Czym są ETF-y?
Fundusze ETF (ang. Exchange Traded Fund) to produkt inwestycyjny, który jest otwartym funduszem inwestycyjnym.
ETF-y odwzorowują wskaźniki wybranych indeksów, natomiast tytuły uczestnictwa uprawniające do udziału w aktywach są notowane na giełdzie. Poniżej prezentujemy, czym są, jak działają i skąd wzięły się fundusze ETF.
Jak powstały ETF-y?
Geneza funduszy ETF kryje się w naśladowaniu wyników indeksu przy zachowaniu relatywnie niewielkich kosztów zarządzania. Fundusze zarządzane pasywne – bo tak nazywane są ETFy – powstały w odpowiedzi na drogie inwestycje, których założeniem było prześciganie indeksów giełdowych. Za prowadzenie takich aktywów naliczane były bardzo duże prowizje, a ich zakładana skuteczność nie sprawdzała się.
Jak działają ETF-y?
Inwestor lokujący kapitał w funduszach ETF, pośrednio inwestuje w zbiór zdywersyfikowanych aktywów w ramach całościowego portfela spółek gromadzonych w konkretnym indeksie – np. WIG30. Tytuły uczestnictwa w funduszach ETF są na bieżąco wyceniane na giełdzie, dlatego też ta forma inwestowania zapewnia dużą płynność oraz możliwość ciągłego śledzenia inwestycji.
Przykładowy fundusz ETF śledzący indeks WIG30 odznacza się jedną dziesiątą wartości indeksu – gdy WIG30 oscyluje na poziomie 2000 pkt, wówczas śledzący go ETF ma wartość 200 zł. Każda zmiana wartości WIG30 pociągnie za sobą zmianę wartości funduszu ETF. Handel ETF-ami wygląda analogicznie do obrotu akcjami. Na rynku istnieją również fundusze odwrócone, które umożliwiają czerpanie zysków przy spadku notowań instrumentów bazowych.
Za płynność handlu ETF-ami odpowiadają animatorzy rynku, którzy pilnują zasad realizowanych transakcji i stymulują obrót funduszami tak, by umożliwić inwestorom szybkie zamykanie i otwieranie nowych pozycji. Animatorzy pełnią również funkcję regulacyjną i ochronną.
Należy pamiętać, że wartość ETF-ów uzależniona jest nie tylko od wartości indeksów, ale również podaży i popytu konkretnych instrumentów i aktywów finansowych, a także z wyceny ofert animatorów.
>> Handel ETF – więcej informacji
Zalety funduszy ETF
Dzięki dużej elastyczności inwestycyjnej ETF-y pozwalają na zakup pojedynczego tytułu uczestnictwa, przez co stanowią one doskonałą okazję do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Poza tym fundusze ETF cechują się niskim progiem wejścia, przez co mogą okazać się świetnym sposobem na rozpoczęcie inwestowania przez mniej majętnych inwestorów.
Do niewątpliwych zalet należy zaliczyć także o wiele niższe koszty prowizyjne i zarządcze. ETFY zarządzane są pasywnie, więc płyną z nurtem prowadzonym przez dany indeks. W ten sposób inwestorzy mogą ograniczyć koszty operacyjne.
Fundusze ETF efektywnie rozkładają ryzyko inwestycyjne na cały indeks giełdowy, a dzięki regulacjom obrotu ETF-ami przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz brokerów pośredniczących w handlu funduszami, inwestorzy zyskują bezpieczeństwo systemowe oraz transparentne warunki inwestycyjne.
ETF-y umożliwiają niskim nakładem kosztów inwestowanie w dowolnym rejonie świata w najróżniejsze aktywa: surowce, paliwa, towary, waluty i wiele, wiele innych instrumentów finansowych.
Może to Ci się spodoba
Rynek sprzedaży bezpośredniej w Polsce wciąż rośnie
Blisko 2/3 Polaków zetknęło się już ze sprzedaż bezpośrednią, a odsetek zadowolonych klientów przekracza 90 proc. – wynika z badań Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej, które w tym roku obchodzi 25-lecie działalności. Jego
Na jakie rozwiązania przyjazne środowisku i kieszeni mogą liczyć mieszkańcy nowych inwestycji w Warszawie?
Zrównoważone budownictwo zyskuje na znaczeniu. W coraz większej ilości inwestycji mieszkaniowych możemy liczyć na rozwiązania ekologiczne, nie tylko ze względu na ochronę środowiska. Wpływają również na oszczędności i polepszenie warunków
Młodzi na rynku pracy – kariera zaczyna się od stażu
Z roku na rok rośnie zainteresowanie polskich pracodawców stażystami i praktykantami. W 2014 r. portal Pracuj.pl opublikował ponad 7,9 tys. takich ogłoszeń. Najczęściej firmy szukały kandydatów do działów związanych z
Szwajcarskie firmy zainteresowane inwestycjami w Polsce
Z danych Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej wynika, że kraj ten jest drugim po Stanach Zjednoczonych inwestorem spoza Unii Europejskiej. Obroty z wymiany handlowej są zbilansowane, a Polska nawet więcej eksportuje do Szwajcarii
Zmieniają się oczekiwania użytkowników telefonii komórkowej
W ciągu ostatnich 20 lat telefonia diametralnie się zmieniła. Telefon jest teraz naszym oknem na świat, centrum zarządzania życiem, a samo wykonywanie połączeń tylko dodatkiem – przekonuje Adam Sawicki, prezes
OKX jako jedna z pierwszych globalnych giełd z licencją MiCA paszportuje świadczenie usług do 28 krajów EOG
OKX, czołowa globalna firma technologiczna operująca w branży blockchain, ogłosiła dziś, że jest jedną z pierwszych globalnych giełd kryptowalutowych posiadającą licencję MiCA (Rozporządzenie w sprawie rynków kryptoaktywów), która uzyskała zgodę
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post