Firma w mieszkaniu – zwiększenie zysku przez amortyzację

Firma w mieszkaniu – zwiększenie zysku przez amortyzację

Spora grupa przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu. Takie rozwiązanie ma swoje liczne plusy, m.in. brak konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z wynajmowaniem lokalu, możliwość prowadzenia firmy o dowolnej porze dnia i nocy bez wychodzenia z domu, a także zaliczenie w koszty uzyskania przychodu przynajmniej części opłat za media, czy wreszcie amortyzacji nieruchomości.

Prowadzenie firmy w mieszkaniu wybierają przedsiębiorcy, którzy nie muszą organizować spotkań z kontrahentami, czy też prowadzą e-firmy. W takim przypadku warto skorzystać z możliwości, które daje ustawa podatkowa i odliczyć część kosztów utrzymania mieszkania od przychodów firmy.

Jak zarobić na amortyzacji?

Warunkiem skorzystania z odliczeń z tytułu amortyzacji jest wprowadzenie nieruchomości do majątku firmy. Koniecznością jest także rzeczywiste prowadzenie firmy w mieszkaniu.

Przede wszystkim należy określić wartość początkową nieruchomości, a następnie wykazać tę wartość w ewidencji środków trwałych. Nieruchomość przedsiębiorca może wycenić na dwa sposoby:

  • według zasad ogólnych,
  • uproszczoną.

Zgodnie z zasadami ogólnymi wartość nieruchomości ustala się w oparciu o cenę kupna powiększoną o poniesione koszty dodatkowe, np. opłaty notarialne, skarbowe, prowizja dla pośrednika.

Można też skorzystać z metody uproszczonej mnożąc metraż mieszkania przez ustawową stawkę 988 złotych. Ten sposób jest jednak raczej niekorzystny. Stawka 988zł za metr kw. mieszkania jest stosunkowo niska w porównaniu z cenami, które obowiązują na rynku, zwłaszcza w większych miejscowościach. Zatem amortyzacja obliczana procentowo od przyjętej w ten sposób wartości mieszkania również będzie mniej intratna dla przedsiębiorcy.

Wybór metody amortyzacji

Najpowszechniejszą metodą amortyzowania budynków i lokali mieszkalnych jest zastosowanie stawki 1,5% amortyzacji. Można ją stosować przez 60 kolejnych lat. W tym przypadku przedsiębiorca odliczy od przychodu rocznie równowartość 1,5% wartości mieszkania.

Można też skorzystać z wyższej niż 1,5% stawki amortyzacji i wyznaczyć nawet 10% stawkę. Jest to jednak obwarowane pewnymi warunkami. Jeden z nich to konieczność wykazania, że przed wprowadzeniem mieszkania do majątku firmy, było ono używane minimum 5 lat. Drugim warunkiem jest wykazanie, że na ulepszenie mieszkania (remont, rozbudowę, przebudowę) przedsiębiorca wydał co najmniej 30% wartości początkowej mieszkania.

Indywidualnie określoną stawkę amortyzacji można stosować przez 10 lat.

Firma w części mieszkania

Jeżeli przedsiębiorca wykorzystuje na potrzeby firmy tylko część swojego mieszkania, wówczas jego wartość początkową wykazuje się w wysokości proporcjonalnej do użytkowanej przez firmę części nieruchomości.

Od tej pomniejszonej wartości początkowej oblicza się amortyzację wg obowiązujących stawek.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Obiad z kontrahentem może być kosztem uzyskania przychodu
Next Inkubatory przedsiębiorczości

Może to Ci się spodoba

Jak osiągnąć maksymalne zyski minimalnym kosztem w e-commerce? Poznaj biznes oferty InPost!

W e-commerce kluczowe staje się połączenie efektywności kosztowej z najwyższą jakością obsługi. Firmy, które opanowują tę sztukę, zyskują przewagę na rynku. Właśnie w tym miejscu pojawia się InPost – lider w

Mała firma 1Comments

Praca kuriera – kto się do niej nadaje?

Gdyby nie kurierzy, nasze zakupy robione w sklepach internetowych musiałyby być do nas dostarczane tradycyjną pocztą. Chyba nie trzeba mówić, że czas oczekiwania na przesyłkę znacząco by się wydłużył. Jak

Jak poprawić przepływ informacji w firmie? Najlepsze wskazówki

Sprawny przepływ informacji jest fundamentem dobrej komunikacji w firmie. Jeśli na tym polu występują jakieś zaburzenia, to będzie to mieć bezpośrednio negatywny wpływ nie tylko na wydajność pracy, ale też

Do internetu trafia 30 proc. wydatków reklamowych firm

Reklama internetowa rośnie w siłę. Szacuje się, że w ciągu pięciu lat rynek wzrósł o 50 proc. Udział internetu w łącznych wydatkach reklamowych w Polsce w tym roku sięgnie zaś 30 proc. Choć wciąż jeszcze dominuje

W 2017 r. prognozowany jest wzrost cyberataków

Branża zajmująca się bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni w bieżącym roku spodziewa się narastających wyzwań związanych z ochroną danych i infrastruktury IT. Z raportu EY wynika, że ponad połowa firm miała w ostatnim czasie do czynienia z naruszeniem

Mała firma 0 Comments

Czym są koszty uzyskania przychodu?

Poprawne określenie wydatków uzyskania przychodu ma duże znaczenie dla wypełnienia deklaracji podatkowej PIT indywidualnych podatników i CIT dla biznesmenów. Owe wydatki zmieniają wartość dochodu w danym roku rozliczeniowym i podają

5 komentarzy

  1. Maria
    14 sierpnia, 12:44 Reply
    Wydaje się to wszystko bardzo skomplikowane, ale mimo wszystko pozwala bardzo zaoszczędzić. Tak samo jak w przypadku ulokowania biura w domu, był tutaj artykuł na ten temat, polecam przeczytać.
    • Lukasz17
      16 sierpnia, 23:40 Reply
      Pozwala zaoszczędzić, a taki jest przede wszystkim główny cel tego przedsięwzięcia. Spełnia więc swoje zadanie.
      • Maciej90
        16 sierpnia, 23:41 Reply
        No ale ty w ogóle nie zwracasz uwagi na to, jak dużo formalności się z tym wiąże. Czy nie zastanawia Cię to w ogóle?
        • Lukasz17
          16 sierpnia, 23:42 Reply
          Formalności nie jest aż tak wiele, naprawdę. A nawet gdyby było ich dużo, to warto je zrobić dla takiego zysku.
          • Maciej90
            16 sierpnia, 23:43
            No zgoda, ale musimy podkreślić, że warto sobie najpierw obliczyć potencjalny zysk, zanim zaczniemy się w to bawić.

Zostaw odpowiedź