Czy inwestowanie w złoto ma dzisiaj jakiś sens?
Złoto uważane jest za pewne zabezpieczenie na wypadek kryzysów czy wojen. Okazuje się jednak, że jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy dzisiaj warto inwestować w złoto, nie jest prosta. Faktem jest, że w przeciwieństwie do różnych walut, złoto w całej swojej historii nigdy nie utraciło zupełnie wartości. Co więc przemawia dziś za tym, by swoje oszczędności ulokować akurat w tym kruszcu?
By ocenić potencjalną trafność lokaty środków w złoto, warto się zastanowić, jakim typem inwestora jesteśmy. Czy zależy nam na szybkim zysku, czy też szukamy sposobu na długofalowe zabezpieczenie swoich pieniędzy przed utratą wartości.
Wielu inwestorów – dotyczy to nie tylko złota – ulega emocjom. Pośpiech, strach, ambicja, czy szybka chęć zysku, to źli doradcy. Nieprzemyślane inwestycje często opierają się na błędnych założeniach lub niesprawdzonych informacjach, to może spowodować straty. By inwestycje w złoto nas nie rozczarowały, warto wziąć sobie do serca poniższe wskazówki.
Zakupy pod presją czasu i w panice – droga do straty
Kiedy kupują wszyscy nikt nie zarabia. Poza tym taki lawinowy wzrost zainteresowania, powoduje wzrost cen. Oferty są często zawyżone. Taki pęd nierzadko pojawia się tuż przed korektą spadkową. Zakupy odbywają się w szczycie, po czym dochodzi do spadku cen złota. Oznacza to straty już na starcie. Trzeba mieć naprawdę spore doświadczenie, by ocenić sytuację na rynku inwestycyjnym. Jeśli obca jest nam mentalność rekina finansowego, lepiej decyzje o inwestycjach dobrze przemyśleć i nie zmieniać zdania pod wpływem chwili.
Biżuteria wyłącznie dla ozdoby?
Pod żadnym pozorem nie należy dać się namówić na zakup złotej biżuterii jako inwestycji. Nikt nie kwestionuje oczywiście jej walorów ozdobnych, ale cena nawet najpiękniejszych precjozów nie jest adekwatna do wartości kruszcu. W cenie naszyjnika, pierścionka, czy kolczyków istotną rolę odgrywa praca jubilera i marża sklepu. Co innego biżuteria inwestycyjna, która jest wyrabiana z myślą o inwestorach.
Odporność na przejściowe zawirowania
Cena złota jest zmienna. Warto więc zachować spokój i nie brać pod uwagę bieżących wahań. Złoto to inwestycja długoterminowa. Sprzedaż i kupno sztabek, czy monet w krótkim czasie to niewielki zysk.
Jak kształtują się ceny złota?
Cena złota inwestycyjnego jest uzależniona od wagi sztabek lub monet. Waga złotych sztabek jest podawana w gramach i może wynosić od 1 grama do nawet 1 kilograma. W przypadku monet waga waha się zazwyczaj od 1 (31,1 gram) do 1/10 uncji. Różnica w cenach sztabek i monet jest stosunkowo niewielka. Sztabki są nieco tańsze, ze względu na mniej czasochłonny proces wytworzenia – mówi Bartłomiej Knichnicki z portalu cenyzlota.info.
Monety są często wybieraną formą inwestycji w złoto, bo wtórny rynek sprzedaży monet jest dobrze rozwinięty i w razie potrzeby można je stosunkowo szybko spieniężyć. Najczęściej kupowane monety to: Australijski Kangur, Krugerrand, Wiedeńscy Filharmonicy, Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy.
Nie wszystkie monety opłaca się kupować. Istotnym elementem ich ceny jest marża, którą widać wyraźnie przy porównaniu ceny kupna i sprzedaży. Ta różnica jest bardziej wyraźna przy monetach o niewielkiej wadze, bo tam koszt wytworzenia jest dość wysoki w porównaniu do samej ceny złota, które zawiera moneta.
Inwestycje w złoto można polecić osobom, które nie inwestują spekulacyjnie szukając szybkiego zysku. Inwestycje w złoto to pewność, że ich wartość nie ulegnie zmianie nawet po wielu latach. Oznacza to, że kupując dziś pakiet złota inwestycyjnego za 20% swoich oszczędności można liczyć na podwojenie jego wartości do emerytury. Taka wizja powinna przekonać już największych sceptyków.
Może to Ci się spodoba
Nowy Jedwabny Szlak z coraz większym potencjałem. Chce na tym skorzystać PKP Cargo
PKP Cargo korzysta na dynamicznym rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli nowych połączeń handlowych między Europą a Azją. W I półroczu kolejowa spółka odnotowała 88-proc. wzrost według masy kontenerów w porównaniu do
Korona duńska – historia oraz ciekawostki na temat waluty w Danii
Dania jest bliska Polsce nie tylko pod względem geograficznym. Wielu naszych rodaków pracuje i żyje w tym mały kraju, położonym w północnej części Europy. Dlatego korona duńska, która jest oficjalnym
Kuchnia gruzińska – charakterystyka i tradycyjne dania
Kuchnia gruzińska jest bardzo bogata, aromatyczna i różnorodna. Obfituje w przekąski, a jedną z najpopularniejszych jest chaczapuri, czyli drożdżowy placek z serem. Wśród tradycyjnych dań gruzińskich znajdują się te na
Podpis elektroniczny – jakie niesie korzyści?
Dopełnienie formalności w firmie nierzadko kojarzy się z bieganiem od drzwi do drzwi, a finalnie także z niedopilnowaniem terminów. Rozwiązaniem tego może być elektroniczny podpis. Jest on coraz chętniej wykorzystywany
Polska potęgą drobiarską. Dynamicznie rośnie produkcja i eksport mięsa
Polska jest europejskim liderem w produkcji mięsa drobiowego. W ubiegłym roku wyniosła ona ponad 2,3 mln ton, w tym może być o 300 tys. ton większa – szacują eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki
Polski rynek giełdowy budzi zainteresowanie inwestorów
Pochodzący ze Szwajcarii inwestor i ekonomista, zwolennik austriackiej szkoły ekonomii, przedkładającej mechanizmy wolnego rynku nad regulacyjne działanie państwa Marc Faber postrzega warszawską giełdę jako interesujące miejsce do inwestowania. Ekonomista uważa, że
8 komentarzy
maciek
30 listopada, 15:34nina
08 grudnia, 15:42nikc
15 grudnia, 19:19afert
17 grudnia, 20:12marc
19 grudnia, 14:48mania
16 stycznia, 12:23asicca
29 stycznia, 15:18arnold
02 lutego, 08:26