Dlaczego lokata bankowa to dobre rozwiązanie jako sposób długoterminowego oszczędzania na emeryturę?
Lokaty bankowe są jednym z najpowszechniejszych sposobów oszczędzania pieniędzy w Polsce. Co prawda ze statystyk NBP wynika, że regularnie oszczędza ok. 10% społeczeństwa, to jednak większość z nas robi to za pomocą depozytów bankowych. Ten produkt finansowy przekonuje do siebie tak wielu ludzi, ponieważ nie wiąże się z ryzykiem oraz gwarantuje osiągnięcie zysku.
Polacy upodobali sobie oszczędzanie na lokatach, ponieważ ich wiedza finansowa jest na niskim poziomie. Gdy zrobi się przegląd produktów finansowych, dzięki którym można regularnie oszczędzać, okaże się, że lokaty w bankach nie są specjalnie zyskowne. Pomimo tego oszczędzamy na lokatach, bo wiem jak działają, że zapewniają bezpieczeństwo, a przy okazji przynoszą zyski. Taka charakterystyka depozytów bankowych skłania większość z nas do odkładania środków pieniężnych właśnie na oprocentowanych depozytach.
Co warto sprawdzić przed wyborem lokaty?
Szukając atrakcyjnych ofert banków, w pierwszej kolejności warto przeanalizować wysokość oprocentowania i porównać je. Można to zrobić sprawdzając aktualny ranking lokat. Oprocentowanie jest kluczowe dla wysokości zysków z lokaty. Stawki oprocentowania są podawane w skali roku przez banki. Oprocentowanie jest nominalne, dlatego należy przy obliczaniu zysków uwzględnić podatek od dochodów kapitałowych wynoszący 19%.
Drugim czynnikiem wpływającym na wysokość kwoty odsetkowej lokaty jest rodzaj kapitalizacji. Częstsze dopisywanie odsetek do rachunku lokaty sprawia, że podstawa od której naliczane są odsetki powiększa się – przez co nasze zyski również są wyższe. Banki często stosują zasadę kapitalizacji odsetek na koniec trwania umowy – co z perspektywy klienta jest najmniej korzystne.
W perspektywie długoterminowego oszczędzania, także termin zapadalności lokaty jest ważny. Na rynku usług bankowych w Polsce dominują oferty depozytów krótkoterminowych. Przeważnie klienci banków mają do czynienia z lokatami na okres 2-3 miesięcy. Zdecydowanie mniej jest ofert z długookresową perspektywą oszczędzania. Choć z góry wiadomo, że im dłużej oszczędzamy, tym więcej kapitału zgromadzimy to jednak wiele osób wybiera lokaty krótkoterminowe. Dlaczego? Przynajmniej z kilku powodów.
Po pierwsze lokaty wiążą się z obowiązkowym zamrożeniem środków na pewien okres. Wcześniejsze zerwanie umowy skutkuje utratą odsetek. Dlatego wielu klientów wybiera lokaty krótkoterminowe, aby ograniczyć tą niedogodność i po upłynięciu terminu zapadalności dysponować oszczędnościami.
Po drugie lokaty na krótki okres posiadają wyższe oprocentowanie – w porównaniu z lokatami długoterminowymi – co naturalnie zachęca do zakładania depozytów krótkoterminowych.
Po trzecie, same banki preferują lokaty na krótkie terminy – o czym świadczy wysokość oprocentowania, ponieważ w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z cyklem obniżek stóp procentowych. Bankom łatwiej było dopasować wysokość oprocentowania do warunków rynkowych, oferując lokaty o krótkich terminach zapadalności.
Dlaczego warto pomyśleć o oszczędzaniu na lokacie?
Lokaty, a zwłaszcza te długoterminowe depozyty – pozwalają regularnie odkładać niewielkie kwoty i zarabiać na odsetkach. Jeśli według przewidywań ekspertów, nasze emerytury w przyszłości będą duże niższe niż obecne – to pojawia się konieczność samodzielnego oszczędzania. Akurat lokaty posiadają takie cechy, które mocno zachęcają do odkładania oszczędności na długi okres. Bezpieczeństwo, pewność zysków, przewidywalność oraz prostota to główne zalety lokat. W kontekście długoterminowego oszczędzania na emeryturę, tego typu produkty sprawdzają się bardzo dobrze. Jednak budując portfel oszczędności emerytalnych, warto pomyśleć o większej dywersyfikacji i zwrócić uwagę również na inne produkty finansowe np. z rynku kapitałowego.
Może to Ci się spodoba
Program Mieszkanie Plus nabiera tempa. Na koniec roku ma być 100 tys. mieszkań
Chcemy, aby do końca tego roku na różnym etapie realizacji było już około 100 tys. mieszkań – mówi Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. Dziś gotowych do realizacji jest ok. 30
Ergonomia ponad wszystko
Organizując biuro, jedną z najważniejszych decyzji, a właściwie cały ciąg szalenie ważnych decyzji, będzie dotyczył tego, jakich mebli użyjemy do jego wyposażenia. Będziemy mogli mieć tutaj bardzo wiele różnych priorytetów,
Jak rozwiązać umowę?
W dzisiejszych czasach umowa o pracę jest szczególnie ważna. Pozwala na stabilne zatrudnienie, systematyczne wynagrodzenie, państwową opiekę medyczną oraz pozostałe przywileje (urlopy wypoczynkowe, macierzyńskie czy wychowawcze). Nie zawsze jednak praca
Wrzesień przyniósł ożywienie na rynku najmu. Nowe przepisy zmieniły sytuację lokatorów
Wrzesień to dla studentów ostatni dzwonek na znalezienie lokum przed rozpoczęciem roku akademickiego. Wynajmując mieszkanie czy pokój, muszą pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego najmu, które pozwolą im uniknąć konfliktów z wynajmującym. Gwarantem bezpieczeństwa
W branży transportowej jest 100 tys. wakatów
Branża transportowa boryka się z brakami kadrowymi, które sięgają nawet 100 tys. wakatów dla zawodowych kierowców. Eksperci alarmują, że jeśli problem będzie się zaostrzał, może zahamować rozwój polskich przedsiębiorstw, które są rosnącą
Budowy domu. Z kosztorysem łatwiej
Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, często największa inwestycja w życiu rodziny. Realizowana na kredyt, wymagająca poświęcenia wiele czasu i uwagi. Kosztorys jest dokumentem, który ułatwia jej sprawne prowadzenie. Kosztorys jest
7 komentarzy
mig
17 grudnia, 20:11basia
05 stycznia, 18:16gienek
07 stycznia, 14:24NMB
14 stycznia, 22:20mania
16 stycznia, 12:21asicca
29 stycznia, 15:17arnold
02 lutego, 08:25