Jak opisać remanent w KPiR?
Zmorą wielu handlowców jest konieczność przeprowadzenia remanentów. Obowiązek ten wiąże się z wieloma zobowiązaniami, wyrzeczeniami i formalnościami. Jak ująć różnice wynikające z remanentu w KPiR?
Wedle prawa remanent powinien zostać dokonany przed zakończeniem roku podatkowego, aby zdążyć z ujęciem wyników w księdze przychodów i rozchodów, a także z umieszczeniem ewentualnych zmian zachodzących na koniec roku.
Procedura remanentowa powinna być przeprowadzana na zakończenie miesiąca, na zakończenie roku lub według indywidualnych zaleceń inspektora skarbowego. W związku z tym nie ma barier i narzuconych terminów. Na koniec każdego okresu rozliczeniowego należy sporządzić wykaz towarów na stanie oraz brakujących produktów.
O potrzebie przeprowadzenia takiego spisu należy poinformować urząd skarbowy na tydzień przed planowanym remanentem lub tydzień przed planowanym rozpoczęciem działania przedsiębiorstwa.
W przypadku kantorów należy wykazać wszystkie waluty, które nie zostały sprzedane, podać ich wartość i ilość według kursu Narodowego Banku Polskiego. W pewnym sensie waluta traktowana jest jako towar.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post