Remont starej posadzki w domu
Podłoga składa się z kilku warstw, które umieszczone są na gruncie lub na stropie. Warstwę wierzchnią stanowi posadzka. Zazwyczaj nie jest problemem zmiana nawierzchni na nową jeśli poprzednia uległa zniszczeniu lub po prostu się znudziła. Czasem możliwe jest ułożenie nowej posadzki na już istniejącej, bez potrzeby usuwania starej.
W związku z tym, że wymiana posadzki w domu jednorodzinnym nie jest tanią operacją, warto unikać błędów, które mogą wpłynąć na podniesienie koszty wymiany.
Zanim zostanie podjęta decyzja o remoncie, należy sprawdzić jak głębokie są uszkodzenia, czy nie sięgają w głąb konstrukcji podłogi. Przy wyborze nowej posadzki należy kierować się jej przeznaczeniem, funkcjonalnością, estetyką. Nie każdy rodzaj posadzki sprawdzi się w danym pomieszczeniu.
Układanie nowej posadzki na starej
Najpierw należy sprawdzić jakość starej posadzki. Jeśli jest zbyt zniszczona, nie nadaje się jako podłoże dla nowej. Stara okładzina powinna być stabilna, równa. Powinna być również wolna od zmian niebezpiecznych dla zdrowia, takich jak pleśnie, grzyby.
Nie każdy materiał stanowi również odpowiednie podłoże pod kolejne. Pod płytki ceramiczne najlepsze jest podłoże ze starych płytek i wylewki betonowej.
Parkiet bardzo dobrze układa się na starym parkiecie. Nie jest polecane układanie płytek na drewnianej posadzce, ponieważ drewno cały czas pracuje, zwłaszcza przy zmianach wilgotności powietrza. Jeśli zatem na drewnianej posadzce ułoży się kafelki, z czasem może dojść do pęknięć na ich spoinach.
Panele oraz deski warstwowe można układać niemal na każdym podłożu. Same raczej nie służą jako materiał spodni, ponieważ łatwo je zdemontować.
Przygotowanie posadzki
Wszelkie nierówności powinny zostać dokładnie wyrównane. Każdy z nowych materiałów wymaga równego, czystego podłoża. Jeśli jest równe, należy sprawdzić, czy nie ma drobnych defektów. Jeśli są one nie duże, można je zacyklinować. Jeśli większe, należy użyć szpachli. Jeśli ruszają się pojedyncze klepki, za pomocą aplikatora wprowadza się klej, który przytwierdza klepkę do podłoża.
Do płytek podłogowych można przykleić nowe kafelki. Jeśli pojawią się pojedyncze zagłębienia, wypełnia się je zaprawą wyrównującą. Jeśli powierzchnia jest nierówna na większej przestrzeni, można ją wyrównać za pomocą cienkowarstwowej zaprawy samorozlewnej. Nową posadzkę mocuje się przy pomocy elastycznego kleju przeznaczonego do trudnych powierzchni.
Jeśli poprzednia posadzka po usunięciu pozostawi po sobie ślady kleju lub lepiku, konieczne będzie ich dokładne usunięcie. Zapewne konieczne będzie użycie szlifierki, która dokładnie usunie stary materiał.
Montaż paneli, desek warstwowych i parkietu
Nową podłogę z paneli i desek warstwowych układa się jako podłogę pływającą. Taki wybór jest lepszy ze względu na fakt, że ten rodzaj podłoża może zmieniać strukturę pod wpływem wilgoci. Montując panele należy użyć podkładu, tak jak w przypadku klasycznego montażu paneli.
Przed ułożeniem parkietu, powierzchnia musi zostać bardzo dokładnie oczyszczona, następnie zagruntowana. Gdy podłoga jest już ułożona, cyklinuje się ją i pokrywa lakierem.
Układanie płytek
Podłoże pod płytki powinno być suche, czyste i przede wszystkim odtłuszczone. Konieczne jest zagruntowanie powierzchni, co ją wzmocni i wyrówna chłonność. W pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci należy ułożyć izolację przeciwwilgociową. Najczęściej z dwóch lub trzech warstw płynnej folii.
Płytki mocuje się za pomocą zaprawy klejowej. Jej rodzaj uzależniony jest od rodzaju podłoża. Klej koniecznie należy rozprowadzić na całej długości powierzchni.
Posadzkę można użytkować po upływie 2-3 dni od jej zaspoinowania.
Może to Ci się spodoba
Cesja sposobem na dłużnika
Z danych zebranych przez czołowe firmy windykacyjne wynika, że wierzyciele mają niestety coraz większy problem z odzyskaniem swoich należności. Coraz więcej dłużników nie chce współpracować w ramach windykacji polubownej albo
Rosnące dochody skłaniają Polaków do oszczędzania. 25 proc. odkłada z myślą o dzieciach
Coraz więcej Polaków regularnie oszczędza – odłożone pieniądze ma ok. 45 proc. społeczeństwa. Jak wynika z badań, zdecydowana większość gospodarstw domowych dysponuje środkami na zaspokojenie bieżących potrzeb. Ten odsetek znacząco wzrósł
Bezrobocie na koniec roku będzie jednocyfrowe
Według Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie w marcu spadło do 10 proc. To najniższy odczyt za trzeci miesiąc roku od 1991 r., gdy wyniosło 7,1 proc. Eksperci uważają, że jeżeli
Sprawozdanie BDO – kto powinien je składać?
BDO – co to jest? BDO to skrót odnoszący się do elektronicznego rejestru znajdującego się na rządowym portalu bdo.mos.gov.pl, a jego pełna nazwa brzmi „Baza Danych o Produktach i Opakowaniach
Nie ma problemów ze znalezieniem środków na eksport do Afryki
Żywność, maszyny i urządzenia oraz usługi to trzy obszary, w których polscy przedsiębiorcy mogliby zaoferować swoje produkty krajom afrykańskim. To obok Azji najszybciej rozwijający się region świata. Na razie polski eksport na Czarny
W całym 2017 roku wzrost gospodarczy powinien utrzymać się na poziomie powyżej 4 proc
Tegoroczna dynamika wzrostu gospodarczego także wyraźnie przekroczy 4 proc. – uważa ekonomistka PKO Banku Polskiego. Zdaniem Marty Petki-Zagajewskiej wszystko dzięki mocnej konsumpcji i wzrostowi inwestycji. Agencja ratingowa Moody’s ostatnio zdecydowanie podniosła prognozę wzrostu
1 Comment
maniurtaka
26 maja, 00:29