Crowdsourcing – czym są usługi crowdsourcingowe?
Poszukiwanie nowych, alternatywnych rozwiązań jest konieczne do rozwoju każdej firmy. W wielu przedsiębiorstwach opiera się to na „burzy mózgów” – dzięki temu każdy pracownik może mieć istotny wpływ na wydarzenia w firmie. Coraz częściej przedsiębiorcy sięgają jednak po zupełnie nowe metody – jedną z nich jest crowdsourcing. W tym przypadku wykorzystuje się pomysły znacznie szerszej grupy niż pracownicy firmy; crowdsourcing bazuje bowiem na zbiorowej mądrości i potencjale tłumu.
Crowdsourcing stanowi połączenie dwóch wyrazów – „crowd” (z ang. tłum) oraz sourcing – czerpanie. Już sama etymologia wyraźnie sugeruje, na czym polega metoda crowdsourcingu. To dosłownie czerpanie, pobieranie wiedzy z tłumu; w przeciwieństwie do „burzy mózgów” wykorzystywana jest większa grupa osób, najczęściej nie powiązanych ze sobą i nie będących specjalistami w określonej dziedzinie. To jednocześnie oddelegowanie części obowiązków, które przypadały wcześniej pracownikom firmy, na zupełnie inne jednostki. Crowdsourcing może także posłużyć do twórczego rozwiązywania problemów.
Początki crowdsourcingu
Ze względu na charakter crowdsourcingu (komunikacja na linii przedsiębiorstwo – społeczeństwo za pośrednictwem sieci) zjawisko jest automatycznie utożsamiane z rozwojem Internetu. Sięganie po „mądrość tłumu”, czyli czerpanie idei i pomysłów wprost od społeczeństwa, miało jednak miejsce już w XVII w. Choć nie wszyscy o tym wiedzą, crowdsourcing stosował chociażby… Napoleon Bonaparte, który ogłosił otwarty konkurs, którego celem było rozwiązanie problemu dostarczania świeżej żywności dla armii. Nagrodą było 12 000 franków. Najlepszym projektem okazała się … konserwa. To dobitnie pokazuje, że nawet wybitne jednostki czy świetnie zorganizowane grupy mogą skorzystać na pomysłowości jednostek niezaangażowanych bezpośrednio w sprawę.
Za pierwszy współczesny projekt crowdsourcingowy można uznać Wikipedię, która powstała w 2001 r. To doskonały przykład na to, jak jeden projekt może być współtworzony przez szeroką grupę ludzi.
Crowdsourcing, czyli odpowiedź na zmieniające się trendy
Firmy wybierają zazwyczaj jedną ze strategii rozwiązywania problemów – opierają się albo na zasobach własnych (czyli pomysłach swoich pracowników, wypracowanych podczas wspomnianej już „burzy mózgów”), albo zlecają opracowanie rozwiązania zewnętrznym agencjom . Alternatywą może być skorzystanie z crowdsourcingu; w takim wypadku firmy korzystają na ogół ze specjalnych platform, na których umieszczają zagadnienie wymagające analizy. Całość przybiera formę konkursu –rozwiązania zaproponowane przez uczestników bardzo często są wdrażane w życie, a ich autorzy są nagradzani (niekiedy proponowana jest im nawet stała współpraca).
Win-win: każdy osiąga określone korzyści
O ile korzyści, które może osiągnąć firma decydująca się na crowdsourcing, są oczywiste, o tyle nie zawsze jasne są zalety tego rozwiązania dla samych uczestników. Okazuje się jednak, że autorzy, którzy zamieszczą na platformie swoje projekty, również mogą skorzystać na swojej aktywności. Po pierwsze, mogą zaprezentować szerszej publiczności własne pomysły; to z kolei może być niezwykle korzystne szczególnie w przypadku osób, które dopiero budują wizerunek eksperta w danej dziedzinie. Dopracowany, profesjonalny projekt może zatem przyciągnąć uwagę innych firm, poszukujących specjalistów z określonego zakresu.
Po drugie, pomysły wdrożone w życie są na ogół odpowiednio nagradzane (w tym finansowo), a niekiedy firma jest gotowa nawiązać z autorem najlepszego rozwiązania stałą współpracę.
Crowdsourcing to nie tylko rozwiązywanie problemów
Większość firm wykorzystuje crowdsourcing do rozwiązywania problemów lub udoskonalenia istniejących już projektów. Okazuje się jednak, że to nie jedyne zjawiska, z którymi należy utożsamiać crowdsourcing; to także zachęcenie społeczeństwa do kreatywności i współtworzenia nowych zjawisk ekonomicznych. Według Seana Moffita, ekonomisty, crowdsourcing może przejawiać się nawet w 14 obszarach – także w finansowaniu społecznościowym, alternatywnych systemach monetarnych (np. bitcoin) czy nawet angażowaniu mieszkańców przez samorząd lokalny. Niektóre platformy powstały specjalnie po to, by umożliwić ich użytkownikom wymianę idei i pomysłów, a następnie – kooperację we wprowadzaniu stworzonych projektów w życie.
