Czy warto założyć jednoosobową spółkę z o.o.?
Nie wszyscy wiedzą, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może posiadać jedynie jednego udziałowca. Czym różni się więc taki podmiot od tego, który posiada co najmniej kilku wspólników? Jakie są jego podstawowe zalety? Czy warto założyć jednoosobową spółkę z o.o.?
Zgodnie z artykułem art. 4 § 1 pkt 3 Kodeksu spółek handlowych, spółka jednoosobowa to spółka kapitałowa, której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika albo akcjonariusza.
Takie rozwiązanie ma zarówno swoje wady, jak również zalety. To, czy warto wdrożyć je w życie zależeć będzie od indywidualnych czynników, branży oraz specyfiki prowadzenia działalności.
Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może przybierać charakter pierwotny lub wtórny. Z pierwotnym charakterem jednoosobowej spółki mamy do czynienia w sytuacji, kiedy podmiot został założony przez 1 osobę. Jeśli na skutek innych wydarzeń, udziały pozostałych udziałowców zostały skupione w ręku 1 wspólnika – możemy mówić o jej wtórnym charakterze.
Ograniczenie odpowiedzialności wspólnika
Najistotniejszym walorem prowadzenia działalności w formie jednoosobowej spółki jest ograniczona odpowiedzialność udziałowca. Jest ona ograniczona jedynie do wysokości wniesionego do spółki wkładu. W przypadku nietrafionych inwestycji, to spółka, a nie jej udziałowiec stanie się dłużnikiem, a osobisty majątek wspólnika jest chroniony.
Jedynym odstępstwem od tej reguły może być sytuacja, kiedy wspólnik jest równocześnie członkiem zarządu. Odpowiedzialność członka zarządu spółki za jej długi jest już inna. W niektórych przypadkach członkowie zarządu mogą odpowiadać za długi spółki także własnym majątkiem.
Możliwość samodzielnego decydowania o kluczowych dla spółki kwestiach
Zgodnie z artykułem 156 Kodeksu spółek handlowych, jedyny wspólnik spółki z o.o. wykonuje wszystkie uprawnienia przysługujące zgromadzeniu wspólników.
Oznacza to, że przy podejmowaniu uchwał nie ma potrzeby liczenia głosów, jedyny wspólnik dysponuje nimi wszystkimi. Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie on jest jedynym decydującym, nie ma konieczności przeprowadzania głosowań tajnych w sytuacjach, gdy tego wymagają przepisy – komentuje właściciel firmy consultingowej Caldwell Corporate Services.
Wady prowadzenia jednoosobowej spółki z o. o.
Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, przedsiębiorca prowadzący jednoosobową spółkę z o. o. ma obowiązek – podobnie jak osoba, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą – odprowadzania składek do ZUS-u.
Biorąc pod uwagę podwójne opodatkowanie, towarzyszące spółce, koszty jej prowadzenia mogą okazać się wysokie.
Jedyny wspólnik nie może również reprezentować spółki w organizacji, z wyłączeniem dokonania zgłoszenia do sądu rejestrowego. W praktyce oznacza to, że nie może on np. podpisać umowy najmu lokalu przez spółkę w organizacji.
Taką sytuację jednak można dość łatwo „obejść”. Na przykład poprzez powołanie drugiego członka zarządu oraz stosowne ustalenie zasad reprezentacji lub powołanie pełnomocnika, który będzie reprezentował spółkę w konkretnej czynności prawnej.
Może to Ci się spodoba
Prosta spółka akcyjna wcale nie taka prosta
W 2023 roku potencjał polskich start-upów sięgnie 2,2 mld zł wartości dodanej dla gospodarki, ponad 50 tys. miejsc pracy i 757 mln zł przychodów dla gospodarstw domowych – pokazują dane Deloitte przytaczane przez MPiT.
Na czym polega Real-Time Marketing?
Real-Time Marketing jest strategią przewidującą reagowanie tak na wydarzenia, jak i zachowania odbiorców w czasie, który będzie maksymalnie zbliżony do rzeczywistego. Cel taki można osiągnąć dzięki systemowi Marketing Automation zajmującego
Ministerstwo Rozwoju będzie premiować firmy farmaceutyczne, które inwestują w kraju i zatrudniają polskich naukowców
Branża farmaceutyczna jest jednym z motorów innowacyjności polskiej gospodarki. Dlatego Ministerstwo Rozwoju chce premiować firmy, które najmocniej przyczyniają się do jej rozwoju. Te, które inwestują w Polsce i zatrudniają polskich naukowców, będą mogły
Zalety wykorzystania usług archiwizacyjnych
W każdej, nawet niedużej firmie, powstaje sporo różnego rodzaju dokumentów, które należy nie tylko odpowiednio uporządkować, ale także często przechowywać przez określony czas. W takim przypadku konieczne jest dokonanie właściwej
Kto może założyć spółkę europejską?
Każdy przedsiębiorca, który planuje rozwój swojego interesu i przeniesienie usług również poza Polskę, musi brać pod uwagę otwarcie spółki europejskiej. Oczywiście, żeby do tego doszło trzeba spełnić kilka istotnych warunków.
Dzięki automatyzacji zakupów firmy mogą wydawać nawet trzykrotnie mniej na ich obsługę
Dostęp do nowych technologii, usługi w chmurze, cyberbezpieczeństwo – to jedne z kluczowych trendów w zakupach firm na 2018 rok w ocenie SAP. Szeroko rozumiana cyfryzacja gruntownie zmienia procesy zakupowe, co potwierdzają inwestycje w ten
1 Comment
Maria
06 listopada, 20:43