Czym charakteryzuje się spółka komandytowo-akcyjna?
W strukturze spółki komandytowo-akcyjnej występują cechy zarówno spółki osobowej, jak i kapitałowej. Stworzenie takiej spółki jest sprzyjające z perspektywy prawa podatkowego.
Ta kategoria spółki należy do osobowych, w której wspólnicy, czyli komplementariusze działają pod własną firmą. Wspólnicy w tej spółce są aktywni, oznacza to, że za zobowiązania finansowe spółki odpowiadają całym swoim posiadaniem. Cecha szczególna spółki komandytowo-akcyjnej polega na tym, że posiada ona elementy charakterystyczne dla obu rodzajów spółek. Co więcej akcje tej spółki nie mogą być kupowane przez nieznanych akcjonariuszy.
Cechą, która upodabnia do spółek kapitałowych jest kwota kapitału zakładowego w wysokości 50 000 tys. zł oraz obecność walnego zgromadzenia a także rady nadzorczej. W przeciwieństwie do spółki kapitałowej nie ma ona osobowości prawnej a zdolność prawną i sądową.
Także metoda opodatkowania wspólników w spółce komandytowo-akcyjnej jest całkiem odmienna niż w przypadku innych spółek osobowych czy komandytowych. Zobowiązanie podatkowe ciąży jedynie na wspólnikach, co umożliwia uniknąć podwójnego opodatkowania.
Dla spółki momentem istotnym podatkowo jest uzyskanie dywidendy. Zgodnie z przepisami udziałowiec, który jest wspólnikiem biernym uzyskującym przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, obliczając zaliczkę na podatek dochodowy powinien wziąć pod uwagę przychody i koszty poniesione przez spółkę, ale nie musi się z nich na bieżąco rozliczać.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Kto przechowuje księgi rachunkowe nieistniejących już firm?
Likwidacja spółki z o.o. jest równoważna z anulowaniem działalności gospodarczej i wykreśleniem jednostki z ewidencji polskich przedsiębiorstw. Ponadto już po faktycznym upadku należy przechowywać księgi i dowody z prowadzonej aktywności.
Jak funkcjonuje spółka komandytowa?
Wśród spółek osobowych dużą popularnością cieszą się spółki komandytowe, które zakłada się na potrzeby przedsiębiorstwa, posiadają kilku wspólników, ale nie wykazują osobowości prawnej. Co jeszcze trzeba wiedzieć o spółkach komandytowych?
Jak przekształcić przedsiębiorstwo w spółkę z o.o.?
Z roku na rok coraz prostsze staje się przekształcanie własnej firmy w spółkę z o.o. Obecnie na rynku jest mnóstwo firm jednoosobowych, w których to jedna osoba jest odpowiedzialna za
Dlaczego przedsiębiorcy zakładają spółki z o.o.?
W zgodzie z prawem celem otwarcia spółki jest zorganizowanie działalności gospodarczej o dowolnym charakterze. Zwykle funkcjonuje w ramach umowy między członkami lub ustalonego wspólnie statutu. To przedsiębiorcy decydują o strategii
Czym są spółki dominujące?
W Polsce z powodzeniem działają spółki prawa administracyjnego, handlowego oraz cywilnego. Każda z nich dzieli się na przynajmniej kilka innych i dobierana jest zgodnie z zapotrzebowaniem przedsiębiorcy, branżą oraz charakterem
Wydatki komplementariusza na pokrycie straty spółki nie są kosztem podatkowym
Wydatek ponoszony przez spółkę na pokrycie strat w spółkach komandytowych nie może być uznany, za związany z jej przychodem, czy też służący zabezpieczeniu albo zachowaniu źródła przychodów orzekł Wojewódzki Sąd
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post