Ceny złota – czy można je przewidzieć?

Ceny złota – czy można je przewidzieć?

Jeszcze kilka miesięcy temu popularne portale internetowe prześcigały się w rekomendacjach firmowanych nazwiskami znanych analityków, które dotyczyły inwestycji w złoto. Dziś na tych samych stronach można znaleźć artykuły dużo bardziej ostrożne w prognozach. Kto zainwestował spore pieniądze w złoty kruszec musi uzbroić się w cierpliwość. Całe to zamieszanie pokazuje jednak, jak trudnym przedsięwzięciem są prognozy finansowe. Czy w ogóle można przewidzieć ceny złota? Zobaczmy.

Inwestycje w złoto nadal uważa się za bezpieczne, choć jego cena jest obecnie najniższa od pięciu miesięcy, a tendencja spadkowa wciąż się utrzymuje. Nie zmienił tego ani kryzys na Ukrainie, ani wizja bankructwa Grecji, czy problemy południowej Europy z imigrantami.

Inwestować, czy czekać?

Przeciętny Kowalski staje obecnie przed kluczową dla siebie decyzją, czy inwestować w złoto po obecnej cenie, czy jeszcze czekać na ewentualne spadki. Zaufanie do takiej formy lokowania pieniędzy jest w odbiorze społecznym bardzo duże. Złoto łatwo przechowywać, nie niszczy się. Historia pokazuje, że w przypadku wojen, klęsk żywiołowych i wysokiej inflacji, oszczędności w złocie ratowały życie niejednej rodzinie. Złote monety opierają się sile ognia, pustym kasom bankowym, powodzi i pożarom.

Skąd ta cena?

Cena złota w Polsce i ceny złota na świecie są ściśle uzależnione od kursu dolara i stanu amerykańskiej gospodarki. Umacnianie się amerykańskiej waluty, a z takim zjawiskiem mamy do czynienia od kilku miesięcy, powoduje spadek ceny złota na rynku międzynarodowym. Nie podbija też ceny stosunkowo niewielkie zainteresowanie złotem na rynkach międzynarodowych. Wskaźnik inwestycji w złoto dużych europejskich i amerykańskich funduszy jest najniższy od sześciu lat. Z dużym prawdopodobieństwem można mówić o oczekiwanych dalszych spadkach cen złota, bo na wrzesień br. zapowiadana jest podwyżka amerykańskich stóp procentowych.

Czy oznacza to kolejne spadki? Trudno powiedzieć, bo zwiększone zainteresowanie złotem widać po stronie klientów indywidualnych. Mennice nie nadążają za popytem i wprowadzają limity zamówień.

Wprawdzie szepcze się o psychologicznej barierze 1000 dolarów za uncję, co ma wywołać zwiększony ruch na rynku złota ze strony dużych inwestorów, ale prawo rynku jest nieubłagane. Podaż i popyt są z sobą nierozerwalnie związane, więc może lepiej nie odkładać zakupów na ostatnią chwilę tym bardziej, że dane o opłacalności inwestycji w złoto na polskim rynku z 1 kwartału br. są zachęcające.

Ceny złota w Polsce są ustalane na podstawie kursu złotego i kursu USD/PLN. To właśnie silny dolar sprawił, że udało się powstrzymać spadki cen. Złoto lokowane w naszej walucie podrożało w styczniu br. aż o 16% (znacznie więcej niż w dolarach), korekty w kolejnych tygodniach były dość łagodne. Cały pierwszy kwartał zamknął się 7 % wzrostem.  Jest to wynik bardzo zadowalający – mówi Marcin Wiśniewski ekspert portalu skup.zlota.pl.

Co kupować?

Jedną z najbardziej popularnych form nabywania złota jest zakup monet. Dość powiedzieć, że moneta kanadyjski liść klonowy należy do bestsellerów sprzedaży polskich mennic. Często wybierane są również monety kolekcjonerskie Krugerrand, czy Wiedeńscy Filharmonicy. Ceny monet złotych są przystępne i można je w dowolnej chwili sprzedać w niemal każdym miejscu na świecie.

Jeśli nosimy się z myślą inwestycji w złoto, warto śledzić aktualne ceny złota, prognozy i rekomendacje analityków. Zaleca się też trzymać się rady często powtarzanej inwestorom, by nie lokować w złoto całego kapitału. Bezpieczny próg to 10-15% oszczędności. Zachowania rynków kapitałowych trudno przewidzieć, więc dywersyfikacja form oszczędzania wydaje się być bezpieczną rekomendacją na wypadek dalszych spadków.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Finansowanie firmy przez internetową społeczność
Next Mobile, omnichannel i… jak będziemy płacić online?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Poczta Polska angażuje się w program „Rodzina 500 plus”

Poczta Polska będzie wspierać Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej i jednostki samorządowe w obsłudze programu „Rodzina 500 plus”. Beneficjenci programu mogą złożyć wniosek w placówce pocztowej lub za pośrednictwem listonosza. Pracownicy poczty będą

Wiadomości 0 Comments

Pozytywna historia płatnicza poprawia zdolność kredytową

Polacy coraz częściej dbają o swoją pozytywną historię płatniczą. Na koniec I kwartału br. liczba informacji pozytywnych w Rejestrze Dłużników ERIF Biurze Informacji Gospodarczej przekroczyła 2 mln. Świadomość konsumencka w zakresie wiarygodności płatniczej

Wiadomości

Oprocentowanie lokat nadal spada. Gdzie szukać wysokich odsetek?

Średnie oprocentowanie lokat bez gwiazdek jest jeszcze niższe niż przed miesiącem. Dla okresu półrocznego średnia wynosi już tylko 1,54%. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że najwyższa stawka, jaką można

Wiadomości 0 Comments

Zmieniają się oczekiwania użytkowników telefonii komórkowej

W ciągu ostatnich 20 lat telefonia diametralnie się zmieniła. Telefon jest teraz naszym oknem na świat, centrum zarządzania życiem, a samo wykonywanie połączeń tylko dodatkiem – przekonuje Adam Sawicki, prezes

Wiadomości 1Comments

Bliżej do bram kariery

Warszawa, jak przystało na stolicę i najludniejsze miasto w kraju, od lat jest miejscem przyciągającym nie tylko osoby prywatne, ale także przedsiębiorców wielu branż. Mniej niż przed laty jest fabryk

Wiadomości 0 Comments

Statystyczny polski kierowca traci w korkach 3,3 tys

3,8 mld zł kosztowały w 2015 roku polskich pracujących kierowców korki w siedmiu największych polskich miastach. Oznacza to wzrost wobec poprzedniego roku, w którym udało się nieco zredukować te wartości. Na statystycznego kierowcę

5 komentarzy

  1. misiek
    19 grudnia, 14:53 Reply
    Ceny złota zawsze były, są i będą korzystne i warte tego, żeby w nie inwestować. Wystarczy tylko dobrze się wdrożyć w temat.
  2. basia
    05 stycznia, 18:20 Reply
    Akurat o złoto to bym się nie martwiła, bo ono zawsze było i będzie w cenie. Warto się tym zainteresować.
  3. mania
    16 stycznia, 12:33 Reply
    Nie można przewidzieć cen złota, tak jak i przewidzieć cen paliwa. To jest nie osiągalne.
  4. asicca
    29 stycznia, 15:42 Reply
    Moim zdaniem nie da się przewidzieć cen złota. Niestety złoto raz jest w górze, innym razem nie.
  5. papeż
    04 lutego, 15:33 Reply
    Nie można przewidzieć cen złota, ale tak się składa, że można w nie zainwestować, co już się bardziej opłaca.

Zostaw odpowiedź