Czy zapłacimy podatek VAT w przypadku zawieszenia firmy?

Czy zapłacimy podatek VAT w przypadku zawieszenia firmy?

Badania obrazują, że w ostatnim czasie zauważalnie wzrosła liczba przedsiębiorców, którzy zdecydowali się zawiesić działalność gospodarczą. Jest to rezultat pogarszającej się koniunktury i braku zadowalających dochodów. Równocześnie zmalała liczba osób, które zamknęli prowadzony biznes. W sensie operacyjnym obydwie formy zaprzestania działalności znaczą to samo, jednak w rozumieniu podatkowym wywołują całkiem odmienne skutki.

W przypadku rozwiązania spółki handlowej, która pozbawiona jest osobowości prawnej lub spółki cywilnej oraz zaprzestania działalności przez osobę fizyczną, podatek VAT trzeba odprowadzić również od towarów wyprodukowanych samodzielnie oraz towary, które po zakupie nie były przedmiotem dostawy. W takiej sytuacji aktualna jest tzw. zasada neutralności, zgodnie z którą podatek VAT musi zapłacić konsument czyli przedsiębiorca.

Przedsiębiorca powinien zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego fakt zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych i tym samym zostanie wypisany z rejestru podatników VAT.

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników ma możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na okres od 1 do 24 miesięcy. Zawieszenie firmy powinni zacząć planować 10 miesięcy wcześniej osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, ponieważ dzięki temu zabezpieczą się przed opodatkowaniem VAT towarów, które pozostały w ich firmie.

Zlikwidowanie działalności i zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu nie dotyczy podatników, którym przysługuje zwolnienie podmiotowe i nie płacą podatku VAT.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czy spółka musi płacić podatek od wypłacanej dywidendy niepieniężnej?
Next Amortyzacja środków wykorzystywanych sezonowo

Może to Ci się spodoba

Jakie kwoty wliczamy do limitu dochodowego?

Nie każda aktywność gospodarcza wiąże się z koniecznością uiszczania podatku dochodowego. Gdy wykonywane transakcje przez firmę nie przewyższą wartości 150 tysięcy złotych, nie ma obowiązku rozliczać podatku VAT. Do limitu

Nowa matryca VAT ułatwi życie przedsiębiorcom

W kwietniu 2020 roku ma wejść w życie nowa matryca stawek VAT. Celem zmian jest uporządkowanie obecnej sytuacji, która powoduje wśród przedsiębiorców kłopoty interpretacyjne. Nowym i korzystnym dla nich rozwiązaniem ma być tzw.

50% niższy VAT na paliwo– co skontroluje fiskus?

W lipcu 2015r. zostały znowelizowane przepisy podatkowe w zakresie odliczeń podatku VAT od samochodów firmowych oraz samochodów służbowych wykorzystywanych częściowo do celów prowadzenia działalności gospodarczej a częściowo do celów prywatnych.

Fiskus zamknie drogę do skarg na jego decyzje

Zmiany, które mają pojawić się w Ordynacji podatkowej mogą ograniczyć możliwość dochodzenia swoich racji przed sądem, jeśli interpretacja fiskusa okaże się niekorzystna dla podatnika. Jeśli wejdą w życie, organy podatkowe

Podatki 1Comments

Warunki i terminy zwrotu VAT

Podatek VAT, czyli podatek od towarów i usług, doliczany do wartości netto zakupionych dóbr jest opłacany przez ich końcowego odbiorcę. Producenci oraz handlowcy będący czynnymi podatnikami VAT, co prawda opłacają

Anulowanie faktur VAT – kiedy możliwe?

Każda transakcja w firmie jest zapisywana i poświadczana wypisaniem faktury w dwóch egzemplarzach. Bywają sytuacje, gdy faktura jest nieprawidłowo sporządzona (zawiera błędne informacje) lub klient wycofuje się z zakupu (ma

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź