Cysterny – czym są i co można nimi przewozić?
Transport drogowy od wielu lat dominuje w kontekście przewozu towarów z hurtowni do poszczególnych odbiorców. Jest to jedyna odmiana, w której możliwe jest dostarczenie partii asortymentu bezpośrednio w ręce klienta, a nie jedynie do większych obszarów rozładunkowych. Nic więc dziwnego, że po drogach porusza się coraz więcej ciężarówek czy ciągników siodłowych.
Względem specyfikacji towaru, przewóz musi odbywać się w określonych warunkach, co wpływa na konieczność dostosowania sprzętu. Często oprócz zwykłych naczep, możliwe jest zaobserwowanie również cystern. Czym charakteryzują się takie zespoły pojazdów oraz jakie towary jesteśmy w stanie nimi przewozić?
Czym jest cysterna?
Cysterną określa się specjalny i szczelnie zamknięty rodzaj naczepy, najczęściej o kształcie walca. Typ ten sprawdza się doskonale w wielu gałęziach przemysłu i wbrew pozorom nie służy wyłącznie do przewożenia artykułów ciekłych. Kontener o konstrukcji ze stali nierdzewnej jest mocowany w ten sam sposób, co zwykła naczepa – na podwoziu ciągnika siodłowego.
W odróżnieniu od zwykłych naczep, towar nie jest pakowany do wnętrza przy użyciu wózków widłowych czy paletowych. Całość asortymentu jest wlewana bądź wsypywana poprzez specjalny otwór, znajdujący się na samej górze takiej cysterny. Opróżnianie odbywa się natomiast przy użyciu lejów zsypowych, umieszczonych w dolnej części całej konstrukcji.
Rodzaje cystern
Zanim przejdziemy do sporządzania zestawienia, warto zwrócić uwagę na fakt, że każda cysterna posiada swój unikatowy kod. Ma on na celu wskazanie, do przewozu jakich substancji stworzony jest dany kontener. Ze względów bezpieczeństwa, zabronione jest używanie cystern do przewozu znacząco różniących się od siebie materiałów. Załóżmy, że transport cysternami obejmuje zarówno przewóz substancji chemicznych, jak i spożywczych. Logiczne jest więc, że nawet po dokładnym zmyciu tych pierwszych, pakowanie tam żywności nie byłoby opcją bezpieczną. Ze względu na kod cystern, sprzęty te dzielą się na:
- Cysterny spożywcze – tutaj przewożone są w większości takie substancje jak mleko czy nawet woda. Ważna jest w tym wypadku izolacja termiczna, co ma na celu zapewnienie odpowiedniej temperatury w czasie przewozu.
- Cysterny do transportu ładunków niebezpiecznych – to zdecydowanie najbardziej wymagające rodzaje. Ważny jest tutaj zarówno stopień szczelności, jak i termoizolacji czy odporności materiału na substancje żrące. Przewóz ładunków niebezpiecznych jest najczęściej kontrolowany przez inspektorów.
- Cysterny z elementem grzewczym – w niektórych przypadkach, istotne jest również podgrzanie przewożonych materiałów. System grzewczy umiejscowiony w cysternie pozwala zachować odpowiednią temperaturę przez cały okres przewozu.
Wyposażenie cystern
Zbyt prosto byłoby, gdyby cysterna składała się wyłącznie ze stalowego zbiornika z kilkoma otworami. Musimy pamiętać, że ten rodzaj naczep jest wyposażony w multum elektroniki i czujników, mających za zadanie sprawdzać, czy warunki przewożonego towaru nie odbiegają od zalecanych. Co więcej, wszystkie otwory włazowe i wylotowe muszą być dokładnie uszczelnione, co ma na celu zapobiec przedostawaniu się substancji na zewnątrz.
Aktualnie już większość cystern jest wyposażona w pompy i różnego rodzaju zawory, mające za zadanie pomóc w opróżnianiu i czyszczeniu całej jednostki.
Może to Ci się spodoba
Dlaczego nie każdy może być przedstawicielem handlowym?
Od dłuższego czasu praktycznie każdy wie, że zawód przedstawiciela handlowego jest trudny, ale tym samym może dawać dużo radości. Niestety nie każdy posiada odpowiednie przygotowanie do tego stanowiska. Kto ma
Telemetria może zrewolucjonizować stawki ubezpieczeń OC
Jeżeli właściciel auta prowadzi bezpiecznie, może otrzymać tańszą stawkę OC. Informacje o stylu jazdy nie będą jednak deklarowane przez kierowcę, a zbierane przez specjalne systemy telemetryczne i analizowane przez odpowiednie aplikacje. Telemetria znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie w transporcie
Jak negocjować ceny nieruchomości?
Negocjowanie cen nieruchomości jest kluczowym elementem procesu zakupu, który może decydować o końcowym sukcesie transakcji. Właściwa strategia negocjacyjna nie tylko pozwala osiągnąć satysfakcjonującą cenę, ale również buduje podstawę do dobrych
Zakończono rozbudowę bazy paliwowej PERN
Grupa PERN zakończyła właśnie budowę dwóch nowych zbiorników na olej napędowy w największej w Polsce i jednej z najnowocześniejszych w Europie bazie paliwowej w Nowej Wsi Wielkiej, niedaleko Bydgoszczy. Jak podkreślają przedstawiciele spółki, inwestycja jest strategiczna
Agencja Rynku Rolnego chce otwierać polskim produktom dostęp do rynków zagranicznych
Agencja Rynku Rolnego spodziewa się w tym roku stabilizacji na rynkach produktów rolnych. Skupi się na dalszym wspieraniu polskich rolników z sektorów, które ponoszą straty spowodowane rosyjskim embargiem, oraz ustabilizowaniu sytuacji na rynku
Regulamin BHP a prawo autorskie
Projekty oraz rozwiązania stosowane w związku z zajmowanym stanowiskiem także chronione są prawem autorskim. Oznacza to, że wszystkie wytwory będące wynikiem działań intelektualnych powinny stanowić własność pracownika. Jak sytuacja kształtuje
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post