Czym jest wynajem długoterminowy samochodu? Sprawdź warunki

Czym jest wynajem długoterminowy samochodu? Sprawdź warunki

Rośnie zainteresowanie wynajmem długoterminowym pojazdów. Elastyczne warunki umowy oraz brak problemów z odsprzedażą auta sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorców rozważa tę formę finansowania jako alternatywę leasingu. Dowiedz się, co to jest wynajem długoterminowy i poznaj korzyści z takiego rozwiązania.

Istota wynajmu długoterminowego zbliżona jest do leasingu, ale pojawia się między nimi wiele  różnic decydujących o przewadze jednego rozwiązania nad drugim. W obu przypadkach przedsiębiorstwo jest tylko użytkownikiem, zaś właścicielem formalnym pozostaje firma oferująca wynajem (często jest to firma leasingowa).

Wynajem długoterminowy – najważniejsze zasady

Jeśli zastanawiasz się, co to jest wynajem długoterminowy, powinieneś poznać najważniejsze warunki tej formy finansowania. Pozwoli Ci to ocenić, czy taka opcja faktycznie jest korzystna w Twoim przypadku.

  • Przedsiębiorca nie może zwrócić użytkowany pojazd

Firma korzystająca z wynajmu długoterminowego jest tylko użytkownikiem samochodu. Jego właścicielem pozostaje firma leasingowa, a użytkownik może zwrócić samochód po wygaśnięciu umowy. Przedsiębiorstwo ma jednak możliwość wykupu pojazdu – jeżeli tak stanowi umowa (jak np. w przypadku oferty PKO Leasing).

  • Wynajem długoterminowy związany jest z umową na czas określony

Oznacza to, że przedsiębiorstwo może użytkować konkretny pojazd w okresie przewidzianym w umowie.

  • Miesięczna opłata uwzględnia nie tylko koszt wynajmu

Przedsiębiorca, który użytkuje samochód, uiszcza miesięczną opłatę z tego tytułu. Warto jednak mieć świadomość, że taki „abonament” uwzględnia nie tylko koszty użytkowania pojazdu, ale również kompleksowej obsługi. Pozwala to firmie dobrze zaplanować budżet – bez obaw o nieprzewidziane wydatki z tytułu użytkowania auta.

  • Zwrot pojazdu w odpowiednim stanie

To, że właścicielem pojazdu pozostaje firma wynajmująca nie oznacza, że przedsiębiorca nie musi dbać o stan auta. Wręcz przeciwnie, zwrot auta odbywa się w oparciu o ustalone warunki, tj. pojazd musi spełniać określone wymagania. Nie może posiadać np. żadnych uszkodzeń czy wgnieceń. Dopuszczalne są jedynie ślady użytkowania związane z eksploatacją samochodu. Przy podpisaniu umowy firma wynajmująca powinna przekazać instrukcję i wytłumaczyć, jak ocenić stan uszkodzenia pojazdu. Warto zapytać o przewodnik lub instrukcję, który pomoże w ocenie stanu.

Kto może skorzystać z wynajmu długoterminowego?

Wiedząc już, co to jest wynajem długoterminowy i jakie są ogólne zasady jego funkcjonowania, warto poznać grupy odbiorców tej usługi.

Wynajem długoterminowy dedykowany jest każdej firmie, która:

  • dostrzega przewagę wynajmu nad leasingiem
  • chce mieć możliwość systematycznej wymiany pojazdu
  • zapewnić sobie pełną mobilność – także w przypadku szkód komunikacyjnych
  • chce mieć pewność stałych opłat miesięcznych związanych z użytkowaniem auta.

Warto przy tym podkreślić, że wynajem długoterminowy samochodów dostępny jest dla każdej firmy – niezależnie od liczby wynajmowanych pojazdów, branży czy okresu prowadzenia działalności. Dodatkowo, niektóre firmy oferują wynajem długoterminowy również dla osób fizycznych – konsumentów. Wtedy założenia oferty powinny być podobne (jedna cena za komplet usług), różniące się tylko sposobem płatności i rozliczenia.

Previous Wsparcie dla frankowiczów wciąż na etapie prac w Sejmie
Next Darowizna dla współmałżonka

Może to Ci się spodoba

Na świecie ponad 60 proc. ludzi pracuje zdalnie. W Polsce taką możliwość daje tylko co trzecia firma

Tylko co trzecia firma w Polsce umożliwia pracę zdalną. Dla pracowników, którzy coraz częściej szukają bardziej elastycznych form pracy, praca zdalna może stanowić decydujący czynnik przy wyborze pracodawcy. Praca elastyczna, także

e-Firma i Startup 0 Comments

E-sklepy śledzą swoich klientów podczas zakupów. Analiza zebranych danych pozwala im zwiększyć sprzedaż

Ponad 90 proc. e-sklepów stara się lepiej poznać swoich klientów, śledząc ich zachowanie podczas zakupów. Dostępne narzędzia analityczne pozwalają im w ten sposób pozyskać dane, które wykorzystują do zmiany wyglądu strony

Coraz więcej firm i instytucji zbywa zobowiązania swoich dłużników

W 2018 roku rynek wierzytelności może być wart 40 mld zł, podczas gdy w ubiegłym roku było to o 8 mld zł mniej – wynika z szacunków Konrada Kąkolewskiego, prezesa GetBack SA. Zarząd

Mała firma 1Comments

Przeciętna polska firma przepłaca za prąd co najmniej 10-15 proc.

Polscy mali i średni przedsiębiorcy marnują prąd przez nieodpowiednie oświetlenie, ogrzewanie i zbędną pracę maszyn. Tym samym zwiększają swoje koszty średnio o 10-15 proc. Inwestycje służące obniżeniu zużycia energii zwracają się nawet wcześniej niż

Firma

Nowoczesne rozwiązania technologiczne w obsłudze klienta

Wraz z dynamicznym rozwojem przemysłu i biznesu, zmienia się także sposób obsługi klienta. W branżach, w których dobry kontakt na linii klient – usługodawca jest podstawą udanejwspółpracy duży nacisk kładzie

Austriackie firmy zainteresowane kolejnymi inwestycjami w Polsce

Austria mieści się w pierwszej dziesiątce krajów, które zrealizowały największe bezpośrednie inwestycje zagraniczne nad Wisłą. Polska jest dla niej także ważnym partnerem handlowym. W najbliższym czasie szykują się kolejne inwestycje, a nasz

1 Comment

  1. Adam
    27 lutego, 17:23 Reply
    Artykuł w zasadzie mówi jak jest, aczkolwiek w warunkach naszego kraju doproszenie się o ofertę wynajmu długoterminowego może niejednego zdenerwować i szybciej skorzysta z leasingu z powiększonym wykupem. Testowałem to na wspomnianej firmie. Poza tym, jak można coś zaplanować jeśli firma leasingowa chce do oferty szczegółową specyfikację pojazdu z wyposażeniem i rabatem od dealera.

Zostaw odpowiedź