Remont starej posadzki w domu
Podłoga składa się z kilku warstw, które umieszczone są na gruncie lub na stropie. Warstwę wierzchnią stanowi posadzka. Zazwyczaj nie jest problemem zmiana nawierzchni na nową jeśli poprzednia uległa zniszczeniu lub po prostu się znudziła. Czasem możliwe jest ułożenie nowej posadzki na już istniejącej, bez potrzeby usuwania starej.
W związku z tym, że wymiana posadzki w domu jednorodzinnym nie jest tanią operacją, warto unikać błędów, które mogą wpłynąć na podniesienie koszty wymiany.
Zanim zostanie podjęta decyzja o remoncie, należy sprawdzić jak głębokie są uszkodzenia, czy nie sięgają w głąb konstrukcji podłogi. Przy wyborze nowej posadzki należy kierować się jej przeznaczeniem, funkcjonalnością, estetyką. Nie każdy rodzaj posadzki sprawdzi się w danym pomieszczeniu.
Układanie nowej posadzki na starej
Najpierw należy sprawdzić jakość starej posadzki. Jeśli jest zbyt zniszczona, nie nadaje się jako podłoże dla nowej. Stara okładzina powinna być stabilna, równa. Powinna być również wolna od zmian niebezpiecznych dla zdrowia, takich jak pleśnie, grzyby.
Nie każdy materiał stanowi również odpowiednie podłoże pod kolejne. Pod płytki ceramiczne najlepsze jest podłoże ze starych płytek i wylewki betonowej.
Parkiet bardzo dobrze układa się na starym parkiecie. Nie jest polecane układanie płytek na drewnianej posadzce, ponieważ drewno cały czas pracuje, zwłaszcza przy zmianach wilgotności powietrza. Jeśli zatem na drewnianej posadzce ułoży się kafelki, z czasem może dojść do pęknięć na ich spoinach.
Panele oraz deski warstwowe można układać niemal na każdym podłożu. Same raczej nie służą jako materiał spodni, ponieważ łatwo je zdemontować.
Przygotowanie posadzki
Wszelkie nierówności powinny zostać dokładnie wyrównane. Każdy z nowych materiałów wymaga równego, czystego podłoża. Jeśli jest równe, należy sprawdzić, czy nie ma drobnych defektów. Jeśli są one nie duże, można je zacyklinować. Jeśli większe, należy użyć szpachli. Jeśli ruszają się pojedyncze klepki, za pomocą aplikatora wprowadza się klej, który przytwierdza klepkę do podłoża.
Do płytek podłogowych można przykleić nowe kafelki. Jeśli pojawią się pojedyncze zagłębienia, wypełnia się je zaprawą wyrównującą. Jeśli powierzchnia jest nierówna na większej przestrzeni, można ją wyrównać za pomocą cienkowarstwowej zaprawy samorozlewnej. Nową posadzkę mocuje się przy pomocy elastycznego kleju przeznaczonego do trudnych powierzchni.
Jeśli poprzednia posadzka po usunięciu pozostawi po sobie ślady kleju lub lepiku, konieczne będzie ich dokładne usunięcie. Zapewne konieczne będzie użycie szlifierki, która dokładnie usunie stary materiał.
Montaż paneli, desek warstwowych i parkietu
Nową podłogę z paneli i desek warstwowych układa się jako podłogę pływającą. Taki wybór jest lepszy ze względu na fakt, że ten rodzaj podłoża może zmieniać strukturę pod wpływem wilgoci. Montując panele należy użyć podkładu, tak jak w przypadku klasycznego montażu paneli.
Przed ułożeniem parkietu, powierzchnia musi zostać bardzo dokładnie oczyszczona, następnie zagruntowana. Gdy podłoga jest już ułożona, cyklinuje się ją i pokrywa lakierem.
Układanie płytek
Podłoże pod płytki powinno być suche, czyste i przede wszystkim odtłuszczone. Konieczne jest zagruntowanie powierzchni, co ją wzmocni i wyrówna chłonność. W pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci należy ułożyć izolację przeciwwilgociową. Najczęściej z dwóch lub trzech warstw płynnej folii.
Płytki mocuje się za pomocą zaprawy klejowej. Jej rodzaj uzależniony jest od rodzaju podłoża. Klej koniecznie należy rozprowadzić na całej długości powierzchni.
Posadzkę można użytkować po upływie 2-3 dni od jej zaspoinowania.
Może to Ci się spodoba
Wirtualna rzeczywistość napędza rozwój rynku komputerowego
Technologia wirtualnej rzeczywistości (VR) napędza rozwój rynku komputerowego. To jeden z najważniejszych trendów tego roku, który w przyszłości będzie wykorzystywany nie tylko w gamingu, lecz także w medycynie, turystyce czy edukacji – prognozuje Intel, który
Jak zweryfikować pożyczkodawcę w Internecie?
Szybkość i wygoda są niezaprzeczalnymi zaletami, jednak przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki warto upewnić się, że mamy do czynienia z uczciwą firmą. Weryfikacja pożyczkodawcy w Internecie może uchronić nas
ZUS zawiera coraz więcej układów ratalnych z zadłużonymi przedsiębiorcami
Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomaga przedsiębiorcom, którzy mają problem z terminowym opłacaniem składek. W II półroczu 2016 roku liczba płatników spłacających zadłużenie w ramach układu ratalnego wzrosła o 3 663, a w I połowie 2017 roku – o
Prawie połowa warszawskich biurowców ma co najmniej 10 lat
Już 48 proc. biurowców w Warszawie ma 10 lat lub więcej. Starsze budynki mają jednak szansę pozostać atrakcyjne dla najemców – przekonuje Agnieszka Krzekotowska, dyrektor Działu Zarządzania Nieruchomościami w Colliers International. Ich zaletą
Obowiązkowe i nielubianie ubezpieczenie OC samochodu
Każdy posiadacz samochodu poszukuje różnych sposobów, aby obniżyć koszty utrzymania własnego samochodu. Łatwo jest ograniczyć koszty eksploatacji, bowiem w dużych miastach coraz częściej bardziej efektywne jest korzystanie z komunikacji miejskiej.
Bez inwestycji ubezpieczyciele przegrają walkę o klientów
Dotychczasowe kanały kontaktu z klientami i dystrybucji polis ubezpieczeniowych są przestarzałe – branża ubezpieczeniowa musi je radykalnie zmienić, żeby utrzymać konkurencyjność. Ubezpieczycielom za wzór może posłużyć bankowość czy branża muzyczna, która przeszła
1 Comment
maniurtaka
26 maja, 00:29