Czym jest wynajem długoterminowy samochodu? Sprawdź warunki

Czym jest wynajem długoterminowy samochodu? Sprawdź warunki

Rośnie zainteresowanie wynajmem długoterminowym pojazdów. Elastyczne warunki umowy oraz brak problemów z odsprzedażą auta sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców rozważa tę formę finansowania jako alternatywę leasingu. Dowiedz się, co to jest wynajem długoterminowy i poznaj korzyści z takiego rozwiązania.

Istota wynajmu długoterminowego zbliżona jest do leasingu, ale pojawia się między nimi wiele  różnic decydujących o przewadze jednego rozwiązania nad drugim. W obu przypadkach przedsiębiorstwo jest tylko użytkownikiem, zaś właścicielem formalnym pozostaje firma oferująca wynajem (często jest to firma leasingowa).

Wynajem długoterminowy – najważniejsze zasady

Jeśli zastanawiasz się, co to jest wynajem długoterminowy, powinieneś poznać najważniejsze warunki tej formy finansowania. Pozwoli Ci to ocenić, czy taka opcja faktycznie jest korzystna w Twoim przypadku.

  • Przedsiębiorca nie może zwrócić użytkowany pojazd

Firma korzystająca z wynajmu długoterminowego jest tylko użytkownikiem samochodu. Jego właścicielem pozostaje firma leasingowa, a użytkownik może zwrócić samochód po wygaśnięciu umowy. Przedsiębiorstwo ma jednak możliwość wykupu pojazdu – jeżeli tak stanowi umowa (jak np. w przypadku oferty PKO Leasing).

  • Wynajem długoterminowy związany jest z umową na czas określony

Oznacza to, że przedsiębiorstwo może użytkować konkretny pojazd w okresie przewidzianym w umowie.

  • Miesięczna opłata uwzględnia nie tylko koszt wynajmu

Przedsiębiorca, który użytkuje samochód, uiszcza miesięczną opłatę z tego tytułu. Warto jednak mieć świadomość, że taki „abonament” uwzględnia nie tylko koszty użytkowania pojazdu, ale również kompleksowej obsługi. Pozwala to firmie dobrze zaplanować budżet – bez obaw o nieprzewidziane wydatki z tytułu użytkowania auta.

  • Zwrot pojazdu w odpowiednim stanie

To, że właścicielem pojazdu pozostaje firma wynajmująca nie oznacza, że przedsiębiorca nie musi dbać o stan auta. Wręcz przeciwnie, zwrot auta odbywa się w oparciu o ustalone warunki, tj. pojazd musi spełniać określone wymagania. Nie może posiadać np. żadnych uszkodzeń czy wgnieceń. Dopuszczalne są jedynie ślady użytkowania związane z eksploatacją samochodu. Przy podpisaniu umowy firma wynajmująca powinna przekazać instrukcję i wytłumaczyć, jak ocenić stan uszkodzenia pojazdu. Warto zapytać o przewodnik lub instrukcję, który pomoże w ocenie stanu.

Kto może skorzystać z wynajmu długoterminowego?

Wiedząc już, co to jest wynajem długoterminowy i jakie są ogólne zasady jego funkcjonowania, warto poznać grupy odbiorców tej usługi.

Wynajem długoterminowy dedykowany jest każdej firmie, która:

  • dostrzega przewagę wynajmu nad leasingiem
  • chce mieć możliwość systematycznej wymiany pojazdu
  • zapewnić sobie pełną mobilność – także w przypadku szkód komunikacyjnych
  • chce mieć pewność stałych opłat miesięcznych związanych z użytkowaniem auta.

Warto przy tym podkreślić, że wynajem długoterminowy samochodów dostępny jest dla każdej firmy – niezależnie od liczby wynajmowanych pojazdów, branży czy okresu prowadzenia działalności. Dodatkowo, niektóre firmy oferują wynajem długoterminowy również dla osób fizycznych – konsumentów. Wtedy założenia oferty powinny być podobne (jedna cena za komplet usług), różniące się tylko sposobem płatności i rozliczenia.

Previous Wsparcie dla frankowiczów wciąż na etapie prac w Sejmie
Next Darowizna dla współmałżonka

Może to Ci się spodoba

Stwórz własne studio muzyczne

Przez ostatnie lata można zaobserwować wzrost popularności na indywidualne domowe studia nagraniowe. Obecnie coraz więcej artystów korzysta z innowacji technologicznych i samodzielnie tworzy swoje albumy. Teraz każdy może stać się

Firmy coraz częściej inwestują w zdrowie pracowników

Dbałość o psychiczne i fizyczne zdrowie pracowników to inwestycja, która szybko się zwraca. Przemęczony i zestresowany podwładny pracuje z mniejszym zaangażowaniem i wydajnością, a poprzez liczne absencje chorobowe naraża firmę na straty finansowe. Coraz więcej

Firma 1Comments

Wypowiedzenie umowy o pracę, a okres wypowiedzenia

Jeżeli zawarłeś umowę na czas określony nie dłuższy niż 6 miesięcy, nie możesz jej jednostronnie wypowiedzieć przed upływem wyznaczonego terminu. Już wkrótce to ograniczenie ma zniknąć z polskiego prawa za

Połowa firm ma oprogramowanie bez ważnej licencji. Przedsiębiorcy muszą liczyć się z karami

Braki licencyjne to duży problem polskich firm. Badania wskazują, że połowa firma korzysta z oprogramowania bez ważnej licencji. Jego łączna wartość w Polsce to ok. 2 mld zł rocznie – szacuje IDC.

Mała firma 0 Comments

Masz terminal płatniczy? Negocjuj z operatorem niższą stawkę prowizji

Polacy chętnie korzystają z płatności kartą. Bez problemu taką transakcję przeprowadzimy w markecie lub w innym dużym sieciowym sklepie. W sklepiku osiedlowym wygląda to gorzej, albo nie ma terminala w

Największe problemy firm logistycznych w Polsce

Mimo tego, że sytuacja gospodarcza w Polsce uległa ogromnej poprawie, wciąż musimy z utęsknieniem przyglądać się standardom, jakie zostały już dawno wprowadzone na Zachodzie Starego Kontynentu. Nie inaczej jest z

1 Comment

  1. Adam
    27 lutego, 17:23 Reply
    Artykuł w zasadzie mówi jak jest, aczkolwiek w warunkach naszego kraju doproszenie się o ofertę wynajmu długoterminowego może niejednego zdenerwować i szybciej skorzysta z leasingu z powiększonym wykupem. Testowałem to na wspomnianej firmie. Poza tym, jak można coś zaplanować jeśli firma leasingowa chce do oferty szczegółową specyfikację pojazdu z wyposażeniem i rabatem od dealera.

Zostaw odpowiedź