Czy inwestowanie w złoto ma dzisiaj jakiś sens?
Złoto uważane jest za pewne zabezpieczenie na wypadek kryzysów czy wojen. Okazuje się jednak, że jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy dzisiaj warto inwestować w złoto, nie jest prosta. Faktem jest, że w przeciwieństwie do różnych walut, złoto w całej swojej historii nigdy nie utraciło zupełnie wartości. Co więc przemawia dziś za tym, by swoje oszczędności ulokować akurat w tym kruszcu?
By ocenić potencjalną trafność lokaty środków w złoto, warto się zastanowić, jakim typem inwestora jesteśmy. Czy zależy nam na szybkim zysku, czy też szukamy sposobu na długofalowe zabezpieczenie swoich pieniędzy przed utratą wartości.
Wielu inwestorów – dotyczy to nie tylko złota – ulega emocjom. Pośpiech, strach, ambicja, czy szybka chęć zysku, to źli doradcy. Nieprzemyślane inwestycje często opierają się na błędnych założeniach lub niesprawdzonych informacjach, to może spowodować straty. By inwestycje w złoto nas nie rozczarowały, warto wziąć sobie do serca poniższe wskazówki.
Zakupy pod presją czasu i w panice – droga do straty
Kiedy kupują wszyscy nikt nie zarabia. Poza tym taki lawinowy wzrost zainteresowania, powoduje wzrost cen. Oferty są często zawyżone. Taki pęd nierzadko pojawia się tuż przed korektą spadkową. Zakupy odbywają się w szczycie, po czym dochodzi do spadku cen złota. Oznacza to straty już na starcie. Trzeba mieć naprawdę spore doświadczenie, by ocenić sytuację na rynku inwestycyjnym. Jeśli obca jest nam mentalność rekina finansowego, lepiej decyzje o inwestycjach dobrze przemyśleć i nie zmieniać zdania pod wpływem chwili.
Biżuteria wyłącznie dla ozdoby?
Pod żadnym pozorem nie należy dać się namówić na zakup złotej biżuterii jako inwestycji. Nikt nie kwestionuje oczywiście jej walorów ozdobnych, ale cena nawet najpiękniejszych precjozów nie jest adekwatna do wartości kruszcu. W cenie naszyjnika, pierścionka, czy kolczyków istotną rolę odgrywa praca jubilera i marża sklepu. Co innego biżuteria inwestycyjna, która jest wyrabiana z myślą o inwestorach.
Odporność na przejściowe zawirowania
Cena złota jest zmienna. Warto więc zachować spokój i nie brać pod uwagę bieżących wahań. Złoto to inwestycja długoterminowa. Sprzedaż i kupno sztabek, czy monet w krótkim czasie to niewielki zysk.
Jak kształtują się ceny złota?
Cena złota inwestycyjnego jest uzależniona od wagi sztabek lub monet. Waga złotych sztabek jest podawana w gramach i może wynosić od 1 grama do nawet 1 kilograma. W przypadku monet waga waha się zazwyczaj od 1 (31,1 gram) do 1/10 uncji. Różnica w cenach sztabek i monet jest stosunkowo niewielka. Sztabki są nieco tańsze, ze względu na mniej czasochłonny proces wytworzenia – mówi Bartłomiej Knichnicki z portalu cenyzlota.info.
Monety są często wybieraną formą inwestycji w złoto, bo wtórny rynek sprzedaży monet jest dobrze rozwinięty i w razie potrzeby można je stosunkowo szybko spieniężyć. Najczęściej kupowane monety to: Australijski Kangur, Krugerrand, Wiedeńscy Filharmonicy, Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy.
Nie wszystkie monety opłaca się kupować. Istotnym elementem ich ceny jest marża, którą widać wyraźnie przy porównaniu ceny kupna i sprzedaży. Ta różnica jest bardziej wyraźna przy monetach o niewielkiej wadze, bo tam koszt wytworzenia jest dość wysoki w porównaniu do samej ceny złota, które zawiera moneta.
Inwestycje w złoto można polecić osobom, które nie inwestują spekulacyjnie szukając szybkiego zysku. Inwestycje w złoto to pewność, że ich wartość nie ulegnie zmianie nawet po wielu latach. Oznacza to, że kupując dziś pakiet złota inwestycyjnego za 20% swoich oszczędności można liczyć na podwojenie jego wartości do emerytury. Taka wizja powinna przekonać już największych sceptyków.
Może to Ci się spodoba
Turyści wiedzą coraz więcej o swoich prawach
Każdą wycieczkę niezgodną z ofertą touroperatora można zareklamować. Turyści mają coraz większą świadomość swoich praw, dlatego przybywa wniosków o zwrot całości lub części kosztów wyjazdu czy odszkodowanie. Polacy najczęściej skarżą się na
Mądry Polak po szkodzie – wiesz, że on Cię uratuje, ale wciąż go nie masz? To błąd!
W ostatnich latach zwiększa się zainteresowanie kierowców wciąż zmieniającymi się przepisami prawa drogowego. Pojawiają się kolejne zaostrzenia, aby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo zarówno kierowców jak i pieszych. Czy dzięki
Jak zabezpieczyć przyszłość ubezpieczeniem emerytalnym?
Zarówno analitycy oraz specjaliści w zakresie prognoz długoterminowych w gospodarce rynkowej prognozują, że dzisiejsze pokolenie osób po 30 roku życia, będzie w przyszłości otrzymywało emeryturę w wysokości jedynie 30 %
Szkolenia Compliance – dla kogo?
Compliance to pojęcie znane w biznesie od lat, jednak dziś pojawiające się coraz częściej, szczególnie w kontekście planowanych zmian w prawie dotyczącym odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Znaczenie tej dziedziny z całą
Żyj w zgodzie z naturą. Jak chronić lasy?
Co minutę z powierzchni Ziemi znika połać lasu o powierzchni odpowiadającej 36 boiskom do piłki nożnej. Tymczasem las ma ogromny wpływ na klimat, obieg wody, stan środowiska naturalnego i –
Rynek pracy zaczyna należeć do pracownika
Bezrobocie w Polsce systematycznie spada. Rząd w swojej prognozie założył, że pod koniec przyszłego roku wyniesie niewiele ponad 8 proc. Rynek pracy zaczyna zatem należeć do zatrudnionych, których głos podczas negocjowania umów
8 komentarzy
maciek
30 listopada, 15:34nina
08 grudnia, 15:42nikc
15 grudnia, 19:19afert
17 grudnia, 20:12marc
19 grudnia, 14:48mania
16 stycznia, 12:23asicca
29 stycznia, 15:18arnold
02 lutego, 08:26