Od czego zależy cena 1kW prądu?

Od czego zależy cena 1kW prądu?

Każdy z nas korzysta z energii elektrycznej. Praktycznie wszystkie urządzenia w gospodarstwach domowych są zasilane prądem – sprzęt AGD, szeroko rozumiane audio-video, komputery, laptopy, tablety, telefony komórkowe czy smartfony. W wielu domach energia elektryczna jest niezbędna by ogrzać pomieszczenia i wodę, a także uruchomić na przykład bramy wjazdowe, garażowe, pompy wody oraz wiele innych urządzeń (o oświetleniu nie wspominając). Cena za energię elektryczną stanowi zatem jeden z głównych wydatków w domowych budżetach, z tego powodu wielu z nas zadaje sobie pytanie: jaka jest cena jednego kilowata energii elektrycznej i od czego zależy? Sprawdźmy to.

Taryfy energii elektrycznej

W zależności od czasu, w jakim zużywana jest energia elektryczna jej cena za 1 kW może być różna. Decyduje o tym taryfa, czyli plan cenowy, zgodnie z którym sprzedawcy energii elektrycznej oferują prąd swoim klientom.

Dla gospodarstw domowych przeznaczone są trzy taryfy – całodobowa G11 oznacza, że przez dwadzieścia cztery godziny cena kilowata energii elektrycznej jest taka sama. Dwusterfowa G12, nazywana też nocną, cechuje się niższą stawką za zużycie prądu w godzinach nocnych, a wyższą w ciągu dnia.

Trzecią jest taryfa weekendowa – G12w, która funkcjonuje podobnie, jak dwustrefowa, z tą różnicą, że niższa cena 1 kWh obowiązuje również od piątkowych godzin wieczornych (z reguły od godziny 22:00) do poniedziałkowego ranka (godzina 6:00). Z podobnymi planami taryfowymi mamy także do czynienia w przypadku oferty dla firm.

Przedsiębiorstwa przyłączone do sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia, których moc nie przekracza czterdziestu kilowatów, mogą skorzystać z następujących taryf: C11 – taryfa jednostrefowa, czyli całą dobę obowiązuje taka sama stawka za zużycie energii, C12a gwarantująca niższą stawkę za prąd w godzinach pozaszczytowych (pomiędzy 13:00, a 15:00) oraz w nocy, C12b – zapewniająca niższą cenę w godzinach nocnych. Jeszcze inne, uzgadniane indywidualnie z odbiorcami, są taryfy przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw.

Cena 1 kW prądu

Cena za energię elektryczną jest uwarunkowana taryfą. W skład ceny kilowatogodziny wchodzą składniki stałe i zmienne. Stałe to takie, które są niezależne od ilości zużytej energii, a należą do nich składnik stały stawki sieciowej, opłata przejściowa, opłata abonamentowa. Składniki zmienne są natomiast uzależnione od zużycia prądu – wyjaśnia ekspert z firmy EWE ze specjalizującej się w obrocie energią elektryczną firmy EWE.

W ich skład wchodzą: koszt energii czynnej, składnik zmienny stawki sieciowej, stawka jakościowa. Cena jednego kilowata energii elektrycznej jest także zależna od tego, z jakim sprzedawcą usługobiorca podpisał umowę. Dzięki liberalizacji rynku energii elektrycznej w Polsce, wraz z powstaniem wielu podmiotów zajmujących się obrotem energią, od dnia 1 lipca 2007 roku pojawiła się konkurencja cenowa. W efekcie nastąpiło obniżenie cen za 1 kWh. Każda z firm zajmujących się sprzedażą prądu posiada swój cennik energii elektrycznej. Warto zatem sprawdzić u poszczególnych sprzedawców, ile kosztuje kilowat prądu i ewentualnie pomyśleć o zmianie dostawcy energii. Średnia cena jednej kWh wynosi 55 groszy.

W zależności od wielkości zużycia energii można negocjować cenę. Dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy dopasują odpowiedni plan taryfowy do potrzeb konkretnego klienta w taki sposób, aby był on dla niego najkorzystniejszy. Ile w ten sposób można zaoszczędzić, zależy od oferty danego sprzedawcy i własnych umiejętności negocjacyjnych. Dobra oferta przekłada się na realne oszczędności.

 

Previous Pisma procesowe będzie można składać przez internet. To przyspieszy i ułatwi postępowania sądowe
Next Polskie firmy kontrolują około 7–10 proc. światowego rynku druku trójwymiarowego

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Kredyt mieszkaniowy powinien być przywiązany do nieruchomości, a nie do osoby

Osoby mające kredyt w walucie obcej będą mogły się ubiegać o rekompensatę z tytułu spreadów pobieranych przez banki. To rozwiązanie zaproponowane w prezydenckim projekcie ustawy frankowej, która ma ulżyć kredytobiorcom. W pracach nad dokumentem pojawiały

Wiadomości 0 Comments

Trzy czwarte Polaków korzystających z bankowości mobilnej nie wyobraża sobie bez niej życia

Polacy polubili bankowość mobilną. Ponad połowa badanych twierdzi, że w przyszłości to będzie ich główny sposób kontaktu z bankiem. Przyczyniają się do tego wygoda, bezpieczeństwo mobilnych aplikacji i powszechność smartfonów z dostępem do internetu. Za pomocą

Wiadomości 0 Comments

Czym są ETF-y?

Fundusze ETF (ang. Exchange Traded Fund) to produkt inwestycyjny, który jest otwartym funduszem inwestycyjnym. ETF-y odwzorowują wskaźniki wybranych indeksów, natomiast tytuły uczestnictwa uprawniające do udziału w aktywach są notowane na

Wiadomości 0 Comments

Wózek widłowy akumulatorowy – do jakich prac warto go wynająć?

Wózki widłowe to pojazdy wykorzystywane w wielu przedsiębiorstwach. Pozwalają one na przewożenie ciężkich ładunków, zazwyczaj umieszczonych na paletach. Na rynku znaleźć można wózki akumulatorowe. Do czego są one wykorzystywane? Jak

Wiadomości 0 Comments

Warszawa to biznesowe centrum tej części Europy

Warszawa jest drugim największym ośrodkiem usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej i jednym z największych w całej Europie. Działalność prowadzi tu 215 centrów usług, należących do 206 inwestorów z 27 państw, które zatrudniają 55 tys. pracowników.

Wiadomości 0 Comments

Pożyczki bez weryfikacji – wszystko, co należy o nich wiedzieć

W ostatnich latach wygoda i przejrzystość stanowią priorytet nie tylko dla klientów, ale też firm. Nie inaczej jest w branży pożyczkowej, która idąc z duchem czasu oferuje konsumentom coraz to

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź