Program w zakresie badań naukowych i innowacji – Horyzont 2020

Program w zakresie badań naukowych i innowacji – Horyzont 2020

Unia Europejska od lat realizuje wiele programów operacyjnych, których celem jest wspieranie przedsiębiorców i rządów z różnych krajów członkowskich Wspólnoty Europejskiej. Należy szczególną uwagę zwrócić na Program Horyzont 2020.

Największy program w zakresie badań i rozwoju

Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont 2020, nazywany z języka angielskiego „Horizon program”, jest największym w całej historii dotychczasowego funkcjonowania Unii programem, którego zakres obejmuje badania naukowe i szeroko rozumiane innowacje. Składa się z trzech programów wspierania działalności badawczej na poziomie unijnym. Programy te do tej pory funkcjonowały odrębnie, ale zdecydowano się zebrać je w jeden „super” program. Wśród nich wymienia się:

  • Działania Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii EIT,
  • 7. Program Ramowy UE w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji,
  • Dedykowaną innowacyjności część Programu Ramowego na Rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP).

Program przewidziany jest na 7 kolejnych lat, licząc od 2014 roku do 2020 roku. Jego priorytetem jest pozyskanie doskonałej bazy naukowej, wiodącej pozycji w przemyśle oraz stawianie czoła aktualnym wyzwaniom społecznym.

Ma on wspierać pod względem finansowym nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania. Jego budżet na wszystkie lata obowiązywania wynosi łącznie 77 028,3 mln euro. Będzie zapewniał naukę z udziałem społeczeństwa i dla społeczeństwa oraz upowszechnianie doskonałości i zapewnienia szerszego uczestnictwa w biznesie, badaniach i innowacjach.

Czym dokładnie zajmie się program?

Program Horyzont 2020 będzie dofinansowywał różnorodne działania, które mają na celu komercjalizację wyników badań naukowych. Zagadnieniem, które ma być realizowane na gruncie tego unijnego programu jest między innymi ułatwianie drogi od pomysłu do przemysłu. Często badania prowadzą do przełomowych odkryć i świetnych wynalazków, ale niemożność pozyskania kapitału na wdrożenie ich w życie powoduje, że stają się całkowicie bezwartościowe.

Horyzont 2020 ma wspierać nauko społeczne, ekonomiczne i humanistyczne, zajmować się interdyscyplinarnymi i międzysektorowymi badaniami naukowymi i innowacjami. Jego zadaniem jest zwiększanie atrakcyjności profesji naukowca i zachęcenie MŚP do zaangażowania się w badania naukowe i innowacyjne. Dzięki programowi powinno się poszerzyć uczestnictwo w badania naukowych i innowacyjności w UE przedsiębiorców oraz podjęcie przez nich współpracy z państwami trzecimi. Przekrojowym zagadnieniem, jakim zajmie się program Horyzont 2020 jest też wspieranie funkcjonowania i realizacji Europejskiej Przestrzeni Badawczej  i Unii innowacji. Celem jest budowa ułatwień ponadgranicznej i międzysektorowej mobilności naukowców.

Previous Działka budowlana. Sprawdź zanim kupisz
Next Pracować wbrew bezrobociu

Może to Ci się spodoba

Dotacje 9 komentarzy

Komisja Europejska proponuje przedłużenie o rok wsparcia dla producentów owoców i warzyw

Przez kolejny rok Komisja Europejska będzie wspierać producentów owoców i warzyw, którzy ucierpieli na skutek rosyjskiego embarga. Od sierpnia 2014 do marca 2015 eksport świeżych owoców i warzyw obniżył się o 17 proc.

Firma 1Comments

PZU inwestuje w start-upy. Chce wykorzystywać nowe technologie w swojej działalności

Polskie start-upy technologiczne mogą liczyć finansowe wsparcie – początkowo 0,5 mld zł. Dzięki środkom z PZU i innych krajowych firm powstanie największy w Europie Środkowo-Wschodniej Fundusz Funduszy, który będzie wspierać innowacyjne projekty i pomoże

Młode innowacyjne firmy zmieniają świat na lepsze

Dzięki start-upom świat staje się lepszy: jesteśmy zdrowsi i oddychamy czystszym powietrzem – ocenia Javier Bardem, aktor i globalny ambasador konkursu dla start-upów Chivas Venture, który wspiera młode innowacyjne firmy. Zdobywca Oscara podkreśla,

Trwa hossa na rynku magazynów. W niektórych regionach Polski brakuje wolnych powierzchni do wynajęcia

Pierwsze półrocze tego roku było rekordowe dla rynku powierzchni magazynowych. Aktywni byli zarówno deweloperzy, którzy oddali do użytku ponad 740 tys. mkw. nowych magazynów, jak i najemcy – tradycyjnie z sektora logistycznego oraz e-commerce.

Dlaczego mała firma powinna zainwestować w centralę telefoniczną

Wielu początkujących przedsiębiorców i właścicieli małych firm sądzi, że centrala telefoniczna dla firm to zbędny wydatek, który sprawdza się tylko w przypadku dużych przedsiębiorstw. Czy tak jest naprawdę? Okazuje się,

Zaledwie 3,5 proc. specjalistów i menadżerów jest bez pracy

Bezrobocie w Polsce na koniec roku wyniosło 8,3 proc. – wynika z szacunków resortu pracy. Wśród specjalistów i menadżerów poziom ten jest znacznie niższy – ok. 3,5 proc. Najlepsi kandydaci w tej grupie otrzymują

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź