Czym charakteryzuje się nadpłata?
Podstawowym zadaniem każdego podatnika jest regulowanie wszystkich zobowiązań zgodnie z roczną deklaracją. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy następuje tzw. nadpłata. Czym się charakteryzuje? Co robić w takiej sytuacji?
Zgodnie z Ordynacją Podatkową o nadpłacie podatkowej najczęściej mówić się w kontekście zbyt wysokiej kwoty opłaconego podatku. Oprócz tego mianem tym określa się zjawisko, kiedy podatnik zapłacił więcej niż powinien.
Nadpłata podatkowa następuje w momencie zapłaty podatku i przekroczenia wymaganej sumy lub z chwilą złożenia deklaracji podatkowej (zbyt wysoki podatek dochodowy, akcyzowy lub podatek od towarów i usług).
Jeśli dojdzie do nadpłaty podatnik ma prawo ubiegać się o zwrot całej kwoty. Oczywiście, aby nadpłacone środki powróciły do zainteresowanego powinien złożyć wniosek i określić należną sumę. Ale to nie koniec. Aby dokumentacja się zgadzała trzeba powtórnie wypełnić deklarację podatkową, tym razem bez błędów, i przedstawić ją w miejscowym urzędzie skarbowym. W pozostałych przypadkach wysokość nadpłaty oblicza konkretny organ podatkowy. Jeśli podatnik nie wie ostatecznie jaki zwrot mu przysługuje może poprosić o to urzędnika, który z pewnością udzieli niezbędnej pomocy.
Gdy urząd skarbowy rzeczywiście potwierdzi, że zwrot się należy, wówczas prześle pieniądze na konto bankowe w najbliższym możliwym terminie. Niestety okres oczekiwania może być różny, ponieważ żadne przepisy nie ustanowiły limitów czasowych. Ogólne założenia są takie, że pieniądze powinny wrócić do podatnika w terminie 30 dni od uzyskania decyzji.
Wybór drogi, za pośrednictwem której podatnik odzyska pieniądze należy do niego. Najczęściej ludzie wybierają przelew na konto bankowe, ponieważ jest to dość wygodna i bezproblemowa forma. Jednak do dyspozycji petentów jest także przekaz pocztowy.
Zwrot nadpłaty podatkowej może nastąpić maksymalnie w ciągu pięciu lat. Po upływie tego czasu prawo do ubiegania się o nadpłacone środki wygada, a pieniądze przekazywane są na obecne lub przyszłe zaległości podatkowe.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Wchodzi w życie ustawa o fundacji rodzinnej. Pod względem podatkowym jest to bardzo korzystne prawo
Po trzymiesięcznym vacatio legis 22 maja w polskim systemie prawnym zaczyna obowiązywać ustawa o fundacji rodzinnej. To znane w wielu krajach Zachodu rozwiązanie jest na gruncie polskim nowością. Jak zapewnia radca prawny Piotr
Decyzje urzędu skarbowego a wyroki sądu administracyjnego
Wiele kwestii skarbowych oraz kłopotów samych podatników rozwiązuje Urząd Skarbowy. Aczkolwiek nie zawsze wyroki ogłaszane przez Fiskus są akceptowane i odbierane z pokorą. Jednym z rozwiązań jest oddanie wyroku do
Jak przedłuża się postępowanie podatkowe?
Najważniejszym zadaniem organów podatkowych jest analizowanie spraw o charakterze skarbowym w ciągu 30 dni. Jeśli postępowanie okaże się bardziej skomplikowane możliwe jest wskazanie nowej daty zamknięcia sprawy. Ile powinno trwać
Import aut używanych największy od 2004 roku. Kierowcy chcą zdążyć przed zmianami prawa
W 2016 roku na polski rynek trafiło zza granicy nieco ponad milion używanych samochodów – wynika z danych Instytutu Samar. Import był o 20 proc. większy niż w 2015 roku i największy od momentu
Obowiązek podatkowy a sprzedaż licencji na oprogramowanie
Nie każda usługa świadczona przez dłuższy czas jest usługą ciągłą w rozumieniu ustawy o VAT. Korzystanie z usługi przez wiele miesięcy jest tylko jednym z warunków, które decydują o ciągłym
Fiskus ściągnie bieżący VAT od upadłej spółki
Jeżeli wierzytelność z tytułu VAT powstała dopiero po ogłoszeniu upadłości spółki, to naczelnik urzędu skarbowego słusznie wyegzekwował ją z majątku spółki, zamiast zgłosić sędziemu komisarzowi – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post