Czy hodowla ślimaków się opłaca?
Obecnie założenie działalności gospodarczej to żaden problem. Jednak osiągniecie sukcesu możliwe jest tylko wtedy, gdy właściciel posiada wiedzę i umiejętności, kapitał początkowy oraz kreatywny pomysł na biznes. Czy hodowla ślimaków może przynosić pokaźne zyski?
Polacy są przyzwyczajeni do tradycji i kwestiach kulinarnych raczej nie eksperymentują. Oczywiście z biegiem czasu coraz więcej, szczególnie młodych osób, wybiera bardziej egzotyczne potrawy i nietypowe smaki. Jednak do prawdziwej fascynacji kuchniami świata wiele nam brakuje. Z tego właśnie powodu ślimaki afrykańskie hodowane w Polsce są eksportowane szczególnie do państw zachodniej Europy.
Najwięcej odbiorców przedsiębiorcy znajdują na terenie Włoch i Hiszpanii, gdzie ślimaki uważane są za danie zupełnie normalne i bardzo powszechne w restauracjach. Największym zainteresowaniem cieszą się ślimaki afrykańskie, ponieważ ich hodowla jest prosta, trwa krócej i przynosi oczekiwane dochody. Winniczki natomiast (mimo swoich walorów smakowych) są wybierane dużo rzadziej, szczególnie ze względu na ciągły spadek liczby osobników oraz bardziej skomplikowaną hodowlę.
Warto podkreślić, że praca z istotami żywymi wymaga ogromnej wiedzy merytorycznej (najlepiej kierunkowego wykształcenia), umiejętności praktycznych oraz wieloletniego doświadczenia. Dzięki temu ślimaki będą wykazywały niską śmiertelność, miały komfortowe warunki oraz przynosiły oczekiwane przychody. Jeśli skala hodowli, często zasady bezpieczeństwa i higieny spadają. We Francji działa wiele firm, które nie stosują żadnych zasad, są nastawione tylko na zyski, a zapominają o wysokiej jakości.
Jeszcze 10 lat temu brakowało informacji o właściwej hodowli ślimaków afrykańskich. Była to w Polsce branża raczkująca, która nie gwarantowała dużych pieniędzy. Obecnie hodowcy są w stanie zarobić nawet 200 tys. zł w ciąg roku. Wystarczy systematycznie sprzedawać i wysyłać na zachód (10 ton w 12 miesięcy).
Aby uruchomić profesjonalną hodowlę należy na początku kupić około 2000 ślimaków reprodukcyjnych. Kosztują mniej więcej 1-3 zł za sztukę (cena zależy od wielkości i gatunku). Jeśli okaz będzie zdrowy jest w stanie przynieść 100 kolejnych ślimaków. Niektóre są hibernowane, aby przydały się za rok (temperatura przechowywania powinna wynosić około 6 stopni).
Nie bez znaczenia jest również podłoże. Aby produkować 10 ton rocznie trzeba dysponować ziemią o powierzchni minimum 3000 m2. Oprócz tego odpowiednio wyposażone pomieszczenia dla ślimaków w różnych fazach rozwojowych oraz budynek dla personelu (koszt: 20 tys. zł).
Roczne przychody liczy się na podstawie kosztów pracy oraz zysków z handlu. Polscy hodowcy cenią swoje ślimaki na mniej więcej 3 euro za kg. Na zachodzie cena jest wyższe co najmniej o połowę. Nic więc dziwnego, że zainteresowanych nie brakuje, wręcz przeciwnie – z miesiąca na miesiąc przybywa).
Hodowca jest w stanie zaproponować również inne produkty i usługi. Oprócz ślimaków sprzedawanych w całości może oferować kawior z jaj ślimaka, szkolenia dla przyszłych przedsiębiorców oraz praktyki dla początkujących.
Póki co konkurencja jest znikoma i praktycznie w ogóle nie zagraża nowym firmom. Zapotrzebowanie jest na tyle duże, że nowe hodowle to wręcz zbawienie dla zagranicznych inwestorów. Nie bez znaczenia jest także członkostwo w Unii Europejskiej, które ułatwiło kontakty międzynarodowe oraz zapewniło dodatkowych klientów.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Kupujemy wodoszczelny smartfon
Smartfon, którego obudowa wytrzyma więcej niż zwykły deszcz można nazwać telefonem wodoszczelnym. Urządzenie, które ma standard IP67 albo IP68 przez czas wytrzyma całkowite zanurzenie w wodzie. W poniższym zestawieniu prezentujemy
Zagraniczni inwestorzy idą w Polsce na rekord. Pojawiają się zainteresowani z nowych kierunków
Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce obsłużonych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu wzrosła po trzech kwartałach tego roku o 70 proc. rok do roku. Największymi inwestorami w tym roku są Belgowie, ale rosnące zainteresowanie
Syntetyczne oleje silnikowe najchętniej wybierane przez polskich kierowców
Syntetyczne oleje silnikowe są największą grupą produktów olejowych w Polsce – mają prawie 16,3 proc. udziału w całym rynku. Segment ten notował największą dynamikę wzrostu na przestrzeni ostatnich 10 lat. Ze względu na
Inwestowanie w Nieruchomości w Batumi
Inwestowanie w nieruchomości w Batumi, jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast Gruzji, staje się coraz bardziej popularne wśród międzynarodowych inwestorów. Batumi, ze swoimi malowniczymi krajobrazami, nowoczesną infrastrukturą i bogatą
Akazoo – Muzyka na wyciągnięcie ręki
Muzyka łagodzi obyczaje, jak powiedział kiedyś ktoś mądry. Trzeba przyznać, że muzyka faktycznie wpływa pozytywnie na każdego człowieka, dlatego potrafimy wiele czas scedzić na słuchaniu wybranej muzyki. Wiemy jednak, że
Firmy w coraz trudniejszej sytuacji
Słabsza od oczekiwanej dynamika gospodarki, rosnące wyzwania rynkowe i zbyt wysokie zobowiązania powodują, że coraz większej liczbie firm trudno utrzymać stabilny rozwój. Dla sporej grupy przedsiębiorstw nadchodzi więc czas dostosowywania się
8 komentarzy
Anna
01 sierpnia, 16:24dawid
04 sierpnia, 17:54JanK
06 sierpnia, 12:19mejk
20 grudnia, 11:48basia
05 stycznia, 18:28mania
16 stycznia, 12:41milena
05 lutego, 14:55hodowla łódź
15 lutego, 08:45