzenia działalności (siedzibą firmy), np. w restauracjach i kawiarniach. Takie sytuacje mają miejsce np. podczas spotkań z kontrahentami. Drugim przedmiotem zmartwień jest wliczanie do kosztów zakupionego przy takich okazjach alkoholu.
Tu znowu do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia, czy zakup wiąże się z uzyskaniem przychodu. Od niedawna praktyka prowadzenia biura poza siedzibą firmy, np. w kawiarniach jest dość popularna. Wielu freelancerów, agentów, prawników, itp. odbywa spotkania biznesowe właśnie tam, gdyż nie dysponuje odpowiednimi warunkami lokalowym lub po prostu jest to wygodniejsze dla klienta. Podczas takich spotkań zakup poczęstunku „na koszt firmy” wydaje się dość oczywisty, wręcz nie wypada zajmować miejsca w kawiarni i niczego nie zamówić. Z drugiej strony trudno, by przedsiębiorca zamówił kawę tylko sobie, lub kazał płacić swojemu kontrahentowi za poczęstunek. Rzeczą jasną jest, że spotkania przedsiębiorcy z kontrahentem mają charakter biznesowy. Fiskus uznaje te racje. W wyjaśnieniach Ministra Finansów oraz interpretacjach indywidualnych, (Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 12 grudnia 2014 r., nr IBPBI/1/415-1075/14/ESZ) organy podatkowe zajmują stanowisko, że w koszty uzyskania przychodu można wliczyć każdy zakupiony poczęstunek lub napój (w tym alkoholowy), jeśli wykaże się, że ma on związek z uzyskanym przychodem. Oczywiście należy spełnić wszystkie pozostałe wymogi stawiane przez fiskusa, tj. wydatek musi być poniesiony, a podatnik musi posiadać fakturę za ten zakup.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Jaki wpływ mają wahania kursowe na stawki amortyzacji?
Polscy biznesmeni niejednokrotnie sprowadzają sprzęty do swoich zakładów pracy z zagranicy. Chcąc ująć je w kosztach amortyzacji bezwzględnie muszą ustalić ich wartość w polskiej walucie. Nieodłącznym krokiem podczas przeliczania monet
Od 2018 roku kasy fiskalne będą połączone z centralnym systemem fiskusa
Do 2020 roku wszystkie działające w polskich firmach kasy fiskalne, czyli ponad 1,8 mln urządzeń, będą musiały być połączone z centralnym systemem administracji podatkowej. Rząd chce przez e-paragony poprawić skuteczność kontroli skarbowych i uszczelnić
Dochody z zagranicy trzeba wykazać w PIT
Choć Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z kilkudziesięcioma krajami świata, nie oznacza to, że można przed fiskusem nie wykazać uzyskanych za granicą dochodów. Jeśli podatnik zarabiający zagranicą spędził w ubiegłym roku w Polsce więcej
Zwolnienie z akcyzy również dla oleju do mycia maszyn
Sprawa pewnej spółki, która chciała używać oleju napędowego do mycia maszyn używanych do produkcji asfaltu, doprowadziła do rozszerzenia zakresu zwolnień od opodatkowania akcyzą oleju procesowo -technologicznego. Spółka trudniła się produkcją
Kiedy można mówić o kosztach uzyskania przychodu?
Zgodnie z obowiązującym prawem każdy przedsiębiorca powinien notować i księgować koszty uzyskania przychodu. Jest to ustawowa czynność każdego właściciela firmy i powinna być przestrzegana. Należy jednak wcześniej wyjaśnić: czym w
W Polsce prowadzi działalność 8,8 tys. doradców podatkowych
Przeszło 8,8 tys. osób wykonuje obecnie zawód doradcy podatkowego. Zapotrzebowanie na ich usługi dynamicznie rośnie, więc i zainteresowanie karierą w tej branży jest coraz większe. Problem w tym, że po deregulacji przeprowadzonej w 2014
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post