Oznacza to, że crowdsourcing nie musi być wykorzystywany wyłącznie w przedsiębiorstwach; w szerszym ujęciu to zjawisko, które może objąć swym zasięgiem naprawdę rozległe obszary.
Zalety crowdsourcingu
Pierwszą i niepodważalną zaletą crowdsourcingu jest zwiększenie liczby możliwych rozwiązań – zaangażowanie znacznie większej liczby osób zapewnia otrzymanie wielu różnorodnych projektów, spośród których łatwiej wybrać ostateczny, pasujący do koncepcji firmy lub organizacji. Korzyścią dla przedsiębiorstw korzystających z crowdsourcingu jest również zmniejszenie kosztów; o ile wszyscy pracownicy firmy zaangażowani w projekt (niezależnie od efektów) muszą otrzymać wynagrodzenie, o tyle w sytuacji zbierania pomysłów od różnych osób wynagrodzenie dostaje jedynie autor najlepszej koncepcji. Warto wspomnieć także o budowaniu relacji na linii firma (marka) odbiorca – potencjalny klient może zaangażować się w tworzenie nowych rozwiązań dla danego przedsiębiorstwa, co prawdopodobnie sprawi, że chętniej sięgnie po jego produkt lub oferowaną usługę.
Nie wiesz jak przeprowadzić crowdsourcing? Wynajmij firmę zewnętrzną
Niektórzy przedsiębiorcy chcieliby skorzystać z dobrodziejstw crowdsourcingu, jednak nie potrafią tego zrealizować od strony technicznej. Rozwiązaniem może być wynajęcie firmy zewnętrznej, specjalizującej się w zbieraniu pomysłów i idei od zaangażowanych jednostek. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest MillionYou – to pierwsza w Polsce i jedna z najstarszych spółek w Europie, która zajmuje się właśnie crowdsourcingiem na potrzeby innych firm (więcej informacji o działalności MillionYou można uzyskać pod adresem http://www.ey.com/pl/pl/services/advisory/crowdsourcing/crowdsourcing-uslugi ). Wynajęcie firmy zewnętrznej gwarantuje przeprowadzenie crowdsourcingu w sposób profesjonalny, z użyciem wszystkich dostępnych narzędzi. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla firm, które po raz pierwszy zamierzają skorzystać z pomysłów i koncepcji osób innych niż pracownicy przedsiębiorstwa.
Może to Ci się spodoba
Seniorzy coraz chętniej kupują w sieci. E-sklepy muszą się dostosowywać do tej grupy klientów
Osoby 55+ są coraz bardziej aktywne w sieci. Chętniej korzystają z mediów społecznościowych, a już prawie co trzeci senior robi zakupy przez internet. Eksperci podkreślają, że aby zachęcić ich do e-zakupów, sklepy powinny
Do 2020 r. wartość polskiego rynku e-handlu wzrośnie do ponad 60 mld zł
Do końca tej dekady na polskim rynku ma działać już ponad 30 tys. internetowych sklepów, a wartość branży e-commerce skoczy z obecnych 40 do ponad 60 mld zł – prognozują eksperci
Narzędzie Big Data w chmurze, które musisz znać
Gromadzenie, przechowywanie i analiza danych w firmach oraz organizacjach państwowych wkracza w etap, w którym niezbędne jest zastosowanie narzędzi Big Data. Ilości danych są tak ogromne, że tradycyjne narzędzia analityczne
Live streaming – jak skutecznie zwiększyć liczbę widzów?
Każdy twórca online marzy o tym, aby jego transmisje były popularne i oglądane przez dużą liczbę osób. Niestety, nic nie dzieje się samo, a osiągnięcie licznej widowni jest często procesem
Trwają rozmowy PZL-Świdnik z Polską Grupą Zbrojeniową ws. utworzenia konsorcjum
Przedstawiciele PZL-Świdnik i firm wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej rozmawiają o potencjalnych obszarach współpracy. Jednym z nich jest budowa nowego polskiego śmigłowca wielozadaniowego. Jeśli zamówienie MON na zakup 50 helikopterów trafiłoby do PZL-Świdnik,
Rośnie liczba oszustw w sektorze finansowym i ubezpieczeniach
Wzrasta skala nadużyć w bankowości i ubezpieczeniach. W ubiegłym roku aż 63 proc. instytucji finansowych zetknęło się z próbą wyłudzenia pieniędzy za pomocą skradzionego lub sfałszowanego dowodu tożsamości. Z drugiej strony rośnie też kreatywność
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post