Czym jest Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych?
Ustawa dotycząca Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych została zmodernizowana i poprawiona prawie pięć lat temu. Czy od tamtego czasu rzeczywiście coś się zmieniło? Jak obecnie korzystają z niego samorządy terytorialne?
Od ponad 11 lat w Polsce działa Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych (FRIK). Został powołany w odniesieniu do ustawy z grudnia 2013 roku. Wśród wielu podejmowanych działań za najważniejsze uważa się udzielanie preferencyjnego wsparcia kredytowego (finansowanie również z środków europejskich) na realizację projektów komunalnych, które są organizowane przez jednostki gminne oraz powiatowe.
Fundusz swoją siedzibę ma w Banku Gospodarstwa Krajowego i działa jako odrębna instytucja z indywidualnym planem budżetowym, bilansem oraz wykresem przychodów i rozchodów. Pieniądze na rzecz FRIK pochodzą z budżetu państwa (w kwocie określonej przez ustawę budżetową), odsetek na lokatach oraz papierów wartościowych.
Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych przekazuje środki na kredyty preferencyjne, opłacenie dokumentacji projektowej i inwestycyjnej, przygotowanie wniosków, zakup obligacji, spłatę kredytów oraz w związku z prowadzoną działalnością (między innymi pensje dla urzędników, pełna obsługa systemu, skuteczna realizacja procedur).
Zazwyczaj kwota kredytu nie przekracza 80% kosztów zamieszczonych w projekcie inwestycyjnym i stanowi około pół miliona złotych na jedno przedsięwzięcie.
Z badań wynika, że przemiany gospodarcze w Polsce spowodowały, że środki pochodzące z Funduszu nie są wykorzystywane w 100%. Za główny powód uważa się ograniczoną liczbę beneficjentów oraz zbyt wygórowane warunki. Są to dane przygotowane przez Najwyższą Izbę Kontroli i opierają się na statystykach z 2009 roku.
W pierwotnej formie Fundusz Rozwoju Inwestycji Komunalnych był źle dostosowanych do polskiej rzeczywistości. Nie przewidywał żadnych zmian, negocjacji oraz skupiał się na niewielkich projektach. To utrudniało dostęp do ciekawych form finansowania i 500 tys. zł przestało wystarczać na realizację wszystkich formalności. Oprócz tego poważne trudności fundowano powiatom oraz ich związkom, które nie mogły uczestniczyć w działaniach.
Nic więc dziwnego, że ustawodawca postanowić wprowadzić zmiany i przyłączył powiaty. Poza tym powiększono katalogi kosztów sporządzenia dokumentacji inwestycyjnej oraz kwotę kredytu podniesiono do miliona złotych. Było to jednoznaczne z wydłużeniem okresy kredytowania oraz ułatwieniem dostępu. Procedury administracyjne zostały poprawione, aby podmioty częściej ubiegały się o dodatkowe środki i uzyskiwały potrzebną pomoc.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Jak rozkręcić biznes hafciarski w domu? Kredyt 60 tys. złotych
Dzisiejsza technologia stale się rozwija i potrafi zaskakiwać. Przeciętny człowiek nigdy nawet nie będzie świadomy, w jaki sposób rozwinęły się rzemiosła istniejące odsetek lat. Znakomitym tego przykładem jest haft komputerowy.
Polska na czele wyścigu o nowe centra usług dla biznesu
Polska ma szansę osiągnąć pozycję globalnego lidera branży BPO/SSC. Pod względem zatrudnienia w sektorze usług dla biznesu zajmujemy pierwsze miejsce w Europie i trzecie na świecie, a zagranicznych inwestorów przyciągają konkurencyjne koszty pracy, dostępność
Polskie firmy coraz częściej inwestują w testy bezpieczeństwa systemów informatycznych
Wartość rynku związanego z bezpieczeństwem IT w ubiegłym roku wzrosła w Polsce o 8 proc. i przekroczyła 300 mln dol. Przedsiębiorcy wiedzą, że na inwestycjach w zabezpieczenia systemów informatycznych nie warto oszczędzać. Wydatki te w niektórych firmach stanowią nawet
Założyłeś start-up? Opisz swój projekt, a my to opublikujemy!
Twórcy start-upów powinni korzystać z każdej dostępnej okazji, aby zaprezentować swój projekt szerszej publiczności. Także tej, jaką oferuje nasz serwis. Po wypełnieniu formularza informacja o Państwa firmie ma szanse pojawić się na portalu
Marketing XXI wieku — jak pracują agencje?
Rynek reklamowy to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów polskiej gospodarki. Według raportu SMG w samym 2015 roku zanotowano w tej branży wzrost o 4,5%, czyli aż 326,1 milionów
Jak wybrać wideorejestrator?
Jeśli dużo jeździsz samochodem i na wszelki wypadek chcesz rejestrować swoje trasy, zainwestuj w profesjonalny wideorejestrator. Wysokiej jakości nagrania przydadzą się w spornej sytuacji. Nowoczesne urządzenia proponują szereg przydatnych funkcji.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post