Czym jest Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych?
Ustawa dotycząca Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych została zmodernizowana i poprawiona prawie pięć lat temu. Czy od tamtego czasu rzeczywiście coś się zmieniło? Jak obecnie korzystają z niego samorządy terytorialne?
Od ponad 11 lat w Polsce działa Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych (FRIK). Został powołany w odniesieniu do ustawy z grudnia 2013 roku. Wśród wielu podejmowanych działań za najważniejsze uważa się udzielanie preferencyjnego wsparcia kredytowego (finansowanie również z środków europejskich) na realizację projektów komunalnych, które są organizowane przez jednostki gminne oraz powiatowe.
Fundusz swoją siedzibę ma w Banku Gospodarstwa Krajowego i działa jako odrębna instytucja z indywidualnym planem budżetowym, bilansem oraz wykresem przychodów i rozchodów. Pieniądze na rzecz FRIK pochodzą z budżetu państwa (w kwocie określonej przez ustawę budżetową), odsetek na lokatach oraz papierów wartościowych.
Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych przekazuje środki na kredyty preferencyjne, opłacenie dokumentacji projektowej i inwestycyjnej, przygotowanie wniosków, zakup obligacji, spłatę kredytów oraz w związku z prowadzoną działalnością (między innymi pensje dla urzędników, pełna obsługa systemu, skuteczna realizacja procedur).
Zazwyczaj kwota kredytu nie przekracza 80% kosztów zamieszczonych w projekcie inwestycyjnym i stanowi około pół miliona złotych na jedno przedsięwzięcie.
Z badań wynika, że przemiany gospodarcze w Polsce spowodowały, że środki pochodzące z Funduszu nie są wykorzystywane w 100%. Za główny powód uważa się ograniczoną liczbę beneficjentów oraz zbyt wygórowane warunki. Są to dane przygotowane przez Najwyższą Izbę Kontroli i opierają się na statystykach z 2009 roku.
W pierwotnej formie Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych był źle dostosowanych do polskiej rzeczywistości. Nie przewidywał żadnych zmian, negocjacji oraz skupiał się na niewielkich projektach. To utrudniało dostęp do ciekawych form finansowania i 500 tys. zł przestało wystarczać na realizację wszystkich formalności. Oprócz tego poważne trudności fundowano powiatom oraz ich związkom, które nie mogły uczestniczyć w działaniach.
Nic więc dziwnego, że ustawodawca postanowić wprowadzić zmiany i przyłączył powiaty. Poza tym powiększono katalogi kosztów sporządzenia dokumentacji inwestycyjnej oraz kwotę kredytu podniesiono do miliona złotych. Było to jednoznaczne z wydłużeniem okresy kredytowania oraz ułatwieniem dostępu. Procedury administracyjne zostały poprawione, aby podmioty częściej ubiegały się o dodatkowe środki i uzyskiwały potrzebną pomoc.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Polska piątym największym rynkiem handlu internetowego w Unii Europejskiej
Wartość rynku e-handlu w Polsce może przekroczyć w 2017 roku 40 mld zł – szacuje Grupa Integer.pl. Udział sprzedaży przez internet w handlu detalicznym w ciągu 10 lat może sięgnąć nawet 50 proc. Już dziś
Papier firmowy – co powinien zawierać?
Dla wielu osób papier firmowy to zwykła kartka, na której przekazuje się informacje wewnątrz, jak i na zewnątrz firmy. To jednak błędne założenie. Papier firmowy jest jednym z wielu elementów
Małe gospodarstwa rolne – formy unijnego wsparcie w 2015 roku
UE w ramach Wspólnej Polityki Rolnej od dawna pomaga małym gospodarstwom rolnym odnaleźć się na runku. Zdaje sobie sprawę, że przetrwać mogą tylko te, które będą przynosiły zysk. Właśnie celem
Rejestrujesz pierwszą firmę? Nie popełniaj popularnych błędów
Stoisz przed decyzją o rejestracji swojej pierwszej działalności gospodarczej w życiu? Uważaj na popularne błędy, które mogą kosztować cię dużo czasu i pieniędzy. Szczególnie w relacjach z urzędem skarbowym i
Co to jest system erp i czemu warto go wdrozyć
Oprogramowanie ERP to innowacyjne rozwiązania informatyczne, pomagające prowadzić firmę i zarządzać wszystkimi jej obszarami. Na usługę wdrożenia ERP w swoim przedsiębiorstwie decyduje się coraz więcej podmiotów. Od dużych zakładów pracy,
Nowoczesne biuro stało się atutem w wyścigu o wykwalifikowanych pracowników
Dobrze skomunikowana siedziba firmy i nowoczesne, dobrze zaaranżowane biuro są przewagą w wyścigu o wykwalifikowanych pracowników. Dotyczy to zwłaszcza sektora usług dla biznesu BPO i SSC, który generuje zwiększony popyt na powierzchnie biurowe i notuje dynamiczny
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post