Dlaczego lokata bankowa to dobre rozwiązanie jako sposób długoterminowego oszczędzania na emeryturę?
Lokaty bankowe są jednym z najpowszechniejszych sposobów oszczędzania pieniędzy w Polsce. Co prawda ze statystyk NBP wynika, że regularnie oszczędza ok. 10% społeczeństwa, to jednak większość z nas robi to za pomocą depozytów bankowych. Ten produkt finansowy przekonuje do siebie tak wielu ludzi, ponieważ nie wiąże się z ryzykiem oraz gwarantuje osiągnięcie zysku.
Polacy upodobali sobie oszczędzanie na lokatach, ponieważ ich wiedza finansowa jest na niskim poziomie. Gdy zrobi się przegląd produktów finansowych, dzięki którym można regularnie oszczędzać, okaże się, że lokaty w bankach nie są specjalnie zyskowne. Pomimo tego oszczędzamy na lokatach, bo wiem jak działają, że zapewniają bezpieczeństwo, a przy okazji przynoszą zyski. Taka charakterystyka depozytów bankowych skłania większość z nas do odkładania środków pieniężnych właśnie na oprocentowanych depozytach.
Co warto sprawdzić przed wyborem lokaty?
Szukając atrakcyjnych ofert banków, w pierwszej kolejności warto przeanalizować wysokość oprocentowania i porównać je. Można to zrobić sprawdzając aktualny ranking lokat. Oprocentowanie jest kluczowe dla wysokości zysków z lokaty. Stawki oprocentowania są podawane w skali roku przez banki. Oprocentowanie jest nominalne, dlatego należy przy obliczaniu zysków uwzględnić podatek od dochodów kapitałowych wynoszący 19%.
Drugim czynnikiem wpływającym na wysokość kwoty odsetkowej lokaty jest rodzaj kapitalizacji. Częstsze dopisywanie odsetek do rachunku lokaty sprawia, że podstawa od której naliczane są odsetki powiększa się – przez co nasze zyski również są wyższe. Banki często stosują zasadę kapitalizacji odsetek na koniec trwania umowy – co z perspektywy klienta jest najmniej korzystne.
W perspektywie długoterminowego oszczędzania, także termin zapadalności lokaty jest ważny. Na rynku usług bankowych w Polsce dominują oferty depozytów krótkoterminowych. Przeważnie klienci banków mają do czynienia z lokatami na okres 2-3 miesięcy. Zdecydowanie mniej jest ofert z długookresową perspektywą oszczędzania. Choć z góry wiadomo, że im dłużej oszczędzamy, tym więcej kapitału zgromadzimy to jednak wiele osób wybiera lokaty krótkoterminowe. Dlaczego? Przynajmniej z kilku powodów.
Po pierwsze lokaty wiążą się z obowiązkowym zamrożeniem środków na pewien okres. Wcześniejsze zerwanie umowy skutkuje utratą odsetek. Dlatego wielu klientów wybiera lokaty krótkoterminowe, aby ograniczyć tą niedogodność i po upłynięciu terminu zapadalności dysponować oszczędnościami.
Po drugie lokaty na krótki okres posiadają wyższe oprocentowanie – w porównaniu z lokatami długoterminowymi – co naturalnie zachęca do zakładania depozytów krótkoterminowych.
Po trzecie, same banki preferują lokaty na krótkie terminy – o czym świadczy wysokość oprocentowania, ponieważ w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z cyklem obniżek stóp procentowych. Bankom łatwiej było dopasować wysokość oprocentowania do warunków rynkowych, oferując lokaty o krótkich terminach zapadalności.
Dlaczego warto pomyśleć o oszczędzaniu na lokacie?
Lokaty, a zwłaszcza te długoterminowe depozyty – pozwalają regularnie odkładać niewielkie kwoty i zarabiać na odsetkach. Jeśli według przewidywań ekspertów, nasze emerytury w przyszłości będą duże niższe niż obecne – to pojawia się konieczność samodzielnego oszczędzania. Akurat lokaty posiadają takie cechy, które mocno zachęcają do odkładania oszczędności na długi okres. Bezpieczeństwo, pewność zysków, przewidywalność oraz prostota to główne zalety lokat. W kontekście długoterminowego oszczędzania na emeryturę, tego typu produkty sprawdzają się bardzo dobrze. Jednak budując portfel oszczędności emerytalnych, warto pomyśleć o większej dywersyfikacji i zwrócić uwagę również na inne produkty finansowe np. z rynku kapitałowego.
Może to Ci się spodoba
Nie we wszystkich krajach wystarczy polska polisa OC
Polscy kierowcy spowodowali w 2015 roku blisko 52 tysiące wypadków. To o 11 proc. więcej niż w 2011 roku – wynika z danych Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK). Pozytywne jest to, że coraz mniej
Jak wybrać dobrą firmę sprzątającą?
Rynek usług porządkowych w Polsce w ostatnich latach intensywnie rośnie, a według organizatorów targów ISSA/INTERCLEAN, wartość tej branży w 2015 r. przekroczyła 4 mld zł. Tylko w samej Warszawie rejestruje
Rosną ceny polis komunikacyjnych OC
Prognozy branży ubezpieczeniowej wskazują, że w tym roku ceny obowiązkowych polis komunikacyjnych mogą wzrosnąć od 20 do 30 proc. Podwyżki są podyktowane szeregiem czynników, m.in. ubiegłoroczną rekordową – ponad 1 mld
Raty kredytów w złotych też mogą znacznie wzrosnąć
Wszystkie osoby decydujące się na duże zobowiązania finansowe powinny zadbać o dodatkowe oszczędności, aby poradzić sobie w razie nieprzewidzianego wzrostu raty. Niewielu kredytobiorców zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że
Bank przyszłości będzie w telefonie klienta
Digitalizacja to priorytet polskiego sektora bankowego. Pod względem dojrzałości cyfrowej, zarówno w kanale mobilnym, jak i online, polskie banki plasują się w europejskiej czołówce. Rywalizacja z fintechami sprawia, że aby utrzymać klientów, muszą inwestować
Po 24 latach połączą siły: Ericsson przejmuje polską firmę Ericpol
Ericsson był jednym z pierwszych i największych klientów łódzkiej firmy informatycznej. Właśnie zakończył się pierwszy etap przejęcia Ericpola przez giganta branży telekomunikacyjnej – Grupę Ericsson. Spółka Ericpol dostarczała szwedzkiemu koncernowi
7 komentarzy
mig
17 grudnia, 20:11basia
05 stycznia, 18:16gienek
07 stycznia, 14:24NMB
14 stycznia, 22:20mania
16 stycznia, 12:21asicca
29 stycznia, 15:17arnold
02 lutego, 08:25