Historia internetu
Trudno nie zgodzić się z tym, że Internet jest postrzegany obecnie jako nieodłączny składnik naszego życia. Korzystają z niego tak ludzie młodzi, jak i ci, którzy są już zaawansowani wiekowo i niełatwo wyobrazić sobie dziś egzystencję bez wsparcia z jego strony. Również firmy w coraz większym stopniu wykorzystują Internet do swojej działalności, Internet staje się przy tym jednym z najskuteczniejszych sposobów docierania do klientów. Choć jednak każdy z nas jest w stanie wskazać korzyści, jakie niesie za sobą Internet, odpowiedzieć na pytanie o to, z czym tak naprawdę mamy do czynienia w jego przypadku, nadal wydaje się dość trudna.
Najbardziej ogólna definicja mówi o Internecie jako o globalnej sieci komputerowej. Sieć umożliwia zarówno łączenie komputerów, jak i komunikację, która odbywa się bez względu na ograniczenia o charakterze terytorialnym. Koncentracja komputerów jest możliwa przede wszystkim dzięki modemom, uczestniczą w niej jednak również linie radiowe, łącza satelitarne i inne rozwiązania. Sieci, które zostały już ze sobą połączone, są autonomiczne, kierowaniem nimi zajmują się przy tym różni właściciele.
W poszukiwaniu podstawowej funkcji Internetu Mówiąc o podstawowej funkcji Internetu najczęściej zwraca się uwagę na możliwość najpierw wyszukania, a następnie również udostępniania różnego rodzaju informacji, nie ma przy tym znaczenia, czy są one przekazywane przez osoby prywatne, czy też przez instytucje. Dane te są zebrane przede wszystkim w systemie usług internetowych znanym jako WWW. Co ciekawe, choć dość często mamy do czynienia ze stosowaniem zamiennie terminów www oraz Internet, wcale nie mają one tego samego znaczenia. Internet to przede wszystkim ogólnoświatowy system komputerów, które są połączone ze sobą. Tymczasem www to działająca w nim usługa. Internet, czy intranet? Gdy mówimy o różnicach zachodzących w Internecie oraz intranecie, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że w pierwszym przypadku mamy do czynienia z siecią otwartą, a więc taką, do której każdy z nas ma zagwarantowany dostęp.
Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku intranetu, ten ma bowiem charakter zamknięty koncentrując się wokół określonej instytucji. Rzut oka na historię Internetu Mówienie o powstaniu Internetu z pewnością nie miałoby sensu, gdybyśmy nie wspomnieli o powstaniu sieci ARPANET. Ta narodziła się w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku i nie powinno być dla nas zaskoczeniem to, że powołana przez amerykański rząd sieć ARPA początkowo miała zajmować się przede wszystkim opracowywaniem tych projektów, które wiązały się bezpośrednio z obronnością.
Sieć ARPANET ujrzała światło dzienne w roku 1969. Łączyła ona komputery z określonych uniwersytetów nawiązujące ze sobą równorzędnie kontakt. Zadaniem sieci było przede wszystkim stworzenie stabilnego połączenia pomiędzy komputerami, które są oddalone od siebie tak, aby możliwe stało się wymienianie pomiędzy nimi określonych zasobów. Kontrolowanie projektu przez rząd szybko okazało się przy tym zadaniem dość skomplikowanym, jego złożona tematyka sprawiała bowiem, że sukces wymagał ścisłej współpracy naukowców związanych z różnymi ośrodkami. Co ciekawe, sami użytkownicy sieci wykazywali się dużą aktywnością nieformalną.
Wpływ na rozwój sieci miały też osoby, które nie były bezpośrednio związane z ARPA. Tu o momencie przełomowym można mówić w przypadku roku 1973, wtedy bowiem doszło do stworzenia początkowych programów przeznaczonych do wymiany poczty e-mailowej. Jednocześnie zaczęto pracować nad dość oryginalnym projektem, którego efektem finalnym miało być skonstruowanie sieci niezależnych od siebie tak, aby ich konstrukcja nie musiała być podporządkowana ogólnym nakazom. W 1975 roku wprowadzono więc protokół TCP/IP.
Tworzenie filarów Internetu w jego dzisiejszym wydaniu dopiero się jednak rozpoczęło, kolejnym okazał się bowiem system DNS, który powstał w latach 1982-1983. Rom 1983 można uznać za przełomowy również dlatego, że właśnie wtedy do powszechnego użycia wszedł sam termin Internet. Sześć lat później podjęto również inną decyzję, którą można uznać za kluczową – zrezygnowano z projektu APRANET oddając Internet ośrodkom naukowym.
Przez pewien czas obowiązywał nawet zakaz używania go w celach komercyjnych, zakaz ten został jednak cofnięty w roku 1991. W tym roku też pojawiła się możliwość uczynienia z Internetu medium powszechnie dostępnego. Już rok wcześniej mieliśmy zresztą do czynienia zarówno z podstawami HTML, jak i pierwszą stroną internetową. Owszem, historia tego medium to zaledwie kilkadziesiąt ostatnich lat, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że była ona nie tylko dynamiczna, ale i wyjątkowo szybka.
Funkcjonowanie Internetu – najważniejsze terminy Jednym z najważniejszych pojęć związanych z Internetem wydaje się, oczywiście adres IP definiowany jako jednolita metoda identyfikacji maszyn w Internecie. Najbardziej ogólny sposób wyjaśniania nakazuje nam spoglądać na adres IP jako na numer, który posiada określony interfejs sieciowy. Adresowanie w komunikacji internetowej nie dotyczy zresztą jedynie adresu IP. Może odnosić się również do adresu fizycznego, numeru portów oraz identyfikatorów w protokołach aplikacyjnych.
Artykuł powstał we współpracy z batfiber.pl
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post