Kary za zwłokę nie są kosztem uzyskania przychodu
Choć kara za niedotrzymanie terminu wywiązania się z umowy nie jest ujęta w katalogu wyłączeń zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, to jednak nie można uznać jej za koszt uzyskania przychodu. Jednoznacznie wypowiedziały się organy podatkowe oraz sądy dwóch instancji.
Konsorcjum, które brało udział w budowie stadionu wykorzystywanego w trakcie mistrzostw UEFA 2012r., zawarło ze zleceniodawcą umowę z klauzulą zastrzegającą opłacenie kary pieniężnej za opóźnienia w pracach, a przy zwłoce dłuższej niż 35 dni klauzula przewidywała zerwanie umowy. Tak rygorystyczne warunki przyjęte zostały ze względu na niezwykłą wagę wydarzenia, z którym związane były prowadzone prace oraz bezwzględny wymóg zakończenia prac w wyznaczonym terminie.
Konsorcjum dopuściło się opóźnień, zatem musiało opłacić karę. Karę zamierzano wliczyć do kosztów uzyskania przychodu uzasadniając ten fakt, przeznaczeniem kary jako zabezpieczeniem źródła przychodu, oraz ochroną przed złą opinią na rynku budowlanym. Zgoda na zapłatę kary pozwalała utrzymać dotychczasowe stosunki z klientami i stwarzała szansę na nowe kontrakty. Jednocześnie konsorcjum powoływało się na art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, w którym brak jest wyłączenia kary za opóźnienia z kosztów uzyskania przychodów. W katalogu wyłączeń jest co prawda kara i odszkodowanie za wadliwe wykonanie umowy, nie ma natomiast nic na temat opóźnień w pracy.
Do takiej opinii nie przychylił się Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Stwierdził on, że chociaż kara za opóźnienie nie jest wymieniona w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, to jednak nie jest ona kosztem podatkowym. Koszt podatkowy powinien mieć bezpośredni związek z uzyskanym przychodem. Zdaniem Dyrektora IS w Poznaniu kara za opóźnienie była związana z przychodem tylko pośrednio, gdyż wynikała z umowy mającej zapewnić przychód.
Interpretację fiskusa za prawidłową przyjął również Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Podkreślił on, że wydatek powinien być celowo poniesiony dla uzyskania przychodu, aby spełniać rolę kosztu podatkowego. Sąd uznał za prawidłowe stanowisko Dyrektora IS w Poznaniu, że kara za opóźnienie jest tylko pośrednio związana z przychodem.
Żadnych wątpliwości co do niemożności kwalifikowania kary za opóźnienie jako kosztów uzyskania przychodów nie miał też Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z 11 września 2013 r. (sygn. akt II FSK 2629/11) wskazał, że o tym, czy wydatek można zakwalifikować jako koszt podatkowy decyduje art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, nie zaś katalog wyłączeń zawarty w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Fiskus ściągnie bieżący VAT od upadłej spółki
Jeżeli wierzytelność z tytułu VAT powstała dopiero po ogłoszeniu upadłości spółki, to naczelnik urzędu skarbowego słusznie wyegzekwował ją z majątku spółki, zamiast zgłosić sędziemu komisarzowi – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Raj podatkowy za miedzą. Słowacja nowym celem polskich przedsiębiorców
Rośnie liczba firm pośredniczących w założeniu biznesu lub zatrudnianiu na Słowacji. Powodem są niższe stawki ubezpieczeniowe i niższy VAT u naszych południowych sąsiadów. Warunki są atrakcyjne zwłaszcza dla branży transportowej. – Raje podatkowe
VAT-marża – używany towar, czyli jaki?
Podstawą opodatkowanie w procedurze VAT – marża jest różnica między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Tego rodzaju opodatkowanie mogą stosować podmioty
Jak wysoki jest podatek leśny?
Wysokość podatku leśnego i rolnego zależy od gminy. W tym roku stawki te wynoszą: 189,65 zł od 1 ha przeliczeniowego gruntów (równowartością 2,5 q żyta) i 379,30 zł od 1
Rozliczenie kosztów poniesionych na zakup wody dla pracowników
Według Kodeksu pracy pracodawca w gorące dni jest zobowiązany zapewnić swoim pracownikom wodę pitną. Takie działanie nie jest opodatkowane podatkiem VAT, ponieważ stanowi dla zatrudniającego koszt uzyskania przychodu. Pracodawca jest
Import aut używanych największy od 2004 roku. Kierowcy chcą zdążyć przed zmianami prawa
W 2016 roku na polski rynek trafiło zza granicy nieco ponad milion używanych samochodów – wynika z danych Instytutu Samar. Import był o 20 proc. większy niż w 2015 roku i największy od momentu
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post