Dodatki płacowe za pracę poza miejscem zamieszkania
Pracownik może liczyć na dodatki finansowe do normalnego wynagrodzenia w sytuacji, gdy wykonuje on swoje obowiązki zawodowe poza miejscowością, w której mieszka. Jakie są regulacje prawne?
Każda absencja w miejscowości zamieszkania, która wiąże się z wykonywaniem powinności służbowych, musi być wynagradzana. Stawka za pojedynczy dzień delegacji na terenie Polski wynosi 95% podstawy. Przysługuje przede wszystkim wojskowym, agentom bezpieczeństwa oraz urzędnikom państwowym. Poza tymi grupami zawodowymi na dodatkowe wynagrodzenie zgodzić się może każdy inny pracodawca i nieobecność nagradzać według firmowych procedur pod warunkiem, że zapoznał się z nimi sam pracownik. Należy pamiętać, że ekwiwalent nie może przekraczać dziennej sumy wynagrodzenia, bowiem każde przekroczenie oznacza konieczność odprowadzenia większego podatku.
Gratyfikacja ta jest przyznawana zawsze po odbyciu wyjazdu służbowego. Nie dotyczy pracowników, którzy znajdują się na szkoleniu, kursie, zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim, wychowawczym czy bezpłatnym. Dodatkowo nie dotyczy rozłąki, której przyczyny nie są znane lub których powodem jest choroba (np. przebywanie w szpitalu w innym mieście, kraju).
Podatku z tytułu wyjazdu służbowego nie muszą wyliczać ci pracodawcy, którzy zlecili pracę tylko na krótki okres czasu, np. klient jest na drugim końcu Polski, a niezbędne jest zawarcie umowy. Istnieje także możliwość, że pracownik każdego dnia dojeżdża do innej miejscowości. Wtedy przedsiębiorca powinien ten fakt wziąć pod uwagę przy wypisywaniu zeznania podatkowego.
Justyna Błahut
www.biznesgazeta.pl
Może to Ci się spodoba
Czy rozmowa o dochodach jest zabroniona?
Od dawna wiadomo, że każdy pracodawca troszczy się o sprawy swojej firmie. W związku z tym często w umowach o pracę pojawia się paragraf na temat tajemnicy wynagrodzenia. Czy zapis
Komu należy się trzynastka?
Wedle prawa funkcjonuje grupa pracowników, którzy mogą otrzymać trzynastą pensję (tak zwaną trzynastkę). Sposób jej naliczania jest bardzo charakterystyczny i związany z kilkoma kwestiami. Kto ma prawo do trzynastej pensji?
Od czego zależy płaca w Islandii?
Bardzo często absolwenci szkół wyższych opuszczają kraj na rzecz korzystniejszej pracy za granicą. Każdy kraj ma odrębne reguły przyznawania wynagrodzenia za pracę. Teraz opiszemy owe reguły w Islandii. Podobnie jak
Komu przysługuje odprawa?
Każdy pracownik samorządowy, który był zatrudniony w ramach umowy o pracę powinien ubiegać się o przyznanie odprawy. Aby to nastąpiło musi zostać dopełnionych kilka najważniejszych warunków. Kiedy przyznanie odprawy jest
Czy warto pracować w Islandii?
Imigracja zarobkowa jest coraz bardziej popularna i w zasadzie nikogo już nie dziwi. Bezrobotni Polacy lubią kraje zachodu (np. Niemcy, Holandia), które umożliwią im poprawę sytuacji materialnej w krótkim czasie.
Wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy
Zgodnie z Kodeksem Pracy za okres kiedy pracownik jest niezdolny do pracy, na skutek choroby lub odizolowania w związku z chorobą powodującą zakażenie, pracownik ma prawo do 80% wynagrodzenia. Okres
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post