Co powinieneś wiedzieć o postępowaniu cywilnym?
Gdy dwa podmioty prawa prywatnego popadną w spór możliwy do rozstrzygnięcia jedynie przez sąd właściwy dla danej sprawy i na podstawie przepisów prawa cywilnego, rozpoczyna się postępowanie cywilne.
Rozpatrywanie spraw cywilnych
Postępowaniem cywilnym nazywamy rodzaj postępowania, w trakcie którego rozpatrywane są wszelkie sprawy cywilne, czyli sprawy z zakresu prawa cywilnego oraz jego podgałęzi, takich jak:
- prawo rodzinne i opiekuńcze,
- prawo pracy,
- ubezpieczenia społeczne.
Należy przy tym pamiętać, że sprawy cywilne rozpoznawane są według rodzaju zachodzącego stosunku prawnego, z którego dana sprawa wynikła.
Kryteria materialne
Najważniejszą funkcją postępowania cywilnego jest realizacja przepisów prawa materialnego. Normy te realizowane są w zakresie spraw cywilnych, zaś ich wykonanie obarczone jest regułą przymusu.
Sprawy cywilne rozpatrywane w toku postępowania cywilnego dzielimy według dwóch typów kryteriów: kryteriów materialnych oraz kryteriów formalnych.
Sprawy cywilne wyróżnione według kryteriów materialnych są sprawami, przy których normowaniu wykorzystuje się przepisy prawa cywilnego. Do grupy tej należą:
- sprawy z zakresu prawa cywilnego,
- sprawy z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego,
- sprawy z zakresu prawa pracy.
Bez względu na to, jaki organ okaże się właściwy do rozpoznawania tychże spraw, zawsze będą one uznawane za sprawy cywilne.
Kryteria formalne
Sprawy cywilne rozróżniane według kryteriów formalnych są sprawami, które poddaje się właściwości sądów powszechnych. Do grupy spraw tego rodzaju zaliczamy przede wszystkim sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Sprawami cywilnymi rozstrzyganymi według kryteriów formalnych są także wszystkie sprawy, do których stosuje się normy Kodeksu postępowania cywilnego z mocy ustaw szczególnych, a więc np.:
- zaskarżenia uchwał walnego zgromadzenia spółdzielni,
- wszelkie sprawy rejestrowe.
Rodzaje postępowania cywilnego
Istnieją trzy rodzaje postępowania cywilnego: proces, postępowanie pozasądowe oraz postępowanie nieprocesowe.
Proces jest dla postępowania cywilnego trybem zasadniczym. Jak stwierdza Kodeks postępowania cywilnego: „sąd rozpoznaje sprawy w procesie, chyba że ustawa stanowi inaczej” (art. 13§ 1). Oznacza to, iż zgodnie z wolą ustawodawcy rozpatrywanie spraw cywilnych w trybie procesowym należy traktować jako domyślne.
Postępowanie nieprocesowe stosowane jest w przypadku spraw, w których nie chodzi o rozstrzyganie pomiędzy przeciwstawnymi stanowiskami, ale o swoiste współdziałanie stron z sądem w celu zmiany lub zniesieniu stosunków prawnych.
W ramach postępowania pozasądowego rozpatrywane są sprawy toczone poza sądami powszechnymi.
Więcej dowiesz się z podręczników prawa i postępowania cywilnego w księgarni Profinfo.pl.
Może to Ci się spodoba
Pracodawcy nie mogą wymagać od pracowników szczepień ani informacji na ten temat. Nie można jednak wykluczyć zwolnienia pracownika za to, że jest niezaszczepiony
Wprowadzenie obowiązkowych szczepień w zakładzie pracy daje pracownikom prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy lub dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu ewentualnych odczynów poszczepiennych. – Nie ma także regulacji, która umożliwiałaby
Jakie zadania ma Najwyższa Izba Kontroli?
Najwyższa Izba Kontroli zajmuje się kontrolowaniem wielu poważnych urzędów administracyjnych i państwowych. Sprawdza poprawność dokumentów, respektowanie prawa, metody załatwiania różnych spraw oraz przepływ finansów. Jakie czynności może organizować NIK? Dlaczego
Czym jest sąd arbitrażowy?
Niektóre spory i konflikty rozwiązywane są za pośrednictwem sądów, ale okazuje się, że nie tylko powszechnych. Szacunkiem i uznaniem cieszą się sądy arbitrażowe, które pomagają w trudnych przypadkach. Kiedy zwracać
ZUS pomaga przyszłym emerytom i przedsiębiorcom z problemami finansowymi
Tylko w ciągu kilku dni z pomocy sześciuset doradców emerytalnych w ZUS skorzystało kilkadziesiąt tysięcy osób. Doradcy pomagają przygotować złożenie wniosku o emeryturę i wyliczyć wysokość świadczenia. Na pomoc mogą też liczyć przedsiębiorcy, którzy mają
Wszystko o zadośćuczynieniu
Zadośćuczynienie to zgodne z prawem usuwanie szkód o podłożu materialnym lub niematerialnym. Wysokość świadczenia oraz zasady spłaty uzależnione są od jednostkowych przypadków. W jakich sytuacjach można ubiegać się o wypłatę
Liczba upadłości likwidacyjnych najniższa od 2009 roku
Rok temu weszło w życie nowe prawo restrukturyzacyjne, które umożliwiło przedsiębiorstwom borykającym się z problemami finansowymi skorzystanie z uproszczonych i przyspieszonych ścieżek oddłużenia i naprawy. Z drugiej strony ułatwiło też dochodzenie roszczeń wierzycielom. Zdaniem ekspertów
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post