Dozwolony użytek utworów chronionych

Dozwolony użytek utworów chronionych

Ustawa o ochronie praw autorskich przewiduje sytuację, w której utwór chroniony prawem może być wykorzystywany. Ustawa mówi o dozwolonym użytku osobistym i publicznym. Ustawa w pewnych przypadkach pozwala na korzystanie z utworu bez zgody autora.

prawo

Rozdział trzeci ustawy o ochronie praw autorskich jest dość rozległy i szczegółowo opisuje pola eksploatacji, na których możemy korzystać z utworu. Ustawa ta daje między innymi prawo do cytatu, przedruku, rozpowszechniania. Biblioteki mają pewne przywileje, istnieją one również dla osób, które wykorzystują utwór dla dobra osób niepełnosprawnych, czy w celach naukowych.

Dozwolony użytek pozwala wykorzystywać utwory chronione zarówno na użytek osobisty, jak i publiczny, jednak z zastrzeżeniem, że korzystanie ma się odbywać zgodnie z przeznaczeniem utworu, nie godząc tym samym w interesy autora. Taka eksploatacja może być odpłatna lub nieodpłatna. Ustawa jasno definiuje sytuacje, w których takie korzystanie będzie nieodpłatne:

 

Art. 31.

Wolno nieodpłatnie wykonywać publicznie rozpowszechnione utwory podczas ceremonii religijnych, imprez szkolnych i akademickich lub oficjalnych uroczystości państwowych, jeżeli nie łączy się z tym osiąganie pośrednio lub bezpośrednio korzyści majątkowych i artyści wykonawcy nie otrzymują wynagrodzenia, z wyłączeniem imprez reklamowych, promocyjnych lub wyborczych.

W każdym innym przypadku korzystanie będzie wiązało się z zapłatą dla twórcy. Przykładem będzie zamieszczanie cytatów w książkach, służących celom dydaktycznym. Jest to jeden z rodzajów właśnie dozwolonego użytku publicznego.

 

A co z osobistym użytkiem?

Osoby fizyczne mają prawo do korzystania z utworów rozpowszechnionych na własny użytek. Własny użytek oznacza, że mogę przeczytać książkę – ba! Nawet ją skopiować, ale nie rozpowszechniać dalej, za pomocą sprzedaży wielokrotnej kopii, czerpiąc z tego zyski.

Warto jednak pamiętać, że termin „dozwolony użytek utworu chronionego” odnosi się jedynie do treści już rozpowszechnionych.

 

red. nacz. Daniel Szymański
www.BiznesGazeta.pl

Previous Kiedy pracownikowi należy się odprawa?
Next Pomysł a prawo autorskie

Może to Ci się spodoba

Prawo autorskie 0 Comments

O czym mówi umowa prawno-autorska?

Każdy twórca, który planuje oddać, udostępniać lub tworzyć nowe dzieła musi zabezpieczyć się i zawrzeć umowę prawno-autorską. O czym wspomnieć, aby nie zadziałać na swoją niekorzyść? Jakie informacje są obowiązkowe?

Prawo dla firm 1Comments

Umowa z wydawcą – jak zabezpieczyć swoje finanse?

Coraz więcej osób zachęconych spektakularnymi sukcesami autorów, którzy pojawiali się na rynku księgarskim „znikąd”, próbuje swoich sił pisząc własne książki. Kiedy książka już powstanie kolejnym krokiem jest zawarcie umowy z

Prawo dla firm 0 Comments

Jak zastrzega się znak firmowy?

Wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że zachowają oryginalność tylko wtedy, gdy zastrzegą wszystkie znaki firmowe. Jak powinni to zrobić? O czym muszą pamiętać przede wszystkim? Podstawowym krokiem jaki powinien wykonać

Prawo autorskie 1Comments

Kiedy za odtworzenie muzyki należy zapłacić?

Zgodnie z postanowieniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wprowadzono usystematyzowaną tabelę stawek za odtwarzanie muzyki w miejscach publicznych lub podczas imprez masowych. Muszą być przestrzegane przez organizatora wydarzenia, którzy jednocześnie

Prawo autorskie 0 Comments

Co nie jest chronione prawem autorskim?

W kwestii prawa autorskiego bardzo ważna jest wiedza na temat tego, co nie jest chronione prawem autorskim. Prawem autorskim nie są chronione dzieła, nie będące utworami, czyli takie, w których

Prawo autorskie 0 Comments

Nowelizacja Prawa autorskiego korzystna dla pisarzy i tłumaczy

7 sierpnia 2015 senat przyjął nowelizację Ustawy o prawie autorskim oraz prawach pokrewnych. Głównymi beneficjentami zmian w Prawie autorskim są polskojęzyczni pisarze, tłumacze oraz wydawcy. Zyskają oni dodatkowe wynagrodzenie z

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź