Czy można uniknąć kontroli w firmie?

Czy można uniknąć kontroli w firmie?

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pozwoliła przedsiębiorcom na kontratak wobec nadmiernej kontroli, także tej podatkowej. Korzystających z tego prawa jest niewielu.

Kontratak wobec kontroli przejawia się w szczególnej dociekliwości przedsiębiorców wobec zasad sprawdzania poprawności funkcjonowania ich zakładów. Inspekcje muszą być przeprowadzane zgodnie z normami ustawy o swobodnej działalności gospodarczej. Osoba przeprowadzająca kontrole ma obowiązek prze rozpoczęciem jakichkolwiek działań, przedstawić właścicielowi obiektu legitymację służbową oraz upoważnienie. W przypadku braku tego ostatniego dokumentu, kontroler ma obowiązek okazania go do trzeciego dnia po rozpoczęciu pracy.

Złamanie którejkolwiek z zasad upoważnia przedsiębiorące do zgłoszenia pisemnego sprzeciwu wobec inspekcji. Ważne, by zrobić to przed upływem 3 dnia kontroli, po tym czasie sprzeciw jest bezprawny. Właściciel ma prawo do egzekwowania liczby dni kontroli w roku, która także nie może przekraczać określonego limitu.

Po wniesieniu sprzeciwu kontrola zostaje wstrzymana lub uznana za bezpodstawną. Na czas trwania wyjaśnień organ kontroli ma prawo zabezpieczyć dowody ewentualnych nieprawidłowości w firmie. Objęte nietykalnością mogą zostać dokumenty, informacje i inne przedmioty mogące stanowić ważny dowód w postępowaniu.

Istnieje możliwości odwołania się od niekorzystnego wyroku dla przedsiębiorcy. Mamy na to 3 dni od otrzymania decyzji, sąd natomiast ma tydzień na jego rozpatrzenie. Po 7 dniach bez otrzymania odpowiedzi zwrotnej, zażalenie uznaje się za podstawne i kontrola nie zostanie wznowiona.

Kontrole nie są niczym pożądanym przez właścicieli firm, wręcz przeciwnie. Kojarzą się z problemami i niejednokrotnie utratą klientów. Staranie się o zadośćuczynienia za szkody badań inspektorów jest możliwe, lecz skomplikowane. Musimy na własną rękę udowodnić niekorzystny wpływ zajścia na sytuację gospodarczą naszego przedsiębiorstwa.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Kiedy można zmienić stawkę amortyzacyjną?
Next Jak poprawnie ogłosić przetarg publiczny?

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Nagroda jubilerska – jaki podatek?

Jedną z form opłacania zatrudnionego jest przyznawanie nagród jubilerskich. Ich koszt uzależniony jest od zasobności portfela oraz okazji. Jak podwładny powinien odbierać tego typu podarunki? Czy trzeba odprowadzić składkę ubezpieczeniową?

Mała firma 0 Comments

Kiedy mówimy o odpowiedzialności cywilnej?

Za usługi i dobra niezgodne z porozumieniem należy ustosunkować się do odpowiedzialności. W kraju niejednokrotnie podczas funkcjonowania działalności gospodarczej mówi się o zasadach z tytułu norm administracyjnych i karnoprawnych. Dziś

Mała firma 0 Comments

Pożyczka gotówkowa na rozwój firmy

Własny foodtruck z hiszpańskimi tapas. Mała kwiaciarnia w kamienicy. Prywatne przedszkole, zakład stolarski, warsztat dronów. Każdy pomysł na biznes ma szansę na sukces. Ale realizacja każdego biznesplanu wymaga nakładów finansowych.

Mała firma 1Comments

Czy można zawiesić swoją firmę?

Każdy przedsiębiorca, który posiada małą firmę może podjąć decyzję o zawieszeniu działalności. Musi jednak pamiętać o kilku podstawowych sprawach podczas podejmowania decyzji. Co musi wiedzieć właściciel zanim zawiesi funkcjonowanie firmy?

Mała firma 0 Comments

Czym są opłaty produktowe?

Przystąpienie do UE oznaczało dla przedsiębiorców wiele zmian. Wzrosła edukacja, głównie w sprawie zanieczyszczenia przyrody i poruszono tematy związane z ekologią. Nie powinien zatem dziwić fakt, że wprowadzono odpowiednie przepisy

Mała firma 0 Comments

Większe zagrożenie dla małych firm?

Coraz więcej widać jak małe i duże firmy padają ofiarami ataków marketingowych. Mając na uwadze statystyki ujrzeć można zaistniałą tendencję, która może niekorzystnie wpływać na działalność ekonomiczną na całym świecie.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź