Zobacz na jakie dotacje unijne mogą liczyć rolnicy w ramach programu „Modernizacja gospodarstw rolnych”?
Jednym z kluczowych celów Unii Europejskiej realizowanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej jest zwiększenie rentowności i konkurencyjności gospodarstw rolnych. W XX wieku można to osiągnąć tylko przez modernizację oraz zastosowanie innowacji w produkcji rolnej i hodowli zwierząt. Właśnie rusza nabór wniosków do operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” realizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać pomoc? Na jakie dotacje mogą liczyć rolnicy? – na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
Od 19 września 2015 roku rolnicy mogą składać wnioski w celu uzyskania pomocy finansowej w ramach operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Program „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” umożliwia otrzymanie wsparcia w takich obszarach jak:
- rozwój produkcji prosiąt,
- rozwój produkcji mleka krowiego,
- rozwój produkcji bydła mięsnego,
- unowocześnienie technologii produkcji, wprowadzenie innowacji, zmianę profilu produkcji, zwiększenie skali produkcji oraz poprawę jakości produkcji.
Celem tego realizowanego od dawna programu jest zwiększenie rentowności i konkurencyjności gospodarstw rolnych. Cieszy się on ogromną popularnością wśród rolników, nie tylko ze względu na wysokość pomocy, ale także łatwość z jaką możną ją otrzymać. Ponadto ma bardzo szeroki zakres działania.
Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, osoby prawne, wspólnicy spółek cywilnych, spółki osobowe prawa handlowego. Mówiąc wprost, beneficjentem mogą być rolnicy lub grupy rolników. Jeśli zaś chodzi o warunki otrzymania wsparcia, to nie są one tak restrykcyjne, jak by się z pozoru mogło wydawać. Na wsparcie mogą liczyć rolnicy, których wielkość ekonomiczna gospodarstwa jest nie mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 200 tys. euro.
Ponadto, aby uzyskać pomoc należy:
- kierować gospodarstwem rolnym,
- prowadzić produkcję rolną w celach zarobkowych,
- mieć zdolność do zrealizowania operacji i osiągnięcia założonego celu w określonym we wniosku terminie,
- posiadać numer identyfikacyjny lub wystąpić z wnioskiem o nadanie takiego numeru.
Jeśli zaś chodzi o wysokość pomocy, to jest ona bardzo zróżnicowana i zależy od wielu elementów. W podstawowym wariancie pomoc wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych operacji, w przypadku wspólnego aplikowania i młodego rolnika może to być nawet do 60% kosztów kwalifikowanych.
Rolnicy w tym programie mogą starać się o dość pokaźne środki. Wsparcie będzie przyznawane i wypłacane do wysokości limitu, który w okresie trwania programu wynosi maksymalnie 500 tys. zł na jednego rolnika i jedno gospodarstwo. Limit jest znacznie większy (900 tys. zł), kiedy staramy się o pomoc przy rozwoju produkcji prosiąt. Pomoc w tym programie przybiera formę refundacji części kosztów związanych bezpośrednio z budową i modernizacją budynków inwentarskich w tym ich kompleksowym wyposażeniem. Również na wsparcie mogą liczyć rolnicy, którzy zdecydują się zaadaptować już istniejące budynki na potrzeby inwentarskie.
Wnioski należy składać w oddziale regionalnym ARiMR właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji. Unia Europejska zdążyła już przyzwyczaić polskich rolników do tego, że z pozoru proste wnioski, w praktyce okazują się bardzo skomplikowane. Ich wypełnienie nastręcza wielu trudności. Oczywiście można samemu stawić czoła temu wyzwaniu, jednak o wiele lepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zdania jednej z agencji specjalizujących się w pozyskiwaniu środków unijnych. Będziemy mieli wtedy pewność, że nasz wniosek zostanie poprawnie wypełniony i złożony w terminie.
Chcesz z pomocą UE wejść ze swoim gospodarstwem rolnym w XXI wiek, a nie wiesz jak to zrobić – napisz. Doradzimy z jakiego programu skorzystać przy modernizacji, podpowiemy na jaką kwotę będziesz mógł liczyć.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Biuro rachunkowe, jak nie wpaść na minę?
Wiele osób wciąż jeszcze żyje w przekonaniu, że biuro rachunkowe może prowadzić tylko osoba, której kwalifikacje zostały potwierdzone certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Finansów i dopiero w oparciu o tenże dokument
Stare płytki, terakota… Czy da się i czy warto je odświeżać?
Każdy, kto posiada na ścianach i podłogach płytki, wie, że po czasie one tracą swój blask, nawet jeżeli regularnie są czyszczone. Jedni się temu poddają i wymieniają je po jakimś
Tylko co dziesiąta firma korzysta z mediów społecznościowych
Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce 8,4 proc. firm jest obecnych w social media. W porównaniu z 2014 rokiem to wzrost, ale niewielki. Wynik ten daje Polsce przedostatnie miejsce w UE. Średnia
Budimex szuka inżynierów. Zapłaci do 2 tys. zł każdemu, kto poleci kandydata do pracy
Coraz mniejsze zasoby kadr na rynku i niewielka popularność szkolnictwa zawodowego składają się na problemy branży budowlanej z pozyskiwaniem fachowców. Budimex jako pierwszy w Polsce wprowadził zewnętrzny program rekomendacji osób do pracy. Do końca 2019
PARP – Wsparcie dla młodych, MŚP i firm w regionie wschodniej Polski 2014-2020
Polska Akademia Rozwoju Przedsiębiorczości zakłada, że na innowacyjność, wsparcie małych i średnich firm, osób młodych, które planują otworzyć firmę oraz pomoc dla regionu wschodniej Polski, zostanie przeznaczone 20 mld euro.
Poradnik dla właścicieli firm: jak obniżyć koszty utrzymania czystości?
Utrzymanie czystości w firmie to zadanie, które ma znaczenie nie tylko dla zachowania podstawowej higieny, ale również dla kreowania wizerunku przedsiębiorstwa. Wizerunek firmy, szczególnie w branżach, gdzie czystość jest postrzegana
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post