Ubezpieczenie AC – kiedy nie ma podstaw do wypłaty odszkodowania?
Kierowcy, którzy decydują się na ubezpieczenie AC, liczą na odszkodowanie w razie uszkodzenia pojazdu. W praktyce okazuje się, że świadczenie nie zawsze zostanie wypłacone. W jakich sytuacjach ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania?
Ubezpieczenie AC (autocasco) to nieobowiązkowa polisa, dzięki której zakres ochrony ubezpieczeniowej można rozszerzyć na swoje auto. W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenie chroni przed finansowymi skutkami uszkodzenia samochodu z własnej winy, na skutek oddziaływania czynników atmosferycznych (np. gradu, burzy, powodzi), kradzieży pojazdu czy jego zniszczenia na skutek aktów wandalizmu czy zderzenia z dzikimi zwierzętami. Warto jednak poznać przypadki, które mogą stanowić podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania.
Szkoda spowodowana przez kierowcę pod wpływem alkoholu
Chociaż kierowanie samochodem po spożyciu alkoholu jest zabronione, wielu kierowców lekceważy ten przepis. W efekcie mogą spowodować szkodę, niszcząc mienie osób trzecich oraz swój samochód. Jeśli pojazd posiada ubezpieczenie AC, teoretycznie kierowca może ubiegać się o odszkodowanie. Uszkodzenie samochodu, które powstało na skutek prowadzenia jazdy pod wpływem alkoholu jest jednym z czynników, na podstawie których ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty należnego świadczenia.
Taka sama zasada dotyczy również innych środków odurzających.
Kradzież samochodu z kluczykami w środku
Ubezpieczenie AC uwzględnia kradzież samochodu. Wyjątek stanowi jednak utrata pojazdu na skutek lekkomyślności czy roztargnienia, a więc m.in. gdy kluczyki oraz dokumenty zostały wewnątrz auta. I w tym przypadku ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania.
Ubezpieczenie AC z wysoką franszyzą integralną
Chcąc obniżyć wysokość składki AC, wielu kierowców decyduje się na wysoką franszyzę integralną. Jest to wartość, poniżej której firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania. Jeżeli więc wartość szkody jest mniejsza niż franszyza integralna, kierowca musi pokryć ją z własnych pieniędzy. Jeżeli natomiast wartość szkody jest wyższa niż wysokość franszyzy, ubezpieczyciel wypłaci całość świadczenia.
Szkoda wyrządzona przez osobę trzecią
Wysokość składki AC zależna jest m.in. od tego, ile osób będzie korzystać z samochodu. Jeśli ubezpieczający określił, że tylko właściciel, a szkodę wyrządziła osoba trzecia, stanowi to podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania.
Wykupując ubezpieczenie AC z myślą o otrzymaniu odszkodowania w razie nieprzewidzianego zdarzenia należy przestrzegać warunków podpisanej umowy. Dzięki temu ubezpieczający uniknie rozczarowania, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty świadczenia lub nie podejmie się naprawy auta.
Może to Ci się spodoba
Bezpieczna giełda – poszukiwany priorytet
Wśród giełd transportowych, jakie możemy spotkać na polskim rynku panuje trend przyciągania coraz większej liczby użytkowników. I niestety bardzo często odbija się to negatywnie na jakości zawieranych na niej transakcji.
Kto uzyska kredyt samochodowy?
W obecnych czasach wiele osób nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania bez samochodu. Jedni nabywają auto w celach zawodowych, inni posiadają dzieci i muszą pozostawać mobilni. Niestety nie każdy może zainwestować
Przedsiębiorcy chcą ograniczyć koszty podróży służbowych, ale nie zamierzają zmniejszać ich częstotliwości
Co trzecia polska firma zamierza w tym roku obniżyć koszty delegacji. Nie chcą one jednak zmniejszać częstotliwości podróży służbowych, ale lepiej nimi zarządzać. Wprawdzie 61 proc. firm ma politykę podróży służbowych,
Jakie mogą być najwyższe stawki podatku od środków transportowych?
Maksymalne i minimalne stawki podatku od środków transportowych co roku obwieszczane są przez Ministra Finansów. Poniżej podajemy maksymalne stawki ustalone na 2013 rok. W stanie faktycznym o wysokości podatków i
Nowe dopłaty unijne – szansa na samochód hybrydowy dla każdego przedsiębiorcy
Właściciele małych i średnich firm mogą już się starać o uzyskanie dopłaty unijnej na samochody firmowe. I choć na Zachodzie jest to standard, w Polsce to dopiero pierwsza taka inicjatywa,
Jakie kary za brak OC?
Każdy właściciel samochodu, zobowiązany jest do ubezpieczenia pojazdu (OC). Wybór ubezpieczyciela uzależniony jest od indywidualnych oczekiwań i grubości portfela kierowcy. W przypadku próby ominięcia wytycznych przewidziano kary ustawowe. Jakie sumy
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